شنبه 20 آبان 1396 / 11:50|کد خبر : 2167|گروه : اجتماعی

یادداشت /

بیکاری و مهاجرت مردم، دژ مستحکم کردستان را خواهد شکست

بیکاری و مهاجرت مردم، دژ مستحکم کردستان را خواهد شکست

متاسفانه در میان همه استان ها ، کردستان یکی از بی بهره ترین استان ها از لحاظ اشتغالزایی و سرمایه گذاری است و در استان کردستان نیز، شهرستان بیجار با داشتن بیشترین وسعت و پیشینه ی شهرنشینی بسیار خوب و قدمتی بالاتر از هفت هزار و 500 سال، بالاترین نرخ بیکاری و مهاجرت را در استان به خود اختصاص داده است.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران ، در حال حاضر يكي از مهم‌ترين مشكلات كشور، نرخ بيكاري بالا است و همین مسئله در سطح استان ها و شهرستان ها به وضوح قابل لمس است و ما در شهرهای با جمعیت پایین میبینیم که جوانان و خانواده ها چگونه با معضلی به نام اشتغال و بیکاری دست و پنجه نرم میکنند.

اشتغال‌زايي، فرآيندي زمانبر و بلندمدت است كه براي تحقق آن باید الگو يا نقشه‌اي مشخص وجود داشته باشد و در آن متناسب بازمانبندي‌هاي انجام شده، الزامات، پيش نيازها و ابزارهاي هر موقعيت پيش‌بيني و تصريح شود.

 در اين ميان بودجه‌هاي سالانه مي‌توانند به‌عنوان ابزارهاي سياستي كوتاه‌مدت در جهت تحقق اهداف بلندمدت و مشخص اشتغال‌زايي استفاده شده و عملكرد آنها متناسب با ميزان تحقق اهداف ذكر شده، مورد ارزيابي قرار گيرد، اما در شرايط كنوني، راهبرد يا استراتژي مشخصي براي اشتغال‌زايي وجود ندارد، بنابراين مشخص نيست كه چگونه بايد تخصيص منابع صورت گيرد تا بر اساس آن حداكثر بهره‌برداري از آن شود.

متاسفانه در میان همه استان ها ، کردستان یکی از بی بهره ترین استان ها از لحاظ اشتغالزایی و سرمایه گذاری است و در استان کردستان نیز، شهرستان بیجار با داشتن بیشترین وسعت و پیشینه ی شهرنشینی بسیار خوب و قدمتی بالاتر از هفت هزار و 500 سال، بالاترین نرخ بیکاری و مهاجرت را در استان به خود اختصاص داده است.

شهرستان بیجار از ظرفیت های بسیار خوبی همچون گردشگری، صنایع دستی، گیاهان دارویی، معدنی، کشاورزی و بویژه نیروی انسانی تحصیلکرده و جوان برخوردار است، اما به مثابه سایر شهرهای استان، با مشکل نبود شغل و بستری مناسب جهت گذران زندگی برای شهروندان، مواجه است.

بزرگترین مشکلی که همواره و از سالیان دور، به عنوان تهدیدی برای این شهرستان به شمار می آید، مهاجرت جوانان این دیار به سایر شهرهای کشور جهت تامین شغل مورد نیاز است، اما این مسئله، تنها یک روی سکه است، چرا که با تصمیم یک فرد برای مهاجرت با هدف کسب شغل، خانواده وی نیز به همراه او از شهر خارج می شوند و این یکی از بزرگترین معضلات بیجار است که نتیجه ای جز عدم توسعه و تخلیه شهرستان در بر ندارد.

طبق مطالعات انجام شده، آمارهای آخرین سرشماری در سال 95، خبر از کاهش 5 هزار نفری جمعیت از این شهرستان می دهد که نشانگر رشد منفی جمعیت و تداوم عدم توسعه این شهر در سال های آینده است.

بیکاری، محرومیت و عدم توجه مسئولان به توسعه شهرستان، از جمله مشکلات بارزی است که مردم با آن دست به گریبان هستند. شهرستانی که علاوه بر داشتن سرمایه عظیم نیروی انسانی جوان، دارای منابع معدنی و کشاورزی غنی ای است اما به دلیل عدم استفاده بهینه از این ظرفیت ها، در بحران مهاجرت شهروندان دست و پا می زند.

شهرستان بیجار به دلیل پراکندگی و گسترش معادن در بخش های مختلف آن، از ظرفیت بسیار خوبی برای ایجاد شغل برخوردار است. ایجاد بخش های فرآوری مواد معدنی در کنار استخراج معادن، علاوه بر ایجاد شغل برای تعداد بالایی از افراد، سبب کسب سود بیشتر ودر نتیجه سرمایه گذاری در بخش های مختلف شهرستان نیز خواهد شد. اما متاسفانه کم کاری و کم توجهی مسئولان به انبوه مشکلات و معضلات فرا روی بیجار، سبب مغفول ماندن از فرصت های متعدد بر اثر نگرش های سلیقه ای، شخصی و باندی شده است.

متاسفانه باوجود اینکه تمام مسئولین استانی از وضعیت بیجار باخبر هستند و می دانند که اگر اشتغال در این شهرستان رونق نگیرد، مردم دیگر امیدی برای ماندن در اینجا نخواهند داشت اما باز در ماه های اخیر شاهد هستیم که چگونه با لابیگری و حق خوری قصد دارند کارخانجات زنجیره فولاد که حق مسلم بیجار است را با بی تدبیری به شهرستان دیگری ببرند و مانند ذوب آهن تعطیل شده دوباره دست به ظلمی بزرگ در حق مردم این استان و این شهرستان بزنند.

آری هرجای بیجار گروس که دست می گذاری ،درد میکند و صدای ناله و درد ناشی از زخم هایش از همه خانه ها و محلات این شهر به گوش میرسد از خانه های ثروتمندترین ساکنش گرفته تا آلونک فقیرترینش و تمام آنها به خاطر ظلم ها و سهل انگاری مسئولینی است که درد مردم این شهرستان را می دانند اما نه تنها تلاشی برای مداوا نمی کنند، بلکه با بی تدبیری و باند بازی های گروهی و جناحی، نمک به زخم های مردم این دیار کهن می زنند.

روند روبه رشد مهاجرت، افزایش نرخ بیکاری، خالی از سکنه شدن حداقل ۲۲ روستای این شهرستان، پایین آمدن سطح مشارکت مردم در مسایل شهرستان، عدم وجود سرمایه گذاری و افزایش هر روزه مشکلات مردم و شهرستان از نتایج عملکرد بسیار ضعیف مسئولین ادوار بیجار گروس و استان می باشد و ظاهرا پایانی برای آنها نیز وجود ندارد

یادداشت/ مهدی باشوکی

انتهای پیام/برچسب ها :

بیکاریمهاجرتدژ مستحکم کردستانبیجاربیجار بام ایران

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
آخرین اخبار   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ