مقاله   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
یکشنبه 29 مرداد 1396 / 09:40|کد خبر : 2034|گروه : اقتصادی

شهرستان بیجار و چالشهای آینده اش

شهرستان بیجار و چالشهای آینده اش

قریب سه دهه است که به دلیل نبود زیرساختهای توسعه ای و نبوداشتغال پایدار! سیرکاهش جمعیتش زنگ خطر را برای آینده این دیارکهن به صدادرآورده است.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران ، بیجار؛شهری که قدمتش را تا هفت هزار سال تخمین زده اند و در طول تاریخ نقش بسزایی درکل کشور و کردستان داشته است و بزرگانی تحویل این جامعه داده است که سر منشا آبادانی و عمران و دفاع از وطن بوده اند.

قریب سه دهه است که به دلیل نبود زیرساختهای توسعه ای و نبود اشتغال پایدار! سیر کاهش جمعیتش زنگ خطر را برای آینده این دیار کهن به صدا درآورده است!!!

بیجارامروز، فقط نام تمدن و فرهنگ وکهن بودن را در لغت به ارث برده است . از تمام جهات پیشرفت توسعه و رشد فراگیر از دیگرشهرهای استان کردستان عقب مانده تراست!..

نبود بزرگراه و آزادراه،نبود فرودگاه و خطوط ریلی در عقب ماندگی رشد این شهر تاثیر بسزایی دارد.

شهری که شاهراه ارتباطی سه استان کشور است اما با مشکلات عدیده ای دست در گریبان است.نبود شغل و اشتغالزایی جمعیت جوان و نسل تحصیلکرده شهر را به مهاجرت اجباری وادار کرده است!

بیکاری خود عاملی گشته برای تاخیر در ازدواج،اعتیاد، فقر و محرومیت...

ناهنجاریهای شهری در شهر بیجار در زیر پوسته شهر از دید مسوولان مخفی مانده است! و آمار دقیقی شاید وجود نداشته باشد.

شهری که دارای منابع طبیعی بکر و زمینهای زراعی زیاد و سد و رودخانه ها و موادمعدنی فراوانی است در بهره برداری و رسیدن به حق و حقوق اولیش از قافله سهم خواهی هم عقب مانده! و مورد تعرض منفعت طلبان تفرقه افکنان واقع شده است!

در بیجار بیشترین مواد معدنی سنگ آهن وجود دارد.اما هنوز مجتمع فولاد و ذوب آهن نزدیک معدن وجود ندارد که هم اشتغالزایی کند و هم رشد پایدار را به مردم نوید دهد.

و مسوولان استانی باز آزموده را می آزمایند! و تکرار طرح جانمایی ذوب آهن کردستان را این بار میخواهند بر سر فولادکردستان بیاورند! و هیچ تدبیر و درایتی در این زمینه به خرج نداده اند و عواقب امنیتی،سیاسی،اجتماعی و زیست محیطی این طرح را بررسی نکرده اند!!!

و از همه مهمتر با نادیده گرفتن حقایق صرفه اقتصادی طرح را ساده بینانه نگریسته اند که معدنی با 60 میلیون تن ذخایر اصلی در روستاهای ((شهرک،سراب،قره کندوشریف کندی ))بیجار از طریق کدام مسیر ارتباطی  سریع و کم به شهر دیگری انتقال داده شود!؟آیا عقلانیت و خرد اقتصادی حاکم شده بر این جابجایی یا تعصب و احساس گرایی محض!؟

وجود دو کارخانه با ظرفیت اسمی 1 میلیون و 320 هزار تن کنار ذخایر معدنی سود آوراست یا ایجاد فاصله ای قریب 250 کیلومتری و بردن مواد معدنی؟

بیجار دارای پتانسیل قوی آبهای سطحی و رودخانه هایی است که در هیچ کجای استان شاید نظیرنداشته باشد و فعلا استفاده صنعتی از آن نشده است .

وجود سد تلوار در قریب بیست کیلومتری جانمایی و مکان یابی مجتمع فولادکردستان خود کمترین هزینه و بیشترین بهره وری را نصیب این پروژه میکند.سدی که حق آبه بیجار در حال حاضر از آن 45 میلیون متر مکعب در سال است و در کنار آن حتی طبق گفته کارشناسان آب با استفاده بهینه از آب تصفیه خانه فاضلاب شهری بیجار به مقدار3/5 میلیون مترمکعب چرخه صنعت فولاد در این شهر خواهد چرخید و نیاز آبی مجتمع تامین خواهد شد.

نیاز دیگر صنعت فولاد برق است که در بیجارپست برق230 کیلو واتی قره بلاغ با دو خط و پست برق دو مداره20   مگاواتی شرکت صبانور، نیاز برقی این پروژه را تامین میکند.

بیجار شاهراه ارتباطی انتقال گاز کشور به غرب و شمالغرب می باشدکه به شرح ذیل است و کاملا نیاز صنعتی پروژه فولاد را درکمترین مسافت تامین خواهدکرد:

خطوط لوله 30 اینچ زنجان-بیجار

خطوط لوله48  اینچ همدان-بیجار

موقعیت استراتژیک بیجار که  در بین سه استان  قرار گفته است،و نزدیکترین مسیرهای ارتباطی را با کمترین مسافت بین دسترسی به آزاد راههای حیاتی و مهم کشور به وجود آورده است مانند آزاد تهران-تبریز و آزاد راه تهران -سنندج.

مدتی است که زمزمه جانمایی این پروژه در شهری دیگر مد نظرمسوولان صنعتی استان قرار گرفته است که از هر نظر با معیارها و واقعیتهای اقتصادی و پیشرفت و توسعه فراگیر استان کردستان تطبیق ندارد و بیشتر جانمایی احساسی و تعصبی جلوه میکند.

مردم بیجار با آغوشی باز در پروژه ها و طرحهای دیگر پذیرای هم استانی های عزیز بودن و رشد و توسعه استان را مایه مباهات و افتخار میدانند.

مسوولان استانی باید لایه های زیرین مشکلات و گرفتاریهای بیجار را با چشم بصیرت ببینند و با اقدام و عمل به موقع مانع تصمیم گیریهای احساسی و غیرکارشناسی شوند...

امروزه پیامد تصمیم گیریهای مقطعی و منفعتی آنی باید از منظر امنیتی، سیاسی و اجتماعی دیده شود نه با اقدامی نا آگاهانه نابودی  قسمتی از بدن کردستان ،چوب حراج بر پیکر کل استان زده شود!

باید در کنار هر پروژه ابعاد مختلف آن مد نظر قرارگیرد.

زیرا امروز بیجار پرسشگر و مطالبه گر می باشد، بی تفاوتی مدیران کل استان  و استانداران مختلف در قبال عقب ماندگی شهرشان را به پای نظام می نویسند!که این مساله زیبنده مسوولان استانی در این شرایط حساس کشور نیست مسوولان عزیز چالشهای آینده بیجار را با جانمایی کارشناسی این صنعت در بیجار و استقرار صنعت فولاد در بیجار تبدیل به انگیزه،امید و ماندگاری مردم این دیارکنید.

پس ما بدان مقصد عالی نتوانیم رسید//هم مگر پیش نهد لطف شماگامی چند

یادداشت از مهدی رحمانی

انتهای پیام/برچسب ها :

بیجارظرفیت هامحرومیتچالش هاکارخانه فولادجانمائیبیجار بام ایران

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

ADS In Website
 

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
آخرین اخبار   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ