مقاله   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
یکشنبه 27 فروردین 1396 / 12:04|کد خبر : 1687|گروه : اجتماعی

تاملی بر کاهش جمعیت شهرستان بیجاری؛

علت اصلی مهاجرت مردم نبود شغل پایدار است/ بیکاری در بیجار زخم چرکینی که التیام ندارد

علت اصلی مهاجرت مردم نبود شغل پایدار است/ بیکاری در بیجار زخم چرکینی که التیام ندارد

بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال 95 شاهد کاهش چشم گیر جمعیت در این شهرستان هستیم که علت اصلی آن نبود شغل برای جوانان جویای کار است.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران ، جمعیت یکی از ملاک های شهر و اختصاص بودجه برای پیشرفت و آبادانی آن منطقه است.
 

سرشماری عمومی نفوس و مسکن هر 5 سال یک بار در سطح کشور انجام میگیرد و معمولا برنامه ریزی های دولت ها بر اساس این سرشماری است و بودجه های اختصاص یافته به هر شهر، شهرستان و روستاها هم بر اساس آمار این سرشماری خواهد بود.
 

براساس آخرین سرشماری که در سال ۱۳۹۰ در شهرستان بیجار انجام شد، جمعیت این شهرستان حدود ۹۳ هزار نفر اعلام گردید و کاهش قابل توجهی نسبت به سرشماری قبلی داشت.
 

طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 95 جمعیت فعلی شهرستان بیجار به 89 هزار 162 نفر رسیده که کاهش قابل توجهی نسبت به دوره قبل نیز داشته که از این تعداد جمعیت 56 هزار و 857 نفر در شهر و 32 هزار و 305 نفر در روستا ساکن هستند.
 

مهمترین معضل شهرستان بیجار که موجب فرار جمعیت آن نیز شده است ، نبود منبع درآمد پایدار است.
 

بیکاری زخم چرکینی در شهرستان بیجار است که برای التیام آن هیچگونه اقدامی صورت نمی گیرد.
 

شهرستان بیجار از ظرفیت های خوب کشاورزی،باغداری ، گردشگری و معادن برخوردار است ، اما به دلیل نبود مدیریت کارآمد و برنامه ریزی مدون هیچگونه استفاده بهینه ای از آن صورت نمی گیرد.
 

اقتصادی کردن کشاورزی سنتی با استفاده از وسایل مدرنیته و پیشرفته یکی از مهم ترین راه های اشتغالزایی و تحقق اقتصاد مقاومتی است.
 

بارها و به صورت مکرر در خصوص ظرفیت های شهرستان بیجار در ابعاد مختلف جلسات مختلف و یادداشت ها و گزارش های مبسوطی

ارائه شده است ، اما وقتی کسی به این ظرفیت ها توجه ای ندارد و شاهد کوچکترین تغییر و تحول درراین خصوص نیستیم چه فایده ای دارد.
 

یکی دیگر از معضلات این شهرستان نبود زیر ساخت مناسب در شهرستان و کمبود امکانات پزشکی است که موج جمعیت بیجار را به دیگر شهرهای کشور سرازیر کرده است.
 

با نگاهی اجمالی در شهرستان بیجار موج محرومیت را به خوبی می توان احساس کرد و غفلت مسئولان در ادوار مختلف نیز مانند نمک بر زخم این غده چرکین است که مشکلات آن را گریبانگیر جمعیت کرده است.
 

شهرستان بیجار با قدمت 7 هزار ساله دارای نخبگان فراوانی در زمینه های متعدد است که نام آنها بر تارک آسمان علم و دانش ایران و حتی جهان به خوبی می درخشد و به دلیل عدم حمایت از سوی دستگاه های مسئول راهی جزء مهاجرت نداشته و ندارند که در صورت پشتیبانی و ئحمایت از سوی دولت ، می توانند زمینه های شکوفایی شهرستان را فراهم نمایند.
 

رکود شهرک صنعتی و تعطیلی بیش از 5 واحد تولیدی آن به دلیل نبود حامی و سنگ اندازی بانک ها یکی دیگر از معضلات در این شهرستان است که موجب مهاجرت مردم آن به سایر نقاط دیگر شده است.
 

عدم همکاری برخی از مسؤولان در جذب و حمایت از سرمایه‌گذاران و پروسه‌های طولانی اداری که موجب فرار سرمایه‌گذاران از شهرستان می شود یکی دیگر از معضلات شهرستان بیجار است که نقش مهمی در کاهش جمعیت دارد .
 

با یک حساب سرانگشتی روزانه 3 نفر از شهرستان بیجار به سایر شهرهای کشور به ویژه شهرهای اقماری کرج و تهران مهاجرت می کنند ،اما گوش هیچ مسئولی یارای شنیدن این مصیبت را ندارد و گویا همه دست به دست همه داده اند تا بیجار گروس را به روستای بزرگ تبدیل کنند.
 

انتهای پیام/برچسب ها :

کاهش جمعیت بیجارجمعیتبیجار گروسنبود امکاناتشغلمهاجرتبیجار بام ایران

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

ADS In Website
 

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ