شنبه 17 آذر 1397 / 08:13|کد خبر : 2653|گروه : سیاسی

یادداشت/ سهیل جمشیدپور

تعامل فرهنگی ، حلقه ی مفقوده در شهرستان بیجار

تعامل فرهنگی ، حلقه ی مفقوده در شهرستان بیجار

پایین آمدن سرانه جمعیتی شهرستان و مشکلات اجتماعی زیادی چون بیکاری ، عدم تخصیص بودجه مناسب ، پیری جمعیت ، فقر ، نگاه های بسته مدیریتی ، عدم پیش بینی مناسب آینده و... باعث می شود که مقامات و مدیران شهرستان و استان نتوانند راهکاری مناسب برای جلوگیری از ظهور و بروز روند تضادهای اجتماعی را پیدا کنند و گسل های اجتماعی در صحنه های مختلف گاهی فعال شده و انرژی خود را تخلیه می کنند.

به گزارش بیجار بام ایران ، این روزها شاهد رقم خوردن یکی از تلخ ترین صحنه های اجتماعی در دهه های گذشته در سطح شهرستان بیجار هستیم و همگی کم و بیش دلایل آن را می دانیم و در جریان اخبار آن هستیم که به دو بخش کوتاه مدت و میان مدت تقسیم می شود.

 

در بخش کوتاه مدت و شاخه ای :

دولت تصمیم به ایجاد چرخه ی فولاد در استان کردستان می گیرد ، مردم شهرستان بیجار به بحث سهم خود از این چرخه معترض می شوند ، سهم بیجار از این پروژه بیشتر می شود ، در روز کلنگ زنی پروژه ها ، مکان کلنگ زنی پروژه آهن اسفنجی در هاله ای از ابهام می ماند ، فرماندار بیجار ماه ها بعد ، جانمایی این پروژه را در زاغه فولاد قطعی و کارشناسی اعلام می کند ، در تمام این مدت فردی به نام شیخی (از نزدیکان مرادنیا و از مدیران بومی صبانور به عنوان معتمد مردم حسن آباد یاسوکند و استاندار در برخی جلسات کارشناسی حضور می یابد.) ، عده ای از کنشگران حسن آباد مانند آقای اسدی و... نیز به دنبال رایزنی با مقامات کشوری می روند ، برخی از اعتراضات فارغ از شکل قانونی یا غیرقانونی صورت می پذیرد و یک کمپین مجازی هم در حسن آباد از چندی پیش آغاز می شود ، فرماندار بیجار به میان مردم ناحیه می رود و ضمن تبیین مساله می گوید حاضر است باز دستور کارشناسی مجدد بدهد و اما ظاهرا مقبول نمی افتد و صداهایی مبنی بر جدایی جغرافیایی از شهرستان بیجار به گوش می رسد در کمپین فوق الذکر ، اینها همه در حالی است که نماینده مردم قبلا در نامه ای به وزیر مربوطه بار روانی اجتماعی تعلل در پروژه را یادآوری کرده است.

 

در بخش بلند مدت و ریشه ای :

پایین آمدن سرانه جمعیتی شهرستان و مشکلات اجتماعی زیادی چون بیکاری ، عدم تخصیص بودجه مناسب ، پیری جمعیت ، فقر ، نگاه های بسته مدیریتی ، عدم پیش بینی مناسب آینده  و... باعث می شود که مقامات و مدیران شهرستان و استان نتوانند راهکاری مناسب برای جلوگیری از ظهور و بروز روند تضادهای اجتماعی را پیدا کنند و گسل های  اجتماعی در صحنه های مختلف گاهی فعال شده و انرژی خود را تخلیه می کنند.

 

ریشه مشکل کجاست؟

به نظر می رسد تعین های اقتصادی و مادی ، تفاوت های رها شده فرهنگی در فقدان الگوی توسعه بومی و مدیریت توانمند سه فاکتور تعیین کننده در آشکار شدن بیماری های اجتماعی است که بیشتر متوجه مسئولان و نخبگان است ، آن هنگام که عبارت "بیجاری ها " از سوی مردم نواحی دیگر شنیده می شود و کل اجتماعی "ما" به خود و دیگری فروکاسته می شود ، سوژه اجتماعی ( افراد دارای اندیشه و عمل) به ابژه اجتماعی (موضوعات و اشیا) تقلیل پیدا می کنند و این دید ابژکتیو منشا از خودبیگانگی انسان ها است.

 

چه باید کرد؟

چه باید کردها به دو بخش بلند مدت و کوتاه مدت و دوبخش مادی و معنوی قابل انفکاک است.

در بخش مادی بلند مدت : توسعه ی همه جانبه نگر و پرهیز از نگاه جزیره ای در توسعه شهرستان ضامن امنیت پایدار است.

در بخش مادی  کوتاه مدت : حضور مسئولان عالیرتبه کشور و استان در منطقه و اقدامات ضربتی اقتصادی در نقاط کمتر توسعه یافته می تواند اثر بخش باشد.

در بخش معنوی (فرهنگی) بلند مدت : تقویت فضای تعاملات فرهنگی و رویدادهای مشترک فرهنگی ، علمی و ... می تواند فرهنگ ابژکتیو و صلب قومی گرایی را در حاشیه ی مرزهای فرهنگی که مورد بهره برداری دشمنان است ، محو و شانیت سوژگی و "ما" شدگی را به شهرستان برگرداند.

در بخش معنوی (فرهنگی) کوتاه مدت: نشست مشترک فعالان و نخبگان بیجار و یاسوکند در سلسله نشست هایی می تواند ، ذهن ها و بدن ها را در کنار یکدیگر منسجم و متحد نماید.

چالش اجتماعی عبارت است از تضاد میان نیروهای مولد و روابط تولید و این چالش ها دوره ای و در ذات سیستم سرمایه داری جهانی است ، در این میان ایستار ما روی واژه های "ما بودن و ما شدن" و استفاده از ظرفیت های رسانه ای و میدانی می تواند حیات اجتماعی مان را در دنیای چالش ها گارانتی کند.

نتیجه: به عقیده نگارنده این چالش که با بهره برداری عده ای از وضعیت انفعالی پیش آمده در نهایت نتیجه ای مثبت خواهد داشت و نگاه ها را به سمت دردهای " همه ما" سوق خواهد داد.

برای مسئولین اتحاد و کار ، از نخبگان ساماندهی به اجتماع و برای مردم شادی را از درگاه ذات اقدس اله خواستارم.

انتهای پیام/برچسب ها :

تعامل فرهنگیحلقه مفقودهبیجار

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ