یکشنبه 5 خرداد 1398 / 10:42|کد خبر : 2976|گروه : اجتماعی

قتلگاهی به نام جاده های بین‌ المللی کردستان؛

کردستان؛ 50 سال در انتظار احداث یک جاده نه چندان طولانی/ بی‌کیفیتی جاده‌ها صدای نمایندگان مجلس را هم درآورد

کردستان؛ 50 سال در انتظار احداث یک جاده نه چندان طولانی/ بی‌کیفیتی جاده‌ها صدای نمایندگان مجلس را هم درآورد

استان کردستان در حالی دارا بودن جاده های بین المللی را یدک می کشد که بدون داشتن یک متر آزادراه به قتلگاهی برای مسافران و رانددگان تبدیل شده که تنها در 12 ساعت گذشته 4 نفر را به کام مرگ برده و 8 نفرا مصدوم کرده است!

به گزارش بیجار بام ایران به نقل از  کُردتودی، بر اساس آمارهای رسمی، در سوانح جاده های در کشور روزانه 43 نفر جان خود را از دست داده و 900 نفر معلول و مجروح می شوند!

 

در این بین وقتی از نامطلوب بودن و وضعیت نامناسب جاده ها و راههای ارتباطی سخن به میان می آید، جاده های استان کردستان مصداقی عینی وضعیت اسفناک راه های ارتباطی مناطق محروم کشور است و سهم بسزایی از آمار اعلام شده مرگ و میر جاده ای دارد.

 

وقتی خاطرات تلخ جادهای کردستان را مرور می کنی ناگهان ذهنت به سمت حادثه ترمینال سنندج در 20 تیرماه سال گذشته منحرف می شود که در اثر برخورد تانکر نفت کش و اتوبوس مسافربری یازده خانواده کردستانی داغدار و هفت خانواده نیز با مصدومیت عزیزانشان مواجه شدند.

 

 

جاده ها هر روز در استان کردستان جان آدمها را می گیرند و تنها در 12 ساعت گذشته چهار نفر را به کام مرگ برده و هشت نفر ار نیز راهی بیمارستانها کرده تا به همه بفهماند که تا چه اندازه خونخوار و بی رحم است. اما باز با این وجود کسی از خونخواری جاده های کردستان ککش نمی گزد و حدود هشت ماه است که راه روشهرسازی کردستان مدیرکل ندارد و با سرپرستی معاون عمرانی استانداری کردستان اداره می‌شود که بنده خدا او نیز خود سرش به جای دیگری گرم است!

 

وضعیت بغرنج جاده های کردستان در حالی نمایان است که این استان تنها حدود 200 کیلومتر بزرگراه دارد و میزان برخورداریش از بزرگراه برخلالف میانگین 21 درصدی کشور تنها 11 درصد است و متاسفانه حتی یک متر آزادراه هم ندارد!

 

نمایندگان هرازگاهی در مجلس شورای اسلامی داد و فریاد می کنند که وضعیت راه های ارتباطی کردستان که قرار است بخش هایی از آن راه بین‌المللی باشد نامنماسب است، اما تابحال هیچ وزیر راهی گوشش بدهکار نبوده و مسؤولان استانی نیز ترجیح داده اند سکوت اختیار کنند و به تماشای کشته شدن شهروندان در تصافادات بنشینند و گویا این نظاره گری برایشان هیجان آور است.

 

شاخص برخورداری جاده ای در کردستان پایین تر از کشور است

 

 

حمدالله کریمی در گفتگو با خبرنگار کُردتودی، اظهار داشت: یکی از اقدامات زیربنایی و مهمی که باید مورد توجه خاص مسئولان در استان کردستان باشد توسعه حمل و نقل جاده ای و ریلی است.

 

وی با اشاره شاخص برخورداری حوزه حمل و نقل کشور، افزود: شاخص برخورداری استان کردستان در حوزه حمل و نقل جاده ای پایین تر از میانگین کشوری است.

 

کریمی با بیان اینکه استان کردستان در حوزه محورهای مواصلاتی اصلی و جاده های روستایی  دارای مشکلات فراوانی است ، اعلام کرد: دولت دوزادهم در حوزه راهداری کارنامه موفقی دارد و اگر امروز کاستی هایی وجود دارد مربوط به دوره های قبل است و مصداق بارز آن فعالیت پیمانکاران در محورهای بانه، مریوان و بیجار است.

 

رییس مجمع نمایندگان استان کردستان گفت: موفق ترین وزارتخانه در چند سال اخیر در مقیاس کشوری و استانی وزارتخانه راه و شهرسازی است.

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه منکر نواقص موجود جاده ای استان کردستان که منجر به افزایش تصادفات جاده ای می شود نیستم ،عنوان کرد: امیدواریم با فعالیت های ادامه دار این وازرتخانه در حوزه راهداری استان کردستان شاهد کاهش تصادفات و ارتقاء شاخص های برخورداری جاده های استان کردستان باشیم.

 

کریمی در خصوص جاده بیجار همدان گفت: طبق وعده های استاندار و فعالیت پیمانکاران امیدواریم جاده بیجار همدان در شهریور امسال به بهره برداری کامل برسد.

 

 

زمانیکه داریوش، پادشاه امپراتوری هخامنشی تصمیم به ساخت «راه شاهی» آن هم بدون امکانات پیشرفته راه سازی، 500 سال قبل از میلاد مسیح گرفت، هرگز تصور نمی کرد که 2016 سال بعد از میلاد مسیح در نقطه ای از ایران، ساخت یک جاده نه چندان طولانی بیش از پنجاه سال به طول بیانجامد!

 

نماینده شهرستان بیجار در حالی عملکرد وزارت راه و شهرسازی را خوب ارزیابی می کند که؛ «جاده بیجار - همدان بعد از نیم قرن انتظار، با توجه به تامین اعتبار، به طور قطع در هفته دولت سال 94 به بهره برداری می رسد»، «بهره‌برداری از جاده بیجار ـ همدان؛ دهه آخر شهریور 94»، « جاده بیجار - همدان تا پایان سال مالی 92 به بهره برداری می رسد» ، جاده بیجار همدان تا پایان سال 95 به پایان می رسد ، هفته دولت 96 افتتاح جاده بیجار همدان و در آخر هم هفته دولت 98 جاده بیجار همدان افتتاح رسمی می شود،عناوین خبرهایی است که طی سال های اخیر در رسانه های مختلف استان کردستان منتشر شده و هنوز وضعیت این جاده مشخص نشده است!

 

جاده مواصلاتی «بیجار-همدان» در صورت اتمام ساخت آن شاهراهی محسوب می شود که می تواند استان های کردستان، همدان، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی را به یکدیگر متصل کند. این جمله ای است که مردم بیجار در طول چند دهه گذشته آن را از زبان فرمانداران و نمایندگان این شهرستان شنیده اند اما هیچگاه خبری از افتتاح آن نیست.

 

وزیر راه و شهرسازی فردی ناتوان و بی‌لیاقت است!

 

 

اما نماینده شهرستانهای سقز و بانه دیدگاهش نسبت به عملکرد وزارت راه و شهرسازی برخلاف نماینده بیجار است. محسن بیگلری در گفتگو با خبرنگار کردتودی با اشاره به تذکر به وزیر راه و شهرسازی در خصوص عدم انتصاب به موقع مدیرکل راه و شهرسازی اظهار داشت: آقای وزیر راه و شهرسازی فردی ناتوان و بی لیاقت است که در طول قریب به 9 ماه نتوانسته است مدیرکل راه و شهرسازی را مشخص کند.

 

وی با بیان اینکه وضعیت راه و شهرسازی در استان کردستان در ضعیف ترین شکل خود قرار دارد، افزود: چرا حدود 9 ماه است وزیر راه و شهرسازی نتوانسته است یک نفر را به عنوان مدیر کل قرار دهد؟!

 

نماینده مردم سقز و بانه خاطر نشان کرد : این در حالی است که آمار سوانح جاده ای و تلفات رانندگی در استان کردستان بیداد می کند.

 

وی با اشاره به روز کسب رای اعتماد وزیر راه و شهرسازی افزود: بنده در همان روز نیز به ایشان گفتم که نمی توانند در این سمت به مردم خدمت کنند.

 

بیگلری با تاکید بر اینکه باید وزیر راه و شهرسازی استیضاح شود، بیان داشت: دولت باید شخص مناسبی را برای تصدی این سمت معرفی نماید چرا که یکی از حساس ترین وزارت خانه های کشور وزارت راه و شهرسازی است.

 

آمار قربانیان تصادف در کردستان بسیار نگران کننده است

 

 

منصور مرادی نماینده شهرستانهای مریوان و سروآباد هم با نماینده سقز و بانه هم نظر است و ضمن تسلیت به بازماندگان حوادث جاده ای در استان کردستان، اظهار داشت: از طرف تمامی مسئولان مربوطه از داغی که به ناروا بر آنها رفته عذر خواهی میکنم و از خداوند طلب دارم مسئولان اصلی اهمال کاری که موجب شرمندگی ما در مقابل مردم می شوند را نبخشد.

 

وی در گفت‌و‌گو با خبرنگار کُردتودی، با بیان اینکه ما سال هاست فریاد می کشیم که جاده های ما قتلگاه است ، اما کسی گوش نمی دهد، افزود: مسوولین مربوطه به ویژه رییس جمهور و وزیر راه و شهرسازی باید شرمنده مردم کردستان باشند.

 

مرادی خطاب به رییس جمهور و وزیر راه و شهرسازی گفت: دلیل اینهمه بی توجهی به جاده های کردستان، بی کفایتی مسئولان بوده یا مهم نبودن جان مردم استان کردستان ؟

 

وی ادامه داد: علی رغم تذکرات و پیگیرهای فراوان دو سال گذشته در خصوص وضعیت جاده ای استان کردستان و شهرستان های مریوان و سروآباد هنوز اقداماتی قابل توجهی صورت نگرفته و آمار قربانیان تصادف در کردستان بسیار نگران کننده است.

 

نماینده مردم مریوان و سروآباد تاکید کرد: آیا شایسته نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است بعد از 40 سال هنوز جاده های روستایی در بی کیفیت ترین شکل قرار دارد و روستائیان برای انتقال بیماران و آسیب دیدگان با هزاران مشکل مواجه باشند؟

 

مرادی خطاب به وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: آیا خبر دارید بعد از هشت ماه استان کردستان از داشتن مدیر کل راه و شهرسازی محروم است ، آیا این نشان از بی کفایتی و بی لیاقتی مسئولان نیست؟ اهمال کاری و غفلت از مسوولیت در قبال جان مردم کافی نیست ، چرا با جان مردم بازی می کنید.

 

جاده های بین المللی کردستان به حقیقت قتلگاه انسانی است

 

روزی نیست که در استان کردستان خصوصا در مسیرهای  دیواندره - سقز و سنندج به همدان شاهد حادثه تلخ جاده ای نباشیم که براستی این حوادث جاده ای کام مردم را تلخ نموده و به وضوح عیان است که قاتل درجه یک در کردستان جاده های نامناسب و غیر استاندارد است.

 

 

سعدالله توکلی یکی از رانندگان مسیر دهگلان به سنندج با بیان اینکه حدود 30 ساله راننده مینی بوس و تاکسی برون شهری در این مسیر است، گفت: با توجه به اینکه جاده دهگلان سنندج جاده بین المللی است اما متاسفانه مسئولان هیچ گونه رسیدگی به آن نمی کنند و اصلا برایشان هم مهم نیست.

 

 وی افزود: با توجه به اینکه این جاده مسیر کامیونهای باری برای حمل بار به کشورعراق است کم عرض بودن و وجود دست انداز و و ضعیت نامناسب باعث حوادث جاده ای و فوت مسافران می شود.

 

احمدی یکی دیگر از رانندگان در جواب سوال خبرنگار ما با بیان اینکه وضعیت نامناسب جاده ای را از طریق مسئولان پیگیری کرده اید گفت: چندین بار این مشکل را به گوش مسئولان استان و شهرستان دهگلان رسانده ایم اما متاسفانه انگار اصلا برایشان مهم نبوده و کسی در این زمینه جوابگو نبوده و نیست.

 

وی وضعیت جاده‌های کردستان را قتلگاه انسانی بیان کرد و گفت: متأسفانه هر ساله ما در این جاده‌ها شاهد کشته شدن افراد هستیم که این وضیعت آسیب بسیار بزرگی برای استان و شهرستان است.

 

 

محمد صدیق میرکی دیگر راننده مسیری دهگلان به سنندج، اظهار داشت: در گردنه صلوات آباد سنندج، جاده با خطر ریزش کوه دست به گریبان است. در گذشته اگر ریزش کوه مشاهده می شد فورا توسط راهداری جاده بسته می شد و سنگهای در حال ریزش برداشته می شد اما آلان تا کوه ریزش نکند و بر سر مسافران و خانواده ها آوار نشود کسی به فکر برداشتن سنگهای در حال ریزش نیست و اصلا برایشان مهم نیست.

 

با توجه به اینکه جاده یکی از زیرساخت های استان کردستان است و یکی از معیارهای توسعه در بحث گردشگری، بهداشت، خدمات، درمانی و توسعه کشاورزی و صادرات است اما این استان به دلیل مناسب نبودن این زیرساخت با مشکل اساسی مواجه و تا زمانی که مشکل این جاده‌ها برطرف نشود در محرومیت به سر خواهد برد و در هیچ یک از معیارهای توسعه پیشرفت نخواهد کرد.

 

خلاصه کلام اینکه وقتی به کردستان سفر می کنید مهم نیست که از کدام سمت وارد می شوید، فقط بدانید که باید بسیار بسیار آهسته برانید چون ممکن است دیگر عزیزانتان را به چشم نبینید و برای همیشه داغ شما هم بر دل آنها بماند! باید از استاندار کردستان پرسید علت عدم انتخاب مدیرکل راه و شهرسازی کردستان به عنوان یکی از محروم ترین بخش های استان در 8 ماه گذشته چیست؟ و اینکه تداوم وضعیت فقدان مدیرکل راه و شهرسازی مطلوب چه کسانی است؟!

 

 

 

انتهای پیام/برچسب ها :

جاده های کردستانوزیر راه و شهرسازیکردستانمدیر کل

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ