یکشنبه 19 شهریور 1396 / 13:09|کد خبر : 2056|گروه : فرهنگی

تعریف شهر از دیدگاه جامعه شناسی

تعریف شهر از دیدگاه جامعه شناسی

ثریا قاضی سخنگوی شورای اسلامی شهر بیجار در مقاله ای به تعریف شهر از دیدگاه جامعه شناسی پرداخته که در ادامه می خوانید.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران ، مفهوم شهر با توجه به سه جنبه اساسی مطرح می گردد،گروه ها و طبقاتی که در شهر زندگی می کنند،سابقه و قدمت شهر که معرف تمدن انسانی است و شیوه سکونت که برگرفته از فرهنگ شهروندان است.

در نگاهی دیگر دو فعالیت عمده تجارت و خدمات از ارکان اصلی شهرهای پیشرفته خوانده می شوند و اعتقاد بر این است که در کشورهای توسعه یافته ، صرفاً بعد جمعیت مشخص کننده شهر نیست ، بلکه حتی یک جمعیت اندک  می تواند فعالیت غیر کشاورزی داشته باشد و بیشتر بر فعالیت های خدماتی و تجاری متمرکز باشند.

برای بررسی نگرش های مختلف در خصوص شهر به چند تعریف اکتفا می کنیم :

به نظر ژان رمی ، شهر دارای نظم و انسجام فرهنگی همراه با نوآوری و پیشرفت می باشد.

برای لویی ویرث ، شهر به معنی ثبات دائمی نسبتاً وسیع و انبوه انسان هایی است که از لحاظ اجتماعی دارای ویژگی های یکسانی نیستند.

از دیدگاه دورکیم ، شهر محل توسعه اطلاعات در یک منطقه اخلاقی است.

در نظر اصحاب شیکاگو از جمله رابرت پارک ، برگس شهر همانند یک اندام زنده اجتماعی محل اسکان طبیعی انسان متمدن می باشد ، از این رو می تواند یک سازمان محیطی را به وجود آورد. شهر ، نه تنها مجموعه ای از افراد انسانی ، امکانات اجتماعی ، خیابان ها ، ساختمان ها ، چراغ های برق ، متروها ، نهادها ، بیمارستان ها و مدارس است ، بلکه یک قلمرو و منطقه روانی که شامل مجموعه ای از شیوه های کاربردی ، نگرش های سازمان یافته و احساسات است را تشکیل می دهد. بنابراین شهر دارای دو جنبه توأمان می باشد : جنبه کالبدی و جنبه ماهیت انسانی.

ماهیت انسانی از این لحاظ که شهر بازتاب تفکر است سازمان یافته در یک منطقه فرهنگی – فضایی همراه با قوانین خاص خود می باشد. به نظر پارک و مکتب شیکاگو شهر ترکیبی از عناصر مادی ( مدنیّت ) و غیر مادی   ( اخلاق ) است که بخش دوم مهم تر است.

در جامعه شناسی ، شهر مانند یک نظام پویاست و از بخش های کم و بیش منسجمی تشکیل شده است . سیستم شهری در بردارنده تفکرات ، ریشه ها و روابط واقعی است. این سیستم همانند یک دستگاه متعادل کننده عمل      می کند و در جهت ایجاد هماهنگی لازم بین بخش های مختلف شهر اقدام می نماید. اگر برای جامعه شناسی ، مسأله اساسی ، مطالعه کنش های اجتماعی افراد در فضاهای مختلف می باشد ، شهر مکان این کنش ها در ابعاد مختلف برای گروه های اجتماعی است . شهر بستر مطالعه پدیده ها و به عبارتی آزمایشگاه جامعه شناسی است.  ( ربانی ، 1387 : 6 )

 

ویژگی های شهر :

1-  وجود سازمان های صنعتی ، تجاری ، آموزشی ، نظامی ، سیاسی ، هنری و اداری و...

2-  تأسیسات عمومی از قبیل آب ، فاضلاب ، برق ، تلفن ، گاز ، کتابخانه و...

3-  دارا بودن شهرداری

4-  ناهمسانی و عدم تجانس بین مردمان شهر نشین

5-  وجود تحرک مکانی و اجتماعی

6-  تعدد ، تراکم و گوناگونی جمعیت ( غلامی ، 1390 : 3-2(

مقاله : ثریا قاضی سخنگوی شورای اسلامی شهر بیجار

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

محفوظ [یکشنبه 19 شهریور 1396 | 14:04] پاسخ

سلام ..خانم قاضی ..شهرداری بیجار در سال 94 اقدام به اغاز عملیات احداث خیابان 24 متری منظریه واقع در بادامستان ..انتهای خیابا ن مسجد حضرت ولی عصر به طرف پارک سراب نمود ..اما انرا رها کرده واین محل ..مسیر عبور تریلر ..وانواع خودروها گشته ونصیب اهالی فقط گرد وخاک وترافیک سنگین خودرو میباشد لطفا در جلسات مطرح فرمایید اگر قابل احداث نیست انرا مسدود نمایند..با تشکر

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
آخرین اخبار   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ