یکشنبه 24 اردیبهشت 1396 / 11:00|کد خبر : 1843|گروه : هنری

در گفت و گو با هنرمند بیجاری مطرح شد:

میزان انطباق تولیدات فرهنگی و هنری در دولت یازدهم متوسط است/استعدادهای درخشان هنری شهرستان ها نیازمند توجه بیشتر هستند

میزان انطباق تولیدات فرهنگی و هنری در دولت یازدهم  متوسط است/استعدادهای درخشان هنری شهرستان ها نیازمند توجه بیشتر هستند

هنرمند بیجاری گفت:میزان انطباق تولیدات فرهنگی و هنری در دولت یازدهم با توجه به شعارهای تبلیغاتی دولت تدبیر و امید متوسط است و از دولتمردان دولت دوازدهم انتظار داریم به استعدادهای درخشان هنری شهرستان ها توجه ویژه داشته باشند.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران ، هنر و هنرمند همواره عواملی جدایی‌ناپذیر از فرهنگ و اجتماع بوده‌اند و دارای اهمیت بسزایی در جامعه اسلامی هستند.

جوامع توسعه یافته بیشترین سرمایه‌گذاری‌ها را در حوزه فرهنگ و هنر دارند. همچنین مسئولین این کشورها صراحتاً اعلام می‌دارند که برای ایجاد تحولات فرهنگی و اجتماعی هیچ راهی بهتر از زبان هنر و هنرمند نیست

سینما ، تئاتر و موسیقی ابزارهای قوی برای ترویج فرهنگ و هنر در یک منطقه هستند.

متاسفانه در شهرستان بیجار با قدمت چندین هزار سال که مسئولان فقط نام آن را یدک می کشند شاهد کم توجهی به این ابزار قوی در راستای انتقال قدمت چندین هزار ساله هستیم.

در همین راستا گفت و گوی داشته ایم با علی اکبر فریدونی یکی از هنرمندان انقلابی بیجار گروس که متولد شده از  خانواده فرهنگ دوست و هنر پرور که پدر مرحوم وی اولین خبرنگار بیجار گروس در سال 1322 است ،که در ادامه می خوانید.

آقای  فریدونی از اینکه قبول زحمت کردید و وقتتان را در اختیار سایت بیجار بام ایران قرار داده اید تشکر میکنم به عنوان اولین سوال بفرمائید با توجه به اهمیت حوزه فرهنگ و هنر به عنوان زیرساخت بخش های مختلف اجتماعی،اقتصادی عملکرد دولت یازدهم را چگونه ارزیابی می کنید؟

ضمن سلام و احترام خدمت شما و سایر همکارانتان ، همان طور که فرمودید فرهنگ و هنر به عنوان شالوده و زیر ساخت یک جامعه است و در هر دوره ای که فرهنگ و هنر هر منطقه ای پیشرفت داشته باشد در مسائل اجتماعی سیاسی و اقتصادی تاثیر دارد با توجه به وضعیت فعلی ،دولت یازدهم نیز در ادامه دولت های قبل نسبت به فرهنگ و هنر توجه ای داشته است ، اما فرهنگ و مقوله هنر یک بحث زیرساختی است که نیازمند توجه بیشتر در این دولت بود و باید کارهای بنیادی انجام می داد که می تواند پایه گذار خیلی از مسائل مهم کشور باشد.

دولتمردان ما باید بدانند هر چه بیشتر به مقوله فرهنگ و هنر به ویژه در قشر جوان توجه شود با توجه به یک سری مسائل که در حال حاضر جوانان به آن گرایش پیدا می کنند می تواند عامل بازدارنده از مفاسد اجتماعی و فرهنگی باشد.

با توجه به انتخابات پیش رو به عنوان یک هنرمند انقلابی انتظار شما از دولت دوازدهم در زمینه توسعه و ترویج فرهنگ و هنر چیست؟

یکی از مهمترین خواسته هنرمندان از دولت دوازدهم اشراف کامل بر متولیان دستگاه های فرهنگی و هنری در تمامی مناطق است زیرا هر چه افرادی که در راس این دستگاه های نام برده قرار می گیرند بر مسائل فرهنگ و هنر کشور احاطه داشته باشند و از درد هنرمندان و مشکلات آنها از نزدیک آشنا باشند شاهد پیشرفت هنر و فرهنگ در آن منطقه خواهیم بود.

کارنامه دولت یازدهم را در خصوص تعامل با نخبگان هنرمند و بهره گیری از نظرات ایشان در زمینه اعتلای هنر ایرانی اسلامی چگونه ارزیابی می کنید؟

در دولت یازدهم پیشرفت فرهنگ و هنر در شهرهای و مناطق به صورت یکسان نبود ، طوریکه شهرهای بزرگ تر و پایتخت کشور توجه خیلی خاصی در این مقوله داشتند و در شهرهای کوچکتر و دور از پایتخت توجه کمتری شده است.

عدم توازن فرهنگی در این دولت نیز موجب بروز مشکلاتی در عرصه فرهنگ و هنر در قسمت های مختلف به ویژه های شهرهای کوچکتر شده است.

دولت یازدهم باید در طول این چهار سال به تمامی پتانسیل ها و امکانات هنری در مناطق مختلف به یک دید نگاه میکردند تا شاهد پیشرفت مسائل فرهنگ و هنر در جامعه باشیم، اما متاسفانه در این دولت تمامی نگاه ها متمرکز در پایتخت و شهرهای بزرگتر بود و شهرهای کوچک و کم برخوردار بهره ای از امکانات فرهنگی و هنری نداشتند.

دولتمردان ما باید این مهم را مد نظر داشته باشند که در شهرهای کوچک استعدادهای درخشان هنری وجود دارد که توجه به آنها موجب پیشرفت در یک منطقه می شود.

این را هم ذکر کنم یکی از راه های پیشرفت مقوله فرهنگ و هنر در هر منطقه ای ارتباط مستمر با هنرمندان و نخبگان فرهنگی و هنری در منطقه است که در این خصوص نیز شاهد اقدام چشمگیری نبودیم.

با توجه به اهمیت تولیدات هنری و ادبی در فرهنگ سازی ، میزان انطباق تولیدات در دولت یازدهم را با ارزش های انقلابی و اسلامی چگونه ارزیابی می کنید؟

تولیدات فرهنگی و هنری در جمهوری اسلامی ایرانی باید منطبق با موازین فرهنگی و دینی ما باشد تا بتواند تاثیر گذار باشد و این مورد را هم باید ذکر کنم هنر اگر در قالب معنویات و دیدگاه های اسلامی باشد ماندگار تر است.

میزان انطباق تولیدات در دولت یازدهم با توجه به شعارهای تبلیغاتی دولت تدبیر و امید کمرنگ بوده است و از دولتمردان دولت دوازدهم انتظار داریم به ارائه تولیدات فرهنگی مطابق با موازین انقلابی و اسلامی توجه بیشتری داشته باشند.

لازم به ذکر است علی اکبر فریدونی متولد سال 1332 داری گواهینامه انجمن خوشنویسان ممتاز ایران  با سابقه چهل سال تدریس در عرصه خوشنویسی  و در حال حاضر مسئول انجمن خوشنویسان بسیج هنرمندان استان کردستان است.

انتهای پیام /برچسب ها :

هنرمند بیجاریعلی اکبر فریدونیهنرمند خوشنویسیتولیدات هنریتوجه به هنرمندانبیجار بام ایران

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
آخرین اخبار   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ