مقاله   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
چهارشنبه 30 فروردین 1396 / 08:28|کد خبر : 1714|گروه : اجتماعی

مطالبه مردم از منتخبین آتی شورای اسلامی شهر بیجار

مطالبه مردم از منتخبین آتی شورای اسلامی شهر بیجار

به نامزدهای انتخابات شورای شهر پیشنهاد می شود ، با انتشار میثاق نامه ای با مردم موارد ذکر شده در متن و نیز افزده های احتمالی را بعنوان سند پای بندی به منافع جمعی مردم منتشر سازند

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران ، روز ۲۹اردیبهشت سال جاری مردم شهرستان بیجار گروس به پای صندوق های اخذ رای خواهند رفت تا از نامزدهای مورد نظر خود در انتخابات ریاست جمهوری, شوراهای شهرها و روستاها حمایت کنند, در باب وظایف مردم برای انتخاب و ملاک های انتخاب در فضای سایبر و فضای حقیقی بحث های زیادی مطرح شده است, از جمله لزوم پرهیز از انتخاب های احساسی, قومی, محله ای و... و توجه به توانمندی های افراد ,کارنامه  و سابقه آنها و قص علی هذا, لیکن در مورد مطالبات جمعی از منتخبین و فردای آغاز کار آنها به عنوان اعضای شورای شهر کمتر سخن به میان آمده است, که سعی می شود در ادامه به آن پرداخته شود.

 

۱.شناخت قوانین و  آشنایی با حدود و ثغور  وظایف شورای شهر:

نامزدها ومنتخبین شورای شهر,قبل و بعد از انتخاب موظف هستند برای پاسداری از حقوق شهروندان با قوانین مترتب بر حیطه وظایفشان آشنا باشند و اگر در این زمینه شناخت کافی ندارند, از دانش متخصصین و صاحب نظران و عناصر دانشگاهی کمال استفاده را ببرند و با تشکیل کمسیون هایی که از نظرات این قشر استفاده می کند, بتوانند به عنوان یک نهاد دموکراتیک از آرای مردم صیانت نمایند, البته لزوم تشکیل چنین کمیسیونهایی در بخش های عمرانی, ورزشی, فرهنگی و سایر حوزه نیز بسیار چشمگیر می باشد, چه در بحث تصویب تصمیمات و چه در بخش نظارت بر کار شهرداری.

 

۲. عدالت اجتماعی:

لزوم داشتن نگاه عادلانه در خدمت رسانی شهرداری به محلات مختلف شهر, مخصوصا حاشیه های شهر که هر چه به بحث کیفی سازی این محلات توجه شود و خدمت مناسب و شایسته صورت پذیرید, به بالاتر رفتن سطح کیفیت زندگی در شهر کمک مضاعف شده است.

 

۳.پاک دستی:

متاسفانه گاهی دیده شده است که منتخبین شورای شهر بصورت مستقیم و یا غیر مستقیم و با استفاده از رانت و یا موقعیت از منافع و مزایایی برخوردار می شوند که اگر پوششی قانونی داشته باشد مصداق بی اخلاقی و اگر از مسیر دور زدن و .. باشد مصداق خیانت و مفسده است, که منتخبین مردم باید از چنین مسائلی پرهیز کنند.

 

۴. انتخاب عاقلانه و عالمانه شهردار:

شهرداری یکی از مهمترین بخش ها در ساختار هر شهریست و انتخاب شهردار باید با توجه به سابقه, برنامه محوری, اخذ دیدگاه مشورتی متخصصان ,رایزنی های معمول با سایر مسئولان و.. باشد, در چند سال اخیر درگیری بر سرانتخاب شهردار یک منازعه باخت-باخت را رقم زده است. انتخاب شهردار باید به نحوی باشد که رشد و بالندگی سیستم شهری بصورت عینی برای شهروندان قابل روئیت گردد, اگر قبل از انتخاب,از شهردار برنامه بخواهند و  سپس برنامه را به داوری متخصصان و شهروندان بسپارند و سپس از وی در این مسیر حمایت نمایند, مسیر درست پیموده شده است, شهردار مامور اجرای اوامر ملوکانه هیچ یک از اعضای شورا یا افراد خارج از مجموعه نیست که برای ماندگاریش مجبور به تن دادن به هر مساله ای شود, هر شهرداری نُرم های رایج را رعایت می کند اما چیزهایی علاوه بر آن از طرف هر شخص و یا گروه حقیقی و حقوقی ایجاد مفسده می نماید,پس باید برای بازخواست شهردار در مورد انجام وظایفش, مانع از آلوده شدنش به چنین اموری در مجموعه شورا و شهرداری یا خارج از آن شد, سیاسی کاری شهردار و یا شورای شهر مساوی خسارت زدن به منافع شهروندان و خلاف ارزشها, هنجارها و قوانین است.

 

۵. حمایت از حقوق کارگران:

مهمترین دغدغه سالهای اخیر وضعیت نامناسب معیشتی کارگران شهرداریست که بارها به عنوان مساله مطرح شده است, لذا یک مطالبه قطعی از اعضای شورای شهر صیانت از حقوق این زحمتکشان  در شهرداریست.

 

۶. مقابله با رانت خواری و امور غیر قانونی:

علاوه بر اینکه اعضای شورای شهر خود باید پاک دست باشند, باید بتوانند در مقابل فشارهای اشخاص و گروههای حقیقی و حقوقی و پیشنهادهای اغوا کننده جهت آلوده شدن به این مفاسد پایداری لازم را از خود نشان دهند, اقدامات غیر قانونی به بهانه توسعه و موافقت با ساخت و سازهای بلاوجه به بهانه حمایت از مردم, مطمئنا به نفع افراد سودجو و فرصت طلب خواهد بود و شهر را به عقب خواهد راند و منافع مستضعفین را خدشه دار خواهد نمود, لذا شورای شهر نسبت به این مهم مورد داوری وجدان عمومی جامعه قرار خواهد گرفت.

 

۷. حمایت از سمن ها:

یکی از مهمترین وظایف شورای شهر حمایت از حقوق معنوی و قانونی شهروندان  و گروههای اجتماعی است, لذا اعضای شورای شهر در این باب باید مسئولیت پذیر باشند و از حرکتهای مردمی و اجتماعی در قالب سمن ها, خیریه ها, هیئت ها و انجمن ها و... حمایت نموده و با رایزنی با مسئولان زمینه ساز فعالیت های اجتماعی باشند که در مسیر توسعه ,بسیار مهم و تاثیر گذار است, یعنی توجه ویژه به سرمایه اجتماعی شهروندان.

 

۸.اخذ تصمیمات کارشناسی:

همانگونه که در بندهای پیشین اشاره شد, اعضای شورای شهر باید قوانین را بشناسند ( البته قانون دان قانون گریز نباشند)و نیز از متخصصین در اخذ تص

میمات و مصوبات استفاده کنند, شهر یک موجود زنده است و هرگونه تصمیم گیری در مورد آن بدون نگاه بینا رشته ای,از علوم انسانی گرفته تا علوم پایه و فنی-مهندسی, موجب خسران خواهد بود. در نگاه به هر مساله ای ولو اینکه پیش پا افتاده بنظر بیاید,باید نهایت دقت و وسواس صورت پذیرد. بعضی از امور پروژه ای هستند و بعضی از امور فرآیندی و پروسه ای, چه بسا اخذ یک تصمیم نادرست در بلند مدت موجب ایجاد یک سندروم حاد در شهر شود.

 

۹استفاده بهینه از منابع و نیروی انسانی:

شهر تنها متعلق به نسل حاضر نیست, یک شهر دارای نیازهای مهمی است که شهروندان در آینده با آن دست به گریبان خواهند بود, به جای تعدیل نیروی انسانی که بعضی از آنها نیز با رابطه و اعمال نفوذ وارد سیستم شهرداری شده اند باید برای آنها کارهایی تعریف گردد که شهرداری بتواند به بهره وری لازم برسد, از سوی دیگر این بسیار مهم است که از زمین ها, عرصه ها, امکانات, داریی ها و اموال شهرداری و تبدیل به احسن کردن بخشی از آنها و نیز تعمیر و نگهداری آنها به شدت وسواس داشت, تا ضمن توسعه متوازن و پایدار (زیست محیطی) بتوان شاهد حفظ کیان شهر و حفاظت از منافع آتی شهروندان بود, همچنین اخذ تدابیری برای درآمد زایی و نیز دادن فرصت های قانونی به شهروندان جهت این امر یک راهبرد صحیح می تواند باشد.

 

۱۰. توجه به مسائل زیبایی شناختی:

 بد سلیقگی و نگاه شلخته و رفع تکلیفی و بی توجهی به مسائل زیبا شناختی نیز از جمله عواملی است که مضاف بر نگاه غیر تخصصی به امور زیر بنایی و عمرانی که بدون رعایت موازین فنی صورت می پذیرد از آسیب های مبتلا به شهرداری هاست, المانها و فضاهای شهری نماد هویت شهروندان هستند که باید در سطح عالی و ممتاز توسط اساتید هنر, معماری و شهرسازی مورد مداقه قرار گیرند, متاسفانه دیده شده است که حتی آسفالت ریزی ها غیر علمی است چه رسد به چنین انتظاراتی! اما واقعا این امور باید مورد توجه و نظارت قرار گیرند, علاوه بر آن مساله ترافیک, توسعه شهر با توجه به طرح تفصیلی و نقشه جامع شهری و نیز ساماندهی دست فروشان و آسیب پذیران با اولویت حفظ حقوق معیشتی آنان نیز مساله مهمی است.

 

۱۱. نظارت و حسابرسی دقیق:

شهرداری ها با حجم وسیعی از پیمانکاران و معارضین و... نیز مسائل مالی سرو کار دارند,اعضای شورای شهر می بایست با نظارت خویش مانع از آسیب های احتمالی در این حوزه شوند.

 

۱۲. استفاده از اعتبارات و کمک های دولتی:

شهرداری ها خود موظف به اداره خود از محل درآمدهایشان هستند اما بسیار مهم است که اعضای شورای شهر در کنار سایر مسئولین برای اخذ اعتبارات حداکثری از دولت بکوشند.

 

۱۳. گزارش عملکرد:

بسیار مهم است که شورای شهر هر ۳ماه یک بار شرحی از فعالیت های خود را بصورت رسمی به اطلاع مردم برساند و پایگاه رسمی مجازی شورای شهر آغاز به کار نماید و نیز پایگاه اطلاع رسانی شهرداری به روز رسانی شود, تا اطلاعات بصورت شفاف در معرض دید و داوری شهروندان باشد, از اخبار مناقصات گرفته تا صورتجلسات و مصوبات, چرا که عدم اطلاع رسانی نشانه ضعف یا نقص احتمالی است.

 

۱۴. یک پیشنهاد:

به نامزدهای انتخابات شورای شهر پیشنهاد می شود , با انتشار میثاق نامه ای با مردم موارد فوق و نیز افزده های احتمالی را بعنوان سند پای بندی به منافع جمعی مردم منتشر سازند.

 

یادداشت از سهیل جمشیدپور فعال مدنی بیجار

انتهای پیام/برچسب ها :

شورای شهرمطالبه مردم بیجارشورای شهر بعدیتوجه به مردمبیجار بام ایران

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

ADS In Website
 

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ