یکشنبه 7 بهمن 1397 / 13:29|کد خبر : 2762|گروه : فرهنگی

در گفتگو با کارگردان نمایش استرالیا :

دولت هیچ بودجه ای برای هنر در نظر ندارد/ هنرمندان ما خود ساخته هستند/نمایش استرالیا نماینده استان کردستان در جشنواره بین المللی تئاترفجر است

دولت هیچ بودجه ای برای هنر در نظر ندارد/ هنرمندان ما خود ساخته هستند/نمایش استرالیا نماینده استان کردستان در جشنواره بین المللی تئاترفجر  است

کارگردان نمایشنامه استرالیا نماینده استان کردستان در سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با بیان اینکه دولت هیچ بودجه ای برای هنر در نظر ندارد، گفت: وقتی برای انجام کارهای هنری به ارگان های متولی آن مراجعه می کنید ، می بینید برای انجام امورات اداری خودشان هم با مشکل مواجه هستند چه برسد به اینکه برای تربیت هنرمند برنامه ریزی و هزینه ای داشته باشند.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران ، نمایشنامه استرالیا ، کاری از گروه چرکنویس به کارگردانی کامران جباری از هنرمندان بیجار گروس با بازیگری سید حسین موسوی ، شایسته فرمانی و پیمان جباری تنها تئاتر راه یافته از استان کردستان به سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر است .

کارگردان نمایش استرالیا در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: متولد سال 1360 است و دانش آموخته سینما رشته فیلم سازی از رشت ، بازیگر نمایشهای: پرونده ناتمام ( رتبه دوم بازیگری در بیست و چهارمین جشنواره تئاتر کردستان )، اُپراتور نوع چهارم ( رتبه سوم بازیگری در بیست و پنجمین جشنواره تئاتر کردستان )، بیدینجیلی ( رتبه اول بازیگری در بیست و ششمین جشنواره تئاتر کردستان )، "ئه وانگه ل" (برگزیده چهاردهمین جشنواره تئاتر کوردی سقز - راهیابی به سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر )،"شاره دوور"( برگزیده عمومی پانزدهمین جشنواره تئاتر کوردی سقز)، کارگردان ، بازیگر و طراح صحنه نمایش پَستو( رتبه اول کارگردانی و بازیگری و طراحی صحنه در بیست و هفتمین جشنواره تئاتر کردستان – راهیابی به سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر) را در کارنامه هنری خود ثبت کرده ام.

وی افزود: با بازی در نمایش "پرونده ناتمام" نوشته باقر سروش و کارگردانی یاسر هاشم زاده در عرصه بازیگری شناخته شدم و همین موجب پیشرفت در کارهایم شد.

کارگردان نمایش استرالیا در خصوص داستان این نمایش اظهار داشت: استرالیا نوشته پیام لاریان اهل جنوب ایران و ساکن تهران ، کارشناس ادبیات نمایشی ، برگزیده نمایشنامه سال 95 در بخش تولیدات متون نمایشی جشنواره بین المللی فجر  است.

وی تصریح کرد: استرالیا روایت گر زندگی سه مهاجر به نام های  عدنان از جنوب ایران ، سامیه زنی اهل افغانستان و گادین ملوانِ اندونزیای که زندگی آنها  بهم گره میخورد و هر سه بشکل غیر قانونی و از طریق دریا راهی استرالیا میشوند که در میانه راه کشتی دچار طوفان میشود و هر سه نفر آنها غرق میشوند.

 

تئاتر استان کردستان نیازمند توجه بیشتر است

جباری ادامه داد: به اعتقاد من مهمترین اتفاق هنری در زمینه نمایش در استان کردستان ، "جشنواره تئاتر استانی" است که سالی یکبار برگزار میشود و برگزیده گانش برای حضور در جشنواره بین المللی تئاتر فجر به دبیرخانه این جشنواره معرفی میشوند، ولی متاسفانه تمرکز بیشتر  مسؤولین ذیربط استان ، به جشنواره تئاتر کوردی سقز و خیابانی مریوان است ! و بودجه های کلانی رو صرف این دو جشنواره میکنند.

این هنرمند بیجاری در خصوص وضعیت هنر در شهرستان بیجار گفت: رشته های هنری مانند تئاتر، موسیقی،عکاسی و خوشنویسی چهار رشته ی هستند که فعالیت مدون و پایداری در شهرستان دارندکه در چند سال اخیر به دلیل نگاه بهتر و متفاوت تر نسبت به گذشته خیلی بهتر توانسته اند کار کنند و نتیجه آن را با حضور در جشنواره ها مختلفی که موجب کسب نتیجه شده  به عینه می توان مشاهده کرد ، که نمونه آن همین درخشش گروه تئاتر چرکنویس است که بیشترین موفقیت های خود را در پنج سال اخیر کسب کرده ، البته این جملات به این معنا نیست که در گذشته هیچ فعالیت هنری فرهنگی در بیجار رخ نداده است بلکه در حال حاضر به صورت هدفدار هنرهای نمایشی دنبال شده .

جباری بیان داشت: موقعی که با افراد هنرمند هم صحبت می شوید روشن است که اکثر این هنرمندان خود ساخته هستند و با هزینه های شخصی خود به اینجا رسیده اند و تعداد افراد هنرمند شهرستان که از امکانات دولتی استفاده کرده اند خیلی ناچیز است و این نشان می دهد ارگان های دولتی متولی فرهنگ و هنر شهرستان در زمینه تربیت هنرمند با مشکل مواجه هستند، نه به این دلیل که تمایلی به این قضیه نداشته باشند بلکه نبود بودجه و اعتبار خاص برای فعالیت هنری و فرهنگی وجود دارد.

 

مسئولان اگر برای هنر هزینه نکنند انتظار برطرف شدن مشکلات فرهنگی را نداشته باشند

به گفته این هنرمند بیجاری : وقتی برای انجام کارهای هنری به ارگان های متولی آن مراجعه می کنید ، می بینید برای انجام امورات اداری خودشان هم با مشکل مواجه هستند چه برسد به اینکه برای تربیت هنرمند برنامه ریزی و هزینه ای داشته باشند.

وی ادامه داد: مسئولان ما بدانند وقتی به دلیل نبود بودجه، مشکلاتی در راستای تولید آثار فاخر هنری و تربیت هنرمند وجود دارد، اولین چیزی که لطمه می خورد فرهنگ جامعه است .

به گفته جباری : مسئولان ما در صدر کشور باید این را بدانند وقتی نمی خواهند برای هنر جامعه هزینه کنند انتظار برطرف شدن مشکلات فرهنگی را نداشته باشند.

هنرمند بیجار گروس با تاکید بر اینکه اکثر هنرمندان این شهرستان از جیب خودشان برای کارها و فعالیت های خودشان بر حسب علاقه دارند هزینه می کنند، اظهار داشت:  خود شخص بنده مصداق بارز آن هستم از زمانی که از دانشگاه فارغ التحصیل شدم یک مورد کلاس آموزشی استاندار نداشته ایم که دلیل آن را نبود بودجه اعلام کرده اند.

وی خاطر نشان کرد: به  نظر من شهرستان بیجار پتانسیل های خیلی بالایی در زمینه تربیت هنرمند دارد که هنرمندان آن توان بالقوه خوبی دارند اما متاسفانه اتفاقی نمی افتد زیرا هیچ مسیر آموزشی درست و حسابی که این هنرمندان را به سمت هنر حرفه ای هدایت کند وجو ندارد و این افراد در هنر خودجوش خودشان می مانند.

وی با بیان اینکه اگر می خواهیم فرهنگ درست و حسابی داشته باشیم اول باید برای هنر هزینه کنیم، گفت: مسئولان ما باید بدانند هنر دارای قدرتی دارد وکه از طریق هنر و هنرمند چه کارهای را پیش ببرند.

به گفته این هنرمند بیجاری :هنر نیازمند توجه مسئولان است و باید نگذارند هنر در اقلیت قرار بگیرد.

 

نمایشنامه استرالیا بعنوان نماینده استان کردستان در جشنواره بین المللی تئاتر فجر نیازمند توجه بیشتر است

جباری ادامه داد: نمایشنامه استرالیا از تولیدات اداره فرهنگ ارشاد اسلامی بیجار در سال 97 است و اولین بودجه ای که به گروه چرکنویس تزریق شد و برای اینکه بتوانیم این کار را انجام دهیم از طریق اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بیجار بود و مدیریت وقت با رایزنی که با شهرداری انجام داد ، توانستیم برای ساخت دکور نمایش که از چوب تهیه شده است از شهرداری کمک بگیریم.

وی با اظهار گلایه از مسئولان شهرستان بیجار گفت: زمانی که در جشنواره استانی پذیرفته شدیم و به دبیرخانه جشنواره بین المللی تئاتر فجر راه پیدا کردیم و گروهی از تهران برای بازبینی نمایش آمدند بجز اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بیجار و اداره کل استان کردستان و قول شفاهی نماینده شهر هیچ اداره ای برای پیشرفت کارمان به ما کمک نکرد.

کارگردان نمایشنامه استرالیا بیان داشت:برایم جای سوال است ،وقتی یک کار هنری به نتیجه می رسد چرا هیچکس برای حمایت جلو نمی آید که کار هنری بهتر جلوه پیدا کند؟!

وی یادآور شد: نمایشنامه استرالیا نماینده شهر بیجار و استان کردستان است که به بخش مسابقه سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر راه پیدا کرده  و قطعا در هنگام اجرای این نمایش صحبت از استان کردستان و شهرستان بیجار به میان می آید، و مسئولان ما باید این را بدانند اگر کمکی به این گروه شود قطعا نتیجه بهتر دیده می شود ، اما متاسفانه تا این لحظه بغیر از دو اداره متولی در سطح شهرستان و استان کسی راضی به حمایت از گروه نمایش چرکنویس نشده است.

انتهای پیام/برچسب ها :

نمایشنامه استرالیانماینده استان کردستانتجشنواره بین المللی تئاتر فجرکامران جباریهنرهنرمندبیجار

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
آخرین اخبار   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ