مقاله   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
یکشنبه 22 مرداد 1396 / 12:13|کد خبر : 2025|گروه : اقتصادی

از زنجیره فولاد تا توسعه مشارکت مردمی

از زنجیره فولاد تا توسعه مشارکت مردمی

در طول یک ماه گذشته جانمائی زنجیره فولاد در یکی دیگر از شهرهای استان کردستان با توجه داشتن قابلیت ها و ذخایر معدنی در بیجار تعجب همگان را برانگیخته است.

به گزارش بیجار بام ایران ، بیجار گروس شهری در میانه کوهستان های شرقی کردستان با ارتفاعی بیش از ۱۹۰۰ متر از سطح دریا ؛ پهناور ترین شهرستان استان و از دیر باز شاه راهی استراتژیک در غرب کشور بوده است که امروز قابلیت های خویش  را برای تبدیل شدن به دروازه صنعت استان کردستان به نمایش گذاشته است.

 شهری  که از دیرباز فرش آن زینت بخش منازل ایرانی و غیر ایرانی بوده و به واسطه گندمزارهای بی انتهایش "زرین کمرش" نامیدند.

امروز به پشتوانه مردمان پاک نهاد و معادن غنی سنگ آهنش کمر همت به صنعتی کردن استان کردستان بسته است.

سال هاست که فرش آن به دلایل مختلف رنگ باخته و رنگ و روی طلایی صنعت و کشاورزیش به زردی گراییده است. نبود برخی زیرساخت ها؛ بیکاری و کمبود امکانات پزشکی؛ آموزشی و غیره موجب مهاجرت بی امان شهروندانش شده و از ابهت و عظمت سال های نچندان دور مرکز سابق ولایت گروس کاسته است.

بخش کرانی این شهرستان منابعی بسیار غنی از سنگ آهن را در خود جای داده که به عقیده بسیاری از کارشناسان استفاده صحیح و کارشناسی شده از آن می تواند بهترین راه حل خروج از بن بست  صنعتی این شهرستان و محرک بزرگی برای اقتصاد و صنعت کردستان باشد. در این شهرستان تاکنون بیش از ۶۰ میلیون تن ذخیره قطعی سنگ آهن به ثبت رسیده است . هرچند اکتشافات تکمیلی در بسیاری از معادن منطقه صورت نگرفته است اما مطالعات اولیه ؛ ژئوفیزیک و اکتشافات مقدماتی نوید بیش از ۱۰۰ میلیون تن سنگ آهن را در این منطقه می دهد که بیجار را با اختلاف در رتبه اول منابع سنگ آهن در استان کردستان و البته غرب کشور قرار داده است.

به لحاظ کیفیت؛ منطقه بیجار یکی از بهترین سنگ آهن های ایران را با حداقل عناصر مزاحم فولاد ( گوگرد؛ فسفر؛ سرب و روی و ارسنیک و ...) در اختیار دارد که در بازار سنگ آهن  چین برندی  محبوب است.

این منابع ارزشمند سنگ آهن بیجار؛ تکیه گاهی قابل اعتماد برای تحقق بخشی از چشم انداز توسعه فولاد کشور خواهد بود. این شهرستان که از دیرباز شاهراه ارتباطی حیاتی غرب کشور بوده ؛ امروزه  با قرار گرفتن در میانه چهار استان کردستان؛ آذربایجان غربی؛ زنجان و همدان به واسطه جاده های بیجار-تکاب؛ بیجار-زنجان ؛ بیجار - سنندج ؛ بیجار - همدان  و بیجار -قروه؛ به کریدور شمال جنوب ؛ بزرگراه تبریز تهران و سنندج تهران دسترسی کامل داشته و خط راه آهن در دست مطالعه زنجان-بیجار - سنندج ؛ بیجار را تبدیل به شاهراه ارتباطی ریلی غرب کشور خواهد کرد که موقعیت استراتژیک بیجار را به خوبی اثبات می کند.

 از لحاظ منابع آبی این شهرستان با حق آبه ۴۵ میلیون مترمکعب از سد تالوار میتواند به راحتی اب مورد نیاز زنجیره فولاد را تامین نماید هرچند با در نظر گرفتن حق آبه سد سیازاخ ؛ سد های در دست مطالعه باباخان؛ زرده کمر ، شیخ بشارت و نیز سه و نیم میلیون مترمکعب ظرفیت تصفیه خانه شهری بیجار جای هیچ شکی نخواهد بود که آب مورد نیاز این پروژه به راحتی در این شهرستان قابل تامین است.

خطوط لوله گاز ۳۰ و ۴۸ اینچی و نیز پست های برق دو مداره ۲۳۰ و ۶۰ کیلو ولتی بیجار نیز از دیگر زیر ساخت های موجود و پتانسیل های شهرستان است . دسترسی به نیروی کار متخصص؛ خطر پذیری کم سرمایه گذاری به لحاظ مخاطرات طبیعی و وضعیت نرمال این شهرستان از لحاظ تهدید خشکسالی به نسبت سایر شهرستان های استان بیجار را بهترین مکان برای استقرار زنجیره فولاد قرار داده است.

 این در حالی است که اخبار منتشر شده در یک سال اخیر ؛ خبر از جانمایی این زنجیره در محلی عجیب دارد که تعجب همه کارشناسان را برانگیخته است.

این پروژه که با نام زنجیره فولاد کردستان مطرح شده است؛ در مکانی جانمایی شده که حداکثر فاصله از معادن و کارخانجات بیجار؛ سقز و دیواندره را به عنوان ذخایر اصلی سنگ آهن  داراست و در منطقه ای که از لحاظ منابع آبی در محدوده تنش آبی شدید قرار گرفته است.این در حالی است که بیجار با دارا بودن  چندین کارخانه کنسانتره با ظرفیت مجموعا یک و نیم میلیون تن در امر جلوگیری از خام فروشی و فرآوری سنگ آهن در غرب کشور پیشتاز بوده و تمامی زیر ساخت های لازم از منابع غنی سنگ آهن تا آب و برق و گاز را دارا میباشد.

 این جانمایی هزینه های حمل سنگینی بر دوش معادن و کارخانجات بیجار و البته سقز و دیواندره خواهد گذاشت و موجب غیر اقتصادی شدن بخش های زیادی از ذخایر معادن خواهد شد که بی شک خیانتی بزرگ به منابع خدادادی کشور عزیزمان خواهد بود.

بسیاری از کارشناسان معادن منطقه بیجار برای استفاده از ذخایر کم عیار و همینطور هماتیته ؛ به منظور تولید اقتصادی با ظرفیت بالا راهکار فرآیند احیای مستقیم را ارائه کرده اند که با این جانمایی این امکان از معادن گرفته شده و موجب از دست رفتن بخش زیادی از ذخایر سنگ آهن خواهد شد . ارسال سالانه میلیون ها تن خوراک از شهرستان بیجار به مکان پیشنهادی ؛ تبعات ترافیکی و خسارات جاده ای بسیاری را درپی خواهد داشت در حالی که با استقرار زنجیره فولاد در بیجار ؛ محصول نهایی با تناژی بسیار کمتر از میزان خوراک ؛ حمل شده و هزینه های حمل و خسارت های ترافیکی و جاده ای  کمتر از نصف خواهد شد.  باید از مسئولان استانی و کشوری پرسید که با چه توجیه فنی و اقتصادی مکان پیشنهادی دورترین فاصله ممکن از ۹۰ درصد ذخایر سنگ آهن را داراست در حالی که تمامی امکانات در نزدیکی معادن بیجار موجود است ؟! قطعا توجیه اقتصادی این پروژه ارزشمند  با مکان یابی صحیح مقدور خواهد بود و هرگونه مکان یابی غیر فنی و سلیقه ای یادآور خاطره تلخ  ورشکستگی فولاد قروه و اسد آباد  خواهد بود.

در یک سال گذشته پیگیری و مطالبه زنجیره فولاد ؛ محلی برای همدلی و همزبانی فعالان سیاسی- اجتماعی و آحاد مردم بیجار بوده که نتیجه آن چندین نشست با مسئولان شهری- استانی و کشوری و نیز دو گردهمایی مهم در تهران و بیجار به همت سازمان های مردم نهاد بوده است که این همدلی گروسیان ؛ نوید بخش گشایش افق هایی درخشان در توسعه کردستان و ایران عزیزمان و نقطه عطفی در تاریخ مشارکت مردم ما در سرنوشت خود خواهد بود

یادداشت از  مهدی سلطانعلی،کارشناس معدن .

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

ADS In Website
 

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
آخرین اخبار   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ