شنبه 14 مهر 1397 / 08:39|کد خبر : 2553|گروه : اجتماعی

دیار بیجار گروس در دوران قاجار

دیار بیجار گروس در دوران قاجار

اوایل تا اواسط دوران قاجار اوج و ترقی و رشد ولایت گروس بوده است.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران، دیار بیجار گروس با داشتن قدمت بیش از هفت هزار سال دارای فراز و نشیب های متعددی بوده است که هر کدام دارای حکایت های مختلفی است.


یکی از دوران های دیار بیجار گروس که شاهد اوج و ترقی و رشد ولایت گروس بوده است. اوایل تا اواسط دوران قاجار می باشد.


در این دوران بناهای بسیاری،به صورت عام المنفعه ،مذهبی و عمومی و خصوصی در گروس ساخته شده است که ساخت مسجد جامع بیجار در سال ۱۲۲۰ ه.ق به گنجایش بیش از ٦۰۰ نفر به دستور حاج نجفعلی خان گروسی نمونه ای از آن است.


مسجد جامع شهر بیجار در دوران جنگ جهانی اول بر اثر گلوله باران توپ های دولت عثمانی به کلی ویران شد.


در سال ۱۳۸۰ ه.ق مسجد جامع شهر مورد توجه حاج سید محمد امامی امام جمعه وقت بیجار قرار گرفت و خودشان اولین کلنگ تجدید بنای ساختمان آن را بر زمین زدند و در نتیجه پشتکار و همت قابل تقدیر روحانی محترم شیخ تقی رازانی ساختمان مسجد در سال ۱۳٤۳ شمسی اتمام یافت و در حال حاضر از مسجد قدیمی فقط چند سر ستون باقی مانده است.


مسجد قزلعلی اثر باستانی دیگر در شهرستان بیجار واقع در روستای قزلعلی در نزدیکی شهر بیجار است که بنا به دستور نجفعلی خان ساخته شد و دارای سنگ نوشته ای سبز رنگ یشمی بوده است و قسمت های داخلی بنا با رنگ قهوه ای سوخته به شیوه بسیار زیبایی رنگ آمیزی گردیده است و امروز هم مقداری از آن پابرجاست.

ساخت قلعه جهت حفاظت اثر ماندگار دوران قاجار در بیجار
در دوران قاجار به دلیل نا امنی بیش از حد،اغلب روستاهای بزرگ بیجار گروس صاحب قلعه ای بودند که جهت حفاظت و مقابله با دشمن توسط خوانین محلی ساخته شده بودند.


قلعه خان قزی خانم در روستای قزلعلی،قلعه مظفرخان در روستای میدان که توسط مظفرخان امیر تومام گروسی ساخته شده است،قلعه ی گلبلاغ، قلعه سید خضر در روستای قاضی قوشچی،قلعه حیدر یگ در نجف آباد،قلعه خان بابا در شهر پیرتاج،قلعه حمید خان در روستای آلاگویز نمونه ای از قلعه های دوران قاجاریه هستند که جهت جلوگیری از نا امنی و شرارت طوایف اطراف گروس ساخته شده اند.


در دوران قاجاریه خوانین و امرا گروس نیز در بیجار عمارت های ویژه ای برای خود ساخته،که خلوتی امیر معزز گروسی در حوالی چهار راه کنونی پست و ساختمان علیرضا خان به نام عمارت گلستان از مهم ترین آنها در این دوران است.

 

آرامگاه امیر اعلاالدین خسرو آباد اثر باستانی دوران قاجاریه در بیجار
ساختمان و آرامگاه امیر اعلاالدین در خسرواباد و ساختمان سرهنگ کسرایی در پیرتاج و دو ساختمان در قلعه صلوات آباد که از نظر معماری و تزئیات داخلی دارای ویژگی های منحصر به فردی است از دیگر آثار دوران قاجاریه در بیجار گروس است.


در این دوره همان طور که بیان شد بناهای عام المنفعه زیادی چون حمام،کاروانسرا،پل و غیره ساخته شده است که البته بیشتر این بناهای عام المنفعه در گروس متعلق به اوایل تا اواسط دوران قاجاریه است.


علاوه بر معماری،آثار دیگری متعلق به دوران در شهرستان بیجار وجود دارد که سنگ های شربت خوری اکثر مساجد قدیمی بیجار،قنات هایی که در داخل و خارج شهر حفر می شد و همچنین قالی های بسیار نفیس و ارزشمندی که در این زمان بافته شده و وقف مجالس آل عبا گردیده از مهم ترین آثار این دوران در دیار بیجار گروس است.


انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website
 

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
آخرین اخبار   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ