شنبه 23 دی 1396 / 10:44|کد خبر : 2266|گروه : اجتماعی

بیجار بام ایران گزارش می دهد؛

بیجار در مسیر توسعه/ برگزاری همایش گروس شناسی درراستای معرفی قابلیت های بیجار

بیجار در مسیر توسعه/ برگزاری همایش گروس شناسی درراستای معرفی قابلیت های بیجار

شهرستان بیجار با قدمت هفت هزار ساله دارای قابلیت ها و استعدادهای فراوانی در حوزه صنایع دستی، گردشگری، تاریخی ، فرهنگی و طبیعی است که می تواند محور توسعه این شهرستان قرار بگیرد.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران ، منطقه ای گروس بخشی از سرزمین ایران است که دارای گذشته پرفراز و نشیب و تاریخی بوده است.

شهرستان بیجار با قدمت هفت هزار ساله دارای آثار تاریخی، جاذبه های دیدنی و سنتی فراوانی است که به علت عدم اطلاع رسانی دقیق از طرف مسئولین ذی ربط این آثار به صورت مهجور در گوشه و کناره این شهرستان باقی مانده است.

این شهر به لحاظ داشتن قدمت تاریخی و مناظر طبیعی و جغرافیای خاص خود از مکان های دیدنی و جذاب برخوردار است که در اقصی نقاط این شهرستان پراکنده است.

دیار بیجار گروس در جنگ اول و دوم جهانی خسارت فراوانی دیده و تقرییا نیمی از جمعیت خود را از دست داد و همین عامل رکود این منطقه گردید.

 

طبق اسناد موجود در کتاب "بیجار گروس در گذرگاه تاریخ"نوشته محمد مریوانی ،در جنگ های ایران و روم در زمان پادشاهی خسرو پرویز،عاقبت لشکریان رومی منطقه ی کردستان را اشغال کردند و در حمله ی هراکلیوس سپاه ساسانی با شتاب عقب نشینی کرد و به سمت جنوب آذربایجان به راه افتاد و از ناحیه ی اردلان گذشت و به کوه ههای زاگرس رسید.

بیجار گروس از لحاظ منابع طبیعی و خدادای دارای پتانسیل های بالقوه خوبی است که استفاده بهینه از آن موجب پیشرفت این منطقه می شود.

با توجه به داشتن ظرفیت های کشاورزی، دامپروری، باغداری و معادن این شهرستان در حال حاضر وضعیت خوبی ندارد.

مهاجرت روستائیان به شهر و شهرنشینان به شهرهای بزرگ مهمترین معضلی است که این شهرستان را تهدید می کند.

طبق آمار و اطلاعات موجود از سرشماری سال 90 تا 95 حدود 6 هزار نفر از مردم شهرستان بیجار مهاجرت کرده اند و هم اکنون با رشد منفی جمعیت مواجه هستیم.

اما هر از چند گاهی خبرهای خوشی از گوشه و کنار به گوش می رسد که نوید بخش روزهای خوب برای بیجار گروس است.

بهرام نصرالهی زاده رئیس سازمان مدیدیت و برنامه ریزی استان کردستان در حاشیه نشست هم اندیشی با جمعی مسئولان بیجار در گفت و گو با خبرنگار ما از برگزاری همایش گروس شناسی با هدف معرفی قابلیت های گردشگری و فرهنگی بیجار در بهار سال 97 خبر داد.

 

وی هدف از برگزاری این نشست را استفاده از نظرات کارشناسان برای برگزاری هر چه بهتر این همایش اعلام کرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان گفت: شهرستان بیجار با قدمت هفت هزار ساله دارای قابلیت ها و استعدادهای فراوانی در حوزه صنایع دستی، گردشگری، تاریخی ، فرهنگی و طبیعی است که می تواند محور توسعه این شهرستان قرار بگیرد.

نصراللهی زاده در خصوص برنامه های دولت برای توسعه شهرستان بیجار عنوان کرد: راه اندازی شهرک صنعتی شماره 2  در راستای شکوفایی اقتصادی در بیجار از مهمترین برنامه های دولت در این شهرستان است.

وی از تصویب 205 میلیارد تومان اعتبار برای تامین زیر ساخت های این شهرک خبر داد و بیان داشت: در این راستا موافقت نامه های هم با شرکت شهرک های صنعتی استان امضاء شده است.

رئیس سازمان مدیدیت و برنامه ریزی استان کردستان تصریح کرد: یکی دیگر از برنامه های مهم دولت در بیجار ایجاد جاذبه های تفریحی توریستی با توجه به قابلیت های موجود است.

نصراللهی زاده یادآور شد: تکمیل پیست اسکی نسار و استفاده از ظرفیت های طبیعی این شهرستان از دیگر قابلیت توسعه این شهرستان است.

انتهای پیام/برچسب ها :

بیجار در مسیر توسعههمایش گروس شناسیاستفاده از ظرفیت ها وقابلیت هاایجاد شهرک صنعتی شماره 2بیجار بام ایران

نظرات کاربران :

سید جعفر خامسی [یکشنبه 8 بهمن 1396 | 18:46] پاسخ

با سلام واحترام
بسیار عالی است، استفاده از جاذبه های طبیعی در جهت جذب گردشکران، استفاده از پتاسیل های معدنی منطقه و ایجاد صنایع وابسته به آن فقط در محدوده شهرستان بیجار، استفاده از حق آبه سدها ی احداثی فقط در محدوده شهرستان بیجار ، استفاده گردشگری ، ورزشی، تفریحی، پرورش آبزیان از منابع آبی سد های موجود، ایجاد مشاغل آبزی پروری در محدوده سد ها، به زیر پوشش بردن مناطق آزاد تجاری برای شهرستان بیجار، ارتقاء سطح کیفی زندگی در شهرستان بیجار با شناسایی کانون های آلودگی به عناصر سنگین در خاک ، آب و گیاهان منطقه و تدوین راهکار در جهت کنترل آنها، ایجاد کانونهای نشاط و..ورزش برای جوانان می تواند، پرداخت تسهیلات کم بهره در جهت تشویق و بکار گیری استعدادهای جوان منطقه در رشد و فعالیت های صنعتی می تواند نمونه ای ازاین فعالیت ها باشد

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
آخرین اخبار   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ