چهارشنبه 3 مرداد 1397 / 10:03|کد خبر : 2517|گروه : اقتصادی

ظرفیت های بزرگ اقتصادی کشور در یک نگاه

ظرفیت های بزرگ اقتصادی کشور در یک نگاه

کشور ایران اسلامی دارای ظرفیت های عظیمی است که با طرح و برامه های منسجم می توان بر بستر آن برنامه ریزی کرد.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران، اگرچه با القاء سیگنالهای منفی در جامعه نگرانیهای کاذب درحال سربرآوردن است. هر چند اصل وجود نگرانیها بجاست، چرا که با وجود منابع سرشار در چند دهه گذشته عملا در حل مسائل کوتاهی کرده و انباشتگی و در هم تنیدگی بحرانها را موجب شده ایم، از طرفی دست بالای دیوانگان در دنیا و منطقه که بی افسار میتازند موجب بحرانهای داخلی و خارجی خواهد شد.

ولیکن دراین شرایط نگاه به نیمه پر لیوان و ظرفیتهای موجود کشور عزیز ایران که میتوان بر بستر آن راه حل های منسجم را مهیا نمود کم نیستند.

۱_آمار:

طبق این آمار نسبت بدهی ایران به تولید ناخالص داخلی بسیار پایین تر از استاندار جهانی است.نکته قابل تامل اقتصادی این است که بدهی خارجی نداریم و حجم پایین بدهی موجود هم داخلی است. این مهم یک ویژگی منحصر به فرد است که میتواند به عنوان ابزار کارآمد در مذاکرات جهانی و راه حل های پایدار برای برون رفت از بحران باشد.

۲_ایران و چین:

اگرچه طرح جدید جاده ابریشم از بالای خزر میگذرد و چین مصمم بر این موضوع است، اما باید توجه نمود که تنها راه اقتصادی برای دست یابی کشور چین به مدیترانه و اروپا از مسیر جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

واضح است که در صورت تشدید تحریمها یک اجبار استراتژیک ایجاب میکند که چین از ایران دفاع و در مقام کمک برآید.این موضوع کارت برنده ایران است، درصورتیکه بتواند از آن به نحو احسنت استفاده نماید.

۳_ سرمایه انسانی:

از آنجا که تا سال۱۴۲۰دریچه رشد جمعیت ایران روشن و باز است این امکان و پتانسیل عظیم از پارامترهای مهم برای توسعه کشور می باشد.

۴_ جغرافیا و اقوام:

کاپلان در کتاب "انتقام جغرافیا" واضح و صریح میگوید:ایران تنها کشور خاورمیانه است که مرزهای طبیعی و امتزاج بالای قومی دارد.

این دو عامل سبب خواهد شد که در شرایط بحران هیچ خطری تمامیت ارضی کشور را تهدید نکند. در گذشته شاهد این واقعیت مهم به صورت عینی بوده ایم.

۵_ منطقه:

امتیازات ایران در منطقه و کشورهای سوریه، یمن، لبنان، عراق و افغانستان کارت مهم دیگر صحنه سیاست است که در صورت استفاده بجا و صحیح بسیار کارآمد خواهد بود.

۶_ داراییها:

داراییهای عظیم کشور ایران بیش از ۱۸ هزار هزار میلیارد تخمین زده میشود.اهرم پرقدرتی که با اتکای به آن خروج از بحرانها در کمتر از یک دهه بی شک میسر است.

۷_ مبانی:

ارتباط مویرگی تجاری و اقتصادی ایران با کشورهای همجوار مانند عراق و افغانستان و وجود مهاجران فراوان از این دو کشور امکان خوبی برای کم اثر کردن برخی تحریمها خواهد بود که میتواند مبنای برخی سیاست ها در مسیر اقتصاد باشد.

۸_ نابخردان سیاست:

اگر ترامپ هوشمندانه عمل میکرد، میتوانست بدونه نقض برجام با اعمال تحریمهای کاتسا در دامن زدن به بحرانها نقش بازی کند.

اما راه انتخابی نابخردانه و نادیده گرفتن پرستیژ بین المللی اروپا و شرق منجر به ایجاد شکاف میان دولتها شده که اگر ایران بتواند از این شکاف با تدبیر، عقلانیت و هوشمندانه استفاده نماید بی شک فرصت و قدرت چانه زنی خود را بالا برده، امتیازات روشن و مشخص اقتصادی را در جهان کسب خواهد کرد

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ