مقاله   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پنجشنبه 24 اسفند 1396 / 08:22|کد خبر : 2359|گروه : اجتماعی

بیجار بام ایران گزارش می دهد؛

یادی از رفتگان در پنجشنبه آخر سال / تمهیدات تاکسیرانی بیجار برای رفاه حال شهروندان در پنجشنبه آخر

یادی از رفتگان در پنجشنبه آخر سال / تمهیدات تاکسیرانی بیجار برای رفاه حال شهروندان در پنجشنبه آخر

پنجشنبه آخر سال آرامستان ها پر است از حمد و سوره هایی که بر زبان می رانیم، پر است از حسرت هایی که برای نبودن عزیزی کشیده می شود و به حرمت حکمت خداوند با گفتن “هر چه حکمت اوست” فرو می نشیند.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران ، ورق های تقویم 95 هم رو به پایان است ، سالی پر از خاطرات تلخ و شیرین گذشت ، سالی که عده ای آمدند و عده ای رفتند و جای خالیشان برای اطرافیاتشان هنوز هم سبز است.

این روزها همه جا صحبت از خانه تکانی  خرید شب عید است ، اما موضوعی که در جمعه آخر سال همیشه در ذهن مردم تداعی می‌ کند سرکشی به قبور اموات است و پخش نذورات جهت شادی روح آنها است.

پنجشنبه آخر سال، دلت می ماند که دلگیر شود از نبودن آنهایی که دوستشان داری و یا خوشحال شد از بی تابی بهاری که می خواهد بار دیگر همه رستنی های سبز رنگش را به تو هدیه کند! مبهوت و سرگردان می مانی از این کنتراست بزرگ معنوی خالق بی همتا، همان کنتراستی که در حکمت خداوندی ریشه دارد، همانی که بارها و بارها از کودکی برایمان قصه گفت “یکی بود یکی نبود” و حالا این تویی که این قصه ات را برای دیگری همان گونه آغاز می کنی که یکی بود و یکی نبود.

آرامستان ها پر است از “حمد و سوره” هایی که بر زبان می رانیم، پر است از حسرت هایی که برای نبودن عزیزی کشیده می شود و به حرمت حکمت خداوند با گفتن “هر چه حکمت اوست” فرو می نشیند.

رسم‌‏ها و آئين‏‌هاى نوروزى از روزگاران كهن برجاى مانده و از نسلى به نسل بعد به ارث رسيده است و با دگرگونى شيوه‏‌هاى زندگى، تكنولوژى بدون آن كه هويت خود را از دست دهد تحول يافته است.

از جمله كارهاى پيش از آيين نوروزى، حضور در آرامستان ها  و خواندن دعا و پخش نذورات برای براى شادى و آمرزش مردگان است.

مردم دیار گروس شب جمعه آخرسال يا آخرين پنج‌شنبه شب سال، به آرامستان می روند و بر مزار مردگان خود دعا مى‏‌كنند و خرما و حلوا پخش نموده و يا بر آنها شمع مى‏افروزند.

بازماندگان در این روز با حضور بر سر قبور بستگان و آشنایان خویش با غبارروبی و تمیز کردن اطراف قبرها به نوعی مدفن همیشگی آنها را خانه تکانی می کنند و گاه شمع یا چراغی در کنار قبر روشن می کنند تا شب پایان سال برای آنها تاریک نباشد.

زیارت اهل قبور و ارواح در گذشتگان در مناسبتها و یا زمانهایی خاص، مثل آخر هفته و پنجشنبه آخر سال به عنوان یک پدیده اجتماعی موجب تلطیف روحیه، نرمی قلب و صفای باطن افراد می شود و انس و الفت نسبت به بازماندگان را افزایش می دهد.


اختصاص 10 دستگاه تاکسی جهت جابه جایی شهروندان به آرامستان باغ رضوان

محمود الوندی مدیر عامل سازمان تاکسیرانی بیجار در گفت وگو با خبرنگار ما از اختصاص 10 دستگاه تاکسی جهت جابه جایی مسافران به آرامستان باغ رضوان خبر داد.

وی با اشاره به رسم دیرینه ما ایرانیان جهت زیارت اهل قبور در پنج شنبه آخر سال گفت: دو دستگاه مینی بوس نیز جهت سهولت انتقال مسافران به باغ رضوان در پنجشبه آخر اختصاص داده شده است.

مدیر عامل سازمان تاکسیرانی با تاکید بر اینکه این سازمان تمهیدات لازم را جهت رفاه حال شهروندان صورت داده است،بیان داشت: 20 دستگاه تاکسی اختصاص یافته از ساعت 14 امروز در میدان طالقانی آماده انتقال شهروندان به باغ رضوان است.

الوندی تصریح کرد: نیروهای گشت و نظارت تاکسیرانی در روز پنجشنبه جهت سهولت تردد و نظارت بر کار تاکسی های در نظر گرفته شده در باغ رضوان آماده ارائه خدمات به شهروندان هستند.

وی با تاکید بر اینکه یکی از مهم ترین مشکلات روزهای پایانی سال بحث ترافیک سنگین به ویژه در مسیر باغ رضوان است، از شهروندان تقاضا کرد جهت کاهش ترافیک در صورت امکانان از  ناوگان حمل و نقل عمومی جهت حضور در باغ رضوان استفاده نمایند.

مدیر عامل سازمان تاکسیرانی بیجار خاطر نشان کرد: تاکس ها و مینی بوس اختصاص یافته جهت سهولت تردد شهروندان در باغ رضوان تا ساعت 18 عصر نسبت به بازگشت شهروندان از باغ رضوان  به میدان طالقانی اقدام خواهند نمود.

انتهای پیام/

 برچسب ها :

پنجشنبه آخر سالآرامستانحضور مردمیادی از رفتگانتاکسی رانیبیجاربیجار بام ایران

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website
 

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ