مقاله   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
سه شنبه 17 مرداد 1396 / 13:11|کد خبر : 2015|گروه : اجتماعی

خبرنگاران دردنگاران دردمند که واقعیت را می نگارند

خبرنگاران دردنگاران دردمند که واقعیت را می نگارند

هیچ کس حاضر نیست پای درددل خبرنگار بنشیند، خبرنگاری که همیشه مطالبات مردم را می‌نویسد و همیشه خود سنگ صبور مردم است و مردم و مسئولین از او انتظاری جز بیان حقیقت و انعکاس عملکرد ندارند.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران ، روز خبرنگار روز آنهایی که شاید اگر شهید معظم محمود صارمی مظلومانه و در دیار غربت به درجه رفیع شهادت نایل نمی‌گشت، اسمی از آنها برده نمی شد و روزی هم به نامشان ثبت نمی‌شد.

خبرنگاران دردنگاران دردمندی هستند که عاشقانه و بدون امنیت شغلی و با حساسیت بالا همراه با استرس و مشکلات فراوانی که در پیش رویشان هست،  تلاش می‌کنند تا واقعیت‌ها را بیان نمایند.

هیچ کس حاضر نیست پای درددل خبرنگار بنشیند، خبرنگاری که همیشه مطالبات مردم را می‌نویسد و همیشه خود سنگ صبور مردم است و مردم و مسئولین از او انتظاری جز بیان حقیقت و انعکاس عملکرد ندارند.

اکنون فرصت خوبیست و می‌خواهم کمی درد و دل کنم... نه از زبان خودم بلکه از زبان تمام خبرنگاران دیار گروس...

همه خبرنگاران از درد و رنج خود می‌گویند اما کسی صدای آنان را نمی‌شنود، از نبود بیمه، قراردادهای کاری، دستمزد مناسب، آموزش درست و جایگاه شغلی در جامعه می‌گوید ولی صدایش شنیده نمی‌شود این روز خواهد گذشت و خبرنگار مظلوم‌تر از گذشته باقی می‌ماند.

از همه کس، از همه چیز، از نارسائی‌ها، از مشکلات، از حوادث، از غم‌ها و اندوه‌ها، از مشارکت و انتخاب گرفته تا بیم‌ها و امیدها و از کمبودها و کاستی‌ها گرفته تا امکانات و توانمندی‌ها و از سازندگی و آبادانی گرفته تا تلاش برای فردایی بهتر گفتیم و نوشتیم و بارها و بارها برحسب بار مسئولیتی که بر دوش بود و هنوز هم بر تمامی وجود ما سنگینی می‌کند، آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی کردیم ولی این بار می‌خواهیم از خود بگوییم، از خبرنگار، از دردهای نهفته، درد درونی و از رنج‌هایی که ما را دائماً می‌آزارد و امیدهایی که ما را در ادامه راه پرفراز و نشیبش یاری می‌کند و ثابت قدم می‌دارد.

خبرنگار آنگاه که قلم در دست گرفت دیگر به خود تعلق ندارد بلکه متعلق به جامعه‌ای است که عهدبسته در خدمت سرفرازی آن باشد و در این راه، تواناسازی جامعه را با خبر و اطلاع‌رسانی انتخاب کرده است و این امر آغاز راهی بسی دشوار است که برای به سرمنزل مقصود رسیدن در این راه خطرهای بسیار باید کرد و سردر راهی گذاشت که انجام و ادامه‌اش به رسالت پیامبران شباهت دارد چنانکه شهید صارمی خونش را در این هدف مقدس جاری دید.

آنچه خبرنگاران امروز انجام می‌دهند وظیفه‌ای است بس خطیر و دشوار که جامعه را توانا می‌سازد و در این راه مرارت‌های فراوانی را متحمل می‌شوند که واقعاً طاقت‌فرساست اما طاقت‌فرساتر از آن حرف و حدیث‌های فراوانی است که پیرامون حرفه خبرنگاری وجود دارد بطوریکه امروزه خبرنگار را متاسفانه به عنوان یک مزاحم می‌دانند.

 اکثر راه‌ها به روی خبرنگار بسته است، خبرنگار وقتی تعریف و تمجید باشد جای او روی چشم است اما وقتی زبان به انتقاد می‌گشاید مورد بغض قرار می‌گیرد متاسفانه خبرنگار پیگیر و سمج را همه از خود می‌رانند.

 زحمات اکثر نشریات و رسانه‌ها بر دوش خبرنگار است اما حاصل کار خبرنگار نمی‌تواند حتی احتیاجات روزانه‌اش را هم تأمین نماید، خبرنگار برای بدست آوردن خبر باید فداکاری نماید که این امر به مذاق بسیاری خوش نمی‌آید.

خبرنگار مستقل است و به استقلال خود می‌بالد اما سیاسی‌کاری و سیاست‌زدگی بسیاری از خبرگزاری‌ها و نشریات و همچنین تلاش و کارشکنی افرادی که مخالف بیان حقیقت و واقعیات هستند باعث شده این استقلال دچار خدشه شود و بسیاری دیگر مشکلات که مجالی بس طولانی را طلب می‌نماید.

با وجود تمامی این مشکلات سلاح خبرنگار قلم است، قلمی که خداوند در کتاب جاوید و آسمانی ما مسلمانان ( قرآن کریم) به آن قسم یاد کرد و این امر نشان دهنده قداستی است که قرآن به قلم داده است و حال این قلم در دست خبرنگار است که با آن واقعیت ها را نمایان سازد، کاستی‌ها را گوشزد نماید و توانمندی‌ها را هم بیان نماید و در راستای اختیارات قانونی خود در راه سرفرازی و اعتلای جامعه گام بردارد.

انتظارات از خبرنگار در جامعه امروز بسیار بالاست بطوریکه باید آینیه تمام‌نمای واقعیاتی باشد که در سطح جامعه در حال وقوع و شکل گیری است و این امر نشأت گرفته از غنای بالا وارزش فراوان حرفه خبرنگار است اما همین خبرنگار وقتی نتواند از عهده مخارج کمرشکن زندگی خود برآید آنگاه است که باید آفت های مختلف در این حرفه را انتظار داشت و هستند و بوده اند کسانی که در دام های صاحبان زر وزور گرفتار آمده‌اند و از رسالت واقعی خود منحرف گشته‌اند اما یک خبرنگار واقعی و معتقد به اصول و ارزش‌ها هیچگاه قداست حرفه‌اش را با ناپاکی‌ها نمی‌آلاید، چرا که برای قلم و هرآنچه که می‌نویسد حرمت و قداست قائل است و در این راه حاضر است جان خود را هم بدهد اما راه انحراف را طی نکند.

چه بسیار افرادی که به اسم و رسم خبرنگار کار خود را شروع کردند، اما بعدها سر از اموری دیگر در آوردند که این امر نشان از دشواری این حرفه سخت دارد اما هنوز و با توجه به تمامی واقعیات موجود، خبرنگار و خبرنگاری در جامعه ما ناشناخته است، بسیاری در کمال تأسف خبرنگار را در حد بازاریاب می دانند ، عده‌ای هم آنها را فقط به عنوان پر کننده صفحات نشریات قلمداد می‌کنند وبرخی هم آنها را به عنوان گزارشگران صرف می‌شناسند اما آیا واقعاً حرفه خبرنگاری تا به این حد ناشناخته مانده است؟

همانگونه که اشاره شد خبرنگاری حرفه‌ای است مقدس که قداست خود را از تعالیم متعالی اسلامی دارد و در راهی که خبرنگار انتخاب نموده باید ثابت قدم باشد، فقرها را فریاد بزند، فسادها را به قلم بیاورد و تبعیض ها را بیان نماید ودر جمهوری اسلامی نباید برای او خط قرمزی جز خدا، ائمه و ولایت مطلقه فقیه وجود داشته باشد.

گفتن این تکالیف بسیار ساده و آسان است اما انتظاری که امروز جامعه از خبرنگار دارد تاختن بر فقر و فساد و تبعیض است که بنابه فرموده مقام معظم رهبری باید این سه مشکل اساسی در سطح جامعه از بین برود.

تابحال هرچه گفتیم و خواهیم گفت بایدهایی است که برای خبرنگاران تعیین کرده و می‌کنیم اما سوال اساسی اینجاست آیا واقعاً فریادرسی برای خبرنگاران به عنوان مهم‌ترین، پویاترین، خستگی‌ناپذیرترین، مقاوم‌ترین و بی‌ادعاترین سربازان عرصه اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی جامعه وجود دارد؟  آیا مرهمی برای دردهای پنهان و رنج‌های بی‌پایان خبرنگاران هست؟

آیا کسی پیدا خواهد شد که از خبرنگاران حمایت کند تا آنها بدون داشتن دغدغه مالی و بدون تهدید و تطمیع و ارعاب  فعالیت کنند؟

آیا روزی خواهد آمد که دستمزد خبرنگاران با تعداد خطوط نوشته‌هایشان و به طولانی بودن دقایق گزارششان محاسبه نشود؟ آیا کسی هست شرایطی فراهم کند تا معنای واقعی خبرنگار مستقل در سطح جامعه عینیت یابد؟

اینها فقط چند سوال از ده‌ها سوالیست که در ذهن خبرنگاران واقعی وجود دارد و به این امید و برای خدا و برای خدمت به خلق خدا فعالیت می‌کنند که شاید روزی فرا برسد و دیگر ترس و دغدغه‌ای جز بیان واقعیت‌ها و حقایق نداشته باشند.

یادداشت از: مهدی باشوکی

انتهای پیامبرچسب ها :

روز خبرنگارخبرنگاران دردنگارمراسم تجلیل از خبرنگارانبیجار

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

ADS In Website
 

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
آخرین اخبار   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ