چهارشنبه 11 بهمن 1396 / 12:15|کد خبر : 2304|گروه : سیاسی

یادداشت بیجار بام ایران؛

جمهوری اسلامی یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران است

جمهوری اسلامی یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران است

جمهوری اسلامی خود یکی از دستاورد های انقلاب اسلامی ایران و نهضت امام خمینی(ره) است،نه همه انقلاب

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران ،انقلاب اسلامی به اعتراف دوست و دشمن و همه ی مورخان و اندیشمندان علوم سیاسی-اجتماعی،از بزرگترین و در عین حال نادرترین حوادث تاریخ معاصر و بلکه تاریخ بشری است.

با پیروزی انقلاب اسلامی و بیداری مسلمانان فصل جدیدی در تقابل اسلام و غرب اغاز شد ،هر چند این روند جدیدی نبود و جهان اسلام بارها در طول تاریخ با غرب روبه رو شده بود .بسیاری حادثه ی ۱۱ سپتامبر در آمریکا و حمله تروریستی به این کشور را اوج تقابل اسلام و غرب می دانند ،اما بی شک پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و تبعات ناشی از آن تا انتشار کتاب کفر آمیز آیات شیطانی (سلمان رشدی)اوج این رودر رویی بود.

نوع انقلاب ایران بیانگر تثبیت یک ذهنیت سیاسی-اسلامی بود.این ذهنیت با استقرار جمهوری اسلامی ایران که نتیجه ی تفکرات سیاسی امام (ره)و پشتیبانی توده ی مردم بود و در برداشت های سیاسی از اسلام ریشه داشت ،به شکلی بی نظیر در مأموریت سیاسی اسلام نهادینه شد.

انقلاب اسلامی ایران به عنوان انقلابی ایدئولوژیک که  با جهان بینی خاص خود  نه تنها در بعد ملی احیاگر طرح ها،برنامه ها و نظریات خاص خود برای حکومت و دولتمداری بود،بلکه در بعد جهانی نیز با توجه به جهان شمولی مکتب اسلام ،دارای اندیشه ها و نظریات خاص خود بوده و ارائه   دهنده ی نظام جهانی ویژه است.

مهم ترین نوآوری انقلاب اسلامی ایران این بود که ساختار نظام را که عمدتا بر اساس قدرت مادی شکل گرفته بود ،با تکیه بر ابزار معنوی قدرت بر هم زد و نشان داد که می توان بر پایه ارزش های اسلامی و حرکت های توده ای به قدرت رسید و جامعه را اداره نمود.

انقلاب اسلامی ایران نشان داد که خصومت میان کاپیتالیسم و سوسیالیسم(دو ابر قدرت)پوچ و تو خالی است،یا به سخنی دیگر معارضه آنها صرفا بر سر تقسیم غنایم و استثمار ملت هاست.انقلاب اسلامی اثبات نمود که تعارض واقعی ،میان قدرت های مستکبر و استثمارگر از یک سو ،و توده های عظیم و مستضعف ملت ها از سوی دیگر است و به همین دلیل نیز آن را علنی نمود.

نهضت امام خمینی ره و انقلاب اسلامی به عنوان پیج سوم تاریخ مدون بشری توانست تحولی در تاریخ ایجاد کند  و عصر جدیدی را نوید دهد که هم از نظر شکل،هم از نظر ساختار و هم از نظر محتوا ،با خیزش های پیش از خود کاملا متفاوت است .انقلاب اسلامی توانست قواعد بازی سیصد ساله ی مدرنیسم را تغییر دهد و صف بندی ها و قطب بندی های جهانی را بر هم ریزد

انقلاب اسلامی ایران به لحاظ تئوریک  با انقلاب های سوسیالیستی و انقلاب های لیبرالی،تفاوت الگویی و کارکردی مشهودی داشت،در راستای چنین ویژگی هایی بود که راهبرد(نه شرقی و نه غربی)رو به عنوان محور اصلی عدم تعهد رادیکال در دستور کار خود قرار می دهد.

پیروزی انقلاب اسلامی نشان داد که ادیان به ویژه دین اسلام با گذشت زمان و توسعه ی مدرنیزاسیون ،نه تنها به پایان راه خود نرسیده اند ،بلکه مهم ترین راه نجات بشری از ظلم و بیدادگری به شمار می روند.در واقع انقلاب اسلامی ایران چونان دارویی شفابخش موجب احیای اندیشه های اسلامی در سراسر جهان و سبب افزایش روحیه و تقویت بنیاد های فکری گردید.

یکی از نکات در خور توجه در خصوص انقلاب اسلامی ایران ،توانایی بالای گفتمان اسلام گرایی در خلق یک ذهنیت جدید بود؛یعنی پرورش فرد مسلمان به عنوان عنصر سیاسی ضد دیکتاتوری و ضد امپریالیستی .اصولا مسلمان بودن از یک سو به معنای ضدیت با پهلوی ،آمریکا و صهیونیسم بود و از سویی دیگر به معنای حمایت از امام (ره)و جمهوری اسلامی.

انقلاب اسلامی ایران شکاف عمیق میان حکومت های مردم سالار و حکومت های دینی را با طرح و اعمال نظریه ی مردم سالاری دینی پر نمود و به اثبات رساند که حکومت های دینی نه بر اساس خواست و اراده مدعیان کلیسا ،بلکه  بر پایه اراده و خواست توده های مردم تحقق پذیر است.

 

یادداشت: علی صفیارپور کارشناس ارشد و تحلیلگر مسائل سیاسی

انتهای پیام/برچسب ها :

جمهوری اسلامی ایرانانقلاب اسلامی ایراندستاورد انقلاب

نظرات کاربران :

مصطفی [چهارشنبه 11 بهمن 1396 | 21:54] پاسخ

سلام عالی بودن مطلب تون آقای صفیارپور

یوسف [چهارشنبه 11 بهمن 1396 | 22:15] پاسخ

مطالب و تحلیل های جناب علی صفیار پور خیلی عالیه.انشالا موفق باشید منتظر تحلیل های بعدی شما هستم

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ