مقاله   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
دوشنبه 22 خرداد 1396 / 09:47|کد خبر : 1907|گروه : اجتماعی

محرومیت و مظلومیت دو واژه عجین شده با بیجار گروس

محرومیت و مظلومیت دو واژه عجین شده با بیجار گروس

محرومیت و مظلومیت دو واژه نام آشنای عجین شده با شهرستان بیجار است که موجب فرار جمعیت روستا و شهر به حاشیه شهرهای بزرگ شده و روز به روز این محرومیت نیز بیشتر می شود.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران ، معادن آهن یکی از مهمترین ظرفیت ها و پتانسیل های شهرستان بیجار است که بهره وری مناسب از آن می تواند زمینه اشتغالزایی تعداد کثیری از جوانان این دیار را فراهم نمائید.

بخش کرانی شهرستان بیجار از جمله بخش‌هایی است که بیشترین سنگ آهن استان کردستان و معادن بزرگ سنگ آهن در این بخش قرار دارد که از این معادن می‌توان گفت تقریبا سودی نصیب مردم این منطقه نمی‌شود و فاصله زیاد معادن از کارخانه موجب آسیب به جاده‌های دسترسی، و منابع آبی و از بین رفتن هکتارها زمین می‌شود.

با توجه به اینکه فراوری این پتانسیل عظیم در شهرستان با کار کارشناسی شده می تواند از رشد منفی جمعیت در این شهرستان جلوگیری نمائید ، اما متاسفانه خام فروشی آن مهمترین معضلی است که گریبان این ظرفیت را در شهرستان بیجار گرفته است.

طبق آمارهای رسمی میزان استخراج سنگ آهن در شهرستان بیجار 60 درصد است که تقریبا به صورت خام از شهرستان خارج می شود.

چند ماه قبل خبری مبنی بر راه اندازی کارخانه فولاد در شهرستان بیجار موجب شعف و شادی جوانان بیکار بیجاری شد که چند صباحی بیشتر دوام نداشت و به وادی فراموشی سپرده شد.

طبق نظر کارشناسان فنی این امر کارخانه فولاد باید در جائی مکان یابی شود که بیشترین درصد منابع معدنی خاک آهن در آنجا قرار دارد.

باتوجه به اینکه مواد اولیه کارخانجات ذوب آهن و فولاد، خاک آهن می باشد و بیش از ۶۰ درصد از خاک آهن استان کردستان درشهرستان بیجار تولید می شود، پس اگر قرار است جانمایی کارخانه فولاد به درستی انجام شود، مطمئنن جایی بهتر از بیجار برای اجرایی کردن این مهم وجود نخواهد داشت.

تعداد زیادی از جوانان شهرستان بیجار با شنیدن این خبر برای گرفتن حق خود و جلوگیری از اتفاق ناگوار سال های قبل در راستای ایجاد کارخانه ذوب آهن در یکی از شهرهای دیگر استان کردستان که در حال حاضر نیز تعطیل است اقدام به راه اندازی کمپین فولاد حق بیجار است کردند و خواهان پیگیری این مسئله توسط مسئولان ارشد شهرستان شدند.

بعد از راه اندازی کمپین و فشار مردم در راستای ایجاد کارخانه فولاد با توجه به ذخایر آن در شهرستان چند صباحی مسئولان پیگیر این قضیه شدند و بعد از مدتی دوباره به وادی فراموشی سپرده شد.

مظلومیت و محرومیت دو واژه نام آشنای عجین شده با شهرستان بیجار است که موجب فرار جمعیت روستا و شهر به حاشیه شهرهای بزرگ شده و روز به روز این محرومیت نیز بیشتر می شود.

رشد منفی جمعیت بیجار و نبود اشتغال و بیکاری سرسام‌آور فارغ‌التحصیلان دانشگاهی درد و رنج بزرگی است که شاید با وجود چنین کارخانه‌هایی اندکی از این دردها کاسته شود و بارقه امیدی برای مردم این شهر به ارمغان آورد که گویا این بارقه امید برای بیجاری‌ها سرابی بیش نخواهد بود.

مبادا با سهل انگاری مسئولان در بیجار گروس کارخانه فولاد نیز مانند سد تلوار گوشت قربانی شود که بیجار سهمی از آن نداشته باشد و به نام بیجار باشد و کام دیگران .


انتهای پیام/برچسب ها :

محرومیتمظلومیتبیجارفولادکارخانهحق مردم بیجاربیجار بام ایران

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

ADS In Website
 

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ