مقاله   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
سه شنبه 20 تیر 1396 / 10:54|کد خبر : 1964|گروه : اجتماعی

بیجار بام ایران گزارش می دهد؛

فقر و محرومیت بر روستای کله زان سنگینی می کند+عکس

فقر و محرومیت بر روستای کله زان سنگینی می کند+عکس

در بخش کرانی شهرستان بیجار بعد از گذشت 39 سال از طول با برکت انقلاب اسلامی روستاهای مشاهده می شود که از داشتن امکانات اولیه رفاهی هنوز محروم هستند.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران ، در دومین فصل سال که گرمای طاقت فرسای آن در چند سال اخیر در شهرستان بیجار بی سابقه بود مهمان مردم خونگرم روستای کله زان از توابع بخش کرانی بودیم.

روستایی که برای رسیدن به آن راه های پر پیچ خمی را طی کردیم تا از نزدیک با مشکلات ساکنان آن بیشتر آشنا شویم.

در بخش کرانی شهرستان بیجار بعد از گذشت 39 سال از طول با برکت انقلاب اسلامی روستاهای مشاهده می شود که از داشتن امکانات اولیه رفاهی هنوز محروم هستند.

 

در روستای کله زان که مقصد ما بود از 50 خانوار 18 خانوار باقی مانده بودند که برای دردهایشان اگر شبانه روزی هم می نوشتید دوباره کم بود.

جاده ی ورود به این روستا بسیار سخت بوده که حتی سهولت را از رانندگان ماهر نیز گرفته است.با ورود به این روستا شاهد مردمانی زحمتکش و رنگ پریده که به کشاورزی و دامداری مشغولند و روزانه در تلاش کسب روزی حلالند،روبرو خواهید شد.

در راه رسیدن به روستا حضور پیرمردی که عصای پیری را بر زانوانش تکیه داده بود و منتظر آمدن ماشینی بود تا خود را به شهر برساند جلب توجه می کرد.


 

این روستا وضعیت نابسامانی دارد به گونه ای که کوچه های آن وضعیت اسفناکی دارد و مردمان آن با درد و رنج روزگار خود را در این منطقه محروم سپری می کنند.

ساکنان این روستا با داشتن 18 خانوار از امکانات رفاهی برای مقابله با سوز سرد زمستان و همچنین داشتن مدرسه ای  آموزشی در مقطه راهنمایی و متوسطه محروم است.

یکی از ساکنان این روستا در گفت و گو با خبرنگار ما با انتقاد شدید از مسئولان ، گفت: مشکلات در این روستا بیداد می کند هیچ مسئولی به ما توجه نمی کند.

وی افزود: بعد از چندین سال سکونت در این روستا به حسرت مانده ایم یکی از مشئولان شهرستان بیجار مانند فرماندار، نماینده و مسئولان ادارات برای پیگیری مشکلات ما به این منطقه بیایند.

یکی دیگر از بانوان ساکنان این روستا بیان داشت: هیچ امکاناتی در روستانداریم ، از نبود آب رنج می بریم فقط در دو نوبت صبح به مدت یکساعت و عصرها هم یکساعت آب وصل است و بای کارهایمان را انجام بدهیم.

نبود مدرسه راهنمایی و دبیرستان یکی دیگر از مشکلات ساکنان این روستا است

ماه بانو یکی از ساکنان این روستا اظهار داشت: دخترم امسال کلاس پنجم را تمام کرده است و به دلیل نبود مدرسه راهنمایی در این روستا باید از ادامه تحصیل محروم شود.

فرد دیگری از اهالی روستا به مشکلات بهداشتی اشاره کرد و بیان داشت: این مشکل در صورتی است که در روزهای بارانی کاری بسیار دشوار و تلاشی مضاعف را می طلبد.

وی تصریح کرد: در این روستا خانه بهداشت وجود ندارد و هیچ مسئول بهداشتی هم احوالی از ما نمی پرسد.

او خاطر نشان کرد: 4 ماه یکبار بهداشت یاران روستاهای دیگر که قرص هایشان فاسد داشته به صورت اجباری و برای پر کردن پرونده هایشان به این روستا می آیند که آنهم نیامدنشان بهتر از آمدنشان است.

یکی دیگر از اهالی در حالی که اشک در چشمانش حلقه بسته بود ، اظهار داشت: مسئولان خود را چه فرض می کنند که تنها برای جمع کردن آراء خودشان چند سال یکبار راه این روستا را در برمی گیرند و با وعده های دروغ که خیانت محض است رای های ما را جمع می کنند و به نان و نوا می رسند.

آری فاطمه ، زینب و دیگر دختران این روستا قربانی ندانم کاری مسئولانی هستند که فقط در پیله خودشان تنیده اند و دیگر چیزی را نمی بینند.

یکی دیگر از اهالی این منطقه بیان داشت: تعداد زیادی از اهالی این روستا به دلیل نبود امکانات مجبور به مهاجرت شدند و 18 خانواری که اکنون در اینجا سکونت دارند نیز با وجود این وضع مجبور به کوچ کردن هستند.

با شنیدن مشکلات این روستا به جرات می توانم بگویم تا کنون پای هیچ مسئولی حتی برای شنیدن درد دل هایشان به این منطقه نرسیده و باید روزگاری جواب این سهل انگاری خود را در قبال مردم محروم و رنج دیده بدهند.

لازم به ذکر است این روستا یکی از مکان های هدف قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه بیت المقدس است که بتواند با پروژه آبرسانی و بهسازی جاده و ساخت مسجد نقشی در رفع مشکلات ساکنان آن داشته باشد.

گزارش و عکس از طاهره جلوخانی

انتهای پیام/برچسب ها :

فقرمحرومیتروستاهای بخش کرانیبیجارکله زان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

ADS In Website
 

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ