دوشنبه 3 دی 1397 / 08:21|کد خبر : 2688|گروه : فرهنگی

معرفی مشاهیر بیجار گروس؛

دریادار غلامعلی بایندر اولین شهید کرد نیروی دریایی ایران

دریادار غلامعلی بایندر اولین شهید کرد نیروی دریایی  ایران

دریادار غلامعلی خان بایندر فرزند علی اکبر خان گروسی اولین شهید دریانوردی ایران است که در حمله نیروهای بیگانه در سال 1320برخلاف بسیاری از امرای ارتش که راه فرار را در پیش گرفتند ، حوزه ماموریت خویش را ترک نگفت و به شهادت رسید.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران، در منطقه بیجار گروس ، در طول تاریخ این دیار، شخصیت های نامی و با کفایتی ظهور کرده اند که مشاهیر عمده و سرشناس آنان بیشتر در گروه امرا، ادبا و علما قرار دارند. از جمله امرا و فرمانرویان سرزمین گروس ، فرمانروایان سیاه منصور، امرای ایل کبودند، بیشتر شایات نوجه و قابل ذکر هستند.

 

برخی از این شخصیت ها این گروه ، علاوه بر مقام امیری و فرمانروایی ، از نخبگان علم و ادب بشمار می روند و آثار ارزشمندی را نیز از خود به جای گذاشته اند .
 

دریادار غلامعلی خان بایندر فرزند علی اکبرخان گروسی از مشاهیر دیار گروس است که در 23 آذر سال 1277 خورشیدی در تهران متولد شد.
 

وی پس از پایان تحصیلات مقدماتی به مدرسه دارالفنون رفت و دوره مهندسی را در این مدرسه به پایان رساند ، سپس در سال 1296 در کنکور مدرسه نظام المشیر الدوله راه یافت و در ردیف بهترین شاگردان بود و سخت مورد اوجه استادان قرار گرفته بود.
 

در مهرماه 1299 خورشیدی مدرسه نظام را به پایان رساند و با درجه ستوان دومی وارد ارتش شد ، در همین هنگام برای آموزش افسران یک اردوی فوثق العاده برای مدت سه ماه در تهران تشکیل گردید.
 

پس از کودتای سوم اسفند 1299 ، بایندر با عده ای دیگر از نظامیان به دیویزیون قزاق پیوست و در تیرماه 1300 برای اولین مرتبه در یک ماموریت جنگی شرکت کرد ، در این ماموریت که به مازندران اعزام شده بود با موافقت سردار سپه یک قطعه مدال  طلا به سینه او آویخته شد.
 

بایندر در خرداد ماه سال 1302 خورشیدی همراه عده ای از دانشجویان دانشکده افسری برای آموزش فنون نظامی جدید به فرانسه رفت و در مهر ماه 1304 پس از طی دوره آموزشی توپخانه در مدرسه پواتیه و یک دوره تکمیلی در مدرسه فونتن یلو بع تهران برگشت.
 

بایندر در کمسیونهای مشترک ایران و عراق برای رسیدگی به حل اختلافات فیمابین بر سر اروند رود بعنوانئ نماینده نیروی درایی ایران شرکت داشت  و در پاییز 1313 خورشیدی در راس یک هیئت از نیروی دریایی ایران به جزیره تنب وارد شد تا به مقامات انگلیسی آن جزیره بفهماند که مالکیت جزیره کذکور با ایران است که این اقدام دریادار غلامعلی خان بایندر مورد اعتراض وزارت امور خارجه وقت انگلستان قرار گرفت.
 

بایندر در کنار تلاشهایش برای آبادانی خلیج فارس از تحقیق و بررسی وضعیت تاریخی منطقه فروگذاری نکرد و از جمله کتاب جغرافیای خلیج فارس را تالیف کرد که حاوی اطلاعات جامعی درباره تاریخ و جغرافیای طبیعی و انسانی منطقه است.
 

دریادار بایندر علاوه بر اطلاعات کامل نظامی و دریانوردی به زبانهای فرانسه ، انگلیسی، ایتالیایی و ترکی اسلامبولی نیز آشنا بود.
 

وی در سال 1319 خورشیدی به درجه دریاداری ارتقاء یافت و چندی بعد در سحرگاه سوم شهریور سال 1320 خورشیدی به هنگام حمله نیروهای بیگانه به خاک ایران ، برخلاف بسیاری از امرای ارتش که راه فرار را در پیش گرفتند ، حوزه ماموریت خویش را ترک نگفت و به شهادت رسید.

 

یادآور می شود ناوشکن جمهوری اسلامی شهید دریادار بایندر در راستای بزرگداشت یاد شهید مذکور به این نام نامگذاری شده است.
 

همچنین در دیدار استاندار کردستان با ناخدا یکم رحیم قیطاسوند در تاریخ 27 خرداد سال جاری معاون نیروی انسانی نداجا دستور نصب تندیس شهید غلامعلی بایندر از شهدای ضد استعمار در شهرستان بیجار داده شد .

انتهای پیام/

 برچسب ها :

دریادار بایندربایندراولین شهید نیروی دریایی ایرانبیجارگروسمعرفی مشاهیر بیجار گروس

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ