مقاله   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
شنبه 15 مهر 1396 / 10:48|کد خبر : 2109|گروه : اجتماعی

بیجار بام ایران گزارش می دهد؛

فرار تدریجی روستائیان بیجار / روستاهای بیجار نیازمند توجه ویژه مسئولان است

فرار تدریجی روستائیان بیجار / روستاهای بیجار نیازمند توجه ویژه مسئولان است

مهاجرت روستائیان به شهر بیجار و شهرهای بزرگتر به علت نبود امکانات و زیر ساخت های اصلی از معضلاتی است که جمعیت شهرستان بیجار را تهدید می کند.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران ،در زندگی روستایی آرامش نقش اصلی را بازی می کندویکی از مهمترین ویژگی ها و برتری های زندگی روستایی نسبت به زندگی شهری هم,همین آرامش است که تنها در روستاها می توان به آن رسید.

شاید بسیاری از شهرنشینان در همه ی زندگی خود آرامش یک شب یک مرد روستایی را نداشته باشند،پس از خیزش خورشید به پشت کوه ها و آمدن شب تیره در روستا, شنیدن آوای سگان در آغاز شب و آوای خروسان در سپیده دم,آنچنان آرامشی به روستا نشینان می دهد که همواره آنان را همراه است.

روستا نشینان همواره یار و یاور یکدیگرند و اگر دردی برای یکی از همسایگان پیش آید , دیگران او را درمانند، اما در زندگی شهری امروزی بسیاری از همسایگان حتی نام یکدیگر را نمی دانند چه برسد بخواهند یاور هم باشند.

اما گذر زمان زندگی روستایی را نیز دستخوش تغییر کرده است که مهمترین آن مهاجرت روستانشینان به شهر و به تبع آن گسترش حاشیه نشینی و آسیب های اجتماعی در شهر است.

روزگاری روستا را با داشتن دام های زیاد، تنورهای همیشه داغ و لبنیات سالم آن می شناختند ، اما گذر زمان در برخی روستاهای بیجار داشتن این سنت ها را به وادی فراموشی سپرده است.

سلامت آب و هوا و گوارایی و پاکی آن‌ها، برخورداری از مناظر طبیعی و داشتن فرصت دیدار با اهالی روستا و احتمال و امکان رو به رو شدن با همسایه‌ها به دلیل مجتمع بودن حیاط و شکل نامنظم کوچه‌ها، مراودات و همنشینی‌های شبانه و همیاری‌ها به مناسبت‌های مختلف، که همة‌ این‌ها مانع احساس غربت، تنهایی و بی‌پناهی انسان می‌شود از دیگر مزایای روستاها است که کم کم رو به اوفول است.

25 روستای بیجار خالی از سکنه است

شهرستان بیجار با قدمت هفت هزار ساله در حال حاضر دارای 255 روستا ست که تقریبا 25 روستای آن خالی از سکنه شده است.

نبود زیرساخت‌ها و امکانات مناسب از جمله راه روستایی و آب شرب و نعمت گاز و بسیاری از ضروریات دیگر روستاییان به ناچار موطن خود را رها کرده و هجرت را به حاشیه شهرها بر ماندن در زادگاهشان ترجیح داده‌اند.

 

همواره از روستاها به عنوان پتانسیل تولید و کشاورزی، دامپروری یاد کرده‌اند و همگان به ویژه مسئولان و کارشناسان و صاحب نظران امروزه بر این باورند که روستاها می‌توانند قطب تولید کشور  باشد.

اما توجه به روستاها و جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهر نیازمند کار جهادی مسئولان است.

از سال گذشته قرارگاه پیشرفت و آبادانی با هدف ارائه خدمت به روستائیان و بازگشت روستائیانی که به شهر مهاجرت کرده اند در روستاهای محروم بیجار اقدام به انجام کارهای عمرانی ، بهداشتی و زیربنایی نموده است.

جاده کشی ، برقراری امکانات در روستای خالی از سکنه علیسرخ برای بازگشت روستائیان ، حفر چاه آب ، بازسازی مدارس ، مساجد و خانه بهداشت از مهمترین اقدامات این قرارگاه جهت رفاه حال روستائیان در شهرستان بیجار است.

مظلومیت روستاهای بیجار حس می شود
 

با گذری در روستاهای بیجار می توان مظلومیت آن را با جسم و جان حس کرد، روستاهای که دختران آن به علت نبود مدرسه تا کلاس ششم ابتدایی بیشتر نمی توانند تحصیل کنند و جوانانی که برای پیدا کردن کار و امرار معاش زندگی باید مشقات زندگی حاشیه نشینی را به جان بخرند .

تنبل شدن روستائیان از تهدیداتی دیگری است که روستا نشینان را با مشکلات زیادی مواجه کرده است اند به گونه ای که بخش تولیدات کشاورزی و دامی حالت عکس پیدا کرده و تمامی این محصولات از شهر وارد روستا می شود.

نبود امکانات رفاهی بی انگیزگی جوانان روستایی را رقم زده است به نظر می رسد این معضل  مهاجرت که متأسفانه در حال گسترش است ریشه در مشکلات و کمبود امکانات در روستاها داشته و جاذبه تجمع امکانات در مراکز شهری به دغدغه مهاجرت روستاییان دامن می زند. وقتی خدمات آموزشی -رفاهی و فرهنگی در مقایسه شهر با روستا، نامتعادل و ناعادلانه باشد دیگر هیچ انگیزه ای برای بقای جمعیت روستایی باقی نمی ماند.

 

انتهای پیام/برچسب ها :

روستاروستائیانبیجارخالی از سکنهنبود زیر ساختکار جهادیتوجه ویژه مسئولانبیجار بام ایران

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

ADS In Website
 

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
آخرین اخبار   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ