شنبه 18 خرداد 1398 / 07:48|کد خبر : 2993|گروه : سیاسی

کارشناس مسائل سیاسی:

مجموعه ی اقدامات هوشمندانه بر مبنای باور و اعتقاد، مفهوم مقاومت را می سازند

مجموعه ی اقدامات هوشمندانه بر مبنای باور و اعتقاد، مفهوم مقاومت را می سازند

کارشناس مسایل سیاسی با اشاره به سخنان رهبر انقلاب گفت: ابتدا باید این موضوع برای ما روشن باشد که مقاومت به معنای انفعال و در لاک دفاعی رفتن نیست بلکه مجموعه ی اقدامات هوشمندانه بر مبنای باور و اعتقاد مفهوم مقاومت را می سازند.

سهیل جمشیدپور در گفتگو با خبرنگار بیجار بام ایران  با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در مرقد مطهر امام خمینی (ره) اظهار داشت : ما به مجموعه ای از اقدامات داخلی و خارجی به عنوان ستون فقرات و ام القرای جبهه ی مقاومت نیاز داریم که به خوبی در فرمایشات رهبر معظم انقلاب منعکس شد.

 

وی افزود: ابتدا باید این موضوع برای ما روشن باشد که مقاومت به معنای انفعال و در لاک دفاعی رفتن نیست بلکه مجموعه ی اقدامات هوشمندانه بر مبنای باور و اعتقاد مفهوم مقاومت را می سازند.

 

کارشناس مسائل سیاسی گفت: مثلا در بُعد داخلی با توجه به اینکه دشمنان گلوگاه های فروش نفت ما را هدف قرار داده اند و کشورهایی سعی در پُر کردن خلا حضور ما در بازار دارند و بهای نفت را پایین نگه داشته اند، این بهترین زمان برای تغییر رویکردهای اقتصادی کشور ما در جهت رفتن به سوی اقتصاد مولد و عدالت محور است. وی ادامه داد : در بُعد خارجی هم ما نیازمند استفاده از امکانات و ابزارهای منطقه ای خود هستیم تا محور مقاومت که متشکل از مستضعفین منطقه حول محور گفتمان انقلاب اسلامی است، بدنه و حوزه ی نفوذ خود را گسترده تر نماید.

 

جمشیدپور با بیان اینکه در بخش دستگاه دیپلماسی نیز ضروری است که با کشورهایی که با بلند پروازی های بن زاید و بن سلمان همسو نیستند ارتباطات خود را تعمیق کنیم، اظهار داشت: همچنین عمق نفوذ خود در کشورهایی که دارای اشتراکات تاریخی، زبانی، مذهبی و هویتی هستیم بیش از پیش تقویت نماییم که طیف زیادی از کشورهای شرقی و شمالی ما را در بر می گیرد که این بخش سیاست های منطقه ای ما را خواهد ساخت در ساحت دیگر با برسازی های دیپلماتیک و با ابزار دیپلماسی عمومی باید با اندیشمندان جهان سخن بگوییم و در این میان نقش رایزنی های فرهنگی در کشورهای دیگر، رسانه ها و نخبگان و فعالان اجتماعی بسیار مهم است، تولید محتوای مقاومت و افشای استراتژی امپریالیسم و محور عبری ـ عربی در این راستا بسیار مهم است.

 

وی ادامه داد : امروزه توان بازدارندگی نظامی ما بسیار خوب است که این بازدارندگی سخت ماست که نیاز به بازدارندگی اقتصادی نیز دارد، اما بازدارندگی فرهنگی و نشر ادبیات و منطق مقاومت در استعلای اهداف ما نقش بسیار مهمی را ایفا خواهد کرد و دیگر متغیر مهم کنش نیروهای سیاسی داخلی است تا پویایی و اتحاد خود را برای مواجهه با این شرایط به خوبی ایفا کنند.

 

کارشناس مسائل سیاسی عنوان کرد : سرمایه های اجتماعی و فکری کشور به مثابه ی تصمیم سازان باید با تشکیل حلقه های مطالعاتی رفتارهای دشمن، شرکا و رقبای منطقه ای را بشناسند و از خلاهای موجود بهترین گزاره ها را به تصمیم گیران پیشنهاد نمایند و از سوی دیگر نیاز است در میدان کار و فعالیت نیز مدل بومی پیشرفت و تمدن سازی خود را پیگیری و برسامان کنیم.

 

به گفته جمشیدپور: جبهه ی مقاومت بارها در پیچیده ترین شرایط توانسته است تا موازنه ی نظامی را در سطحی نگاه دارد که اقدامات دشمن علاوه بر اینکه خنثی شود نتیجه ی عکس هم بدهد لذا اکنون باید توانمندی های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی خود را نیز وارد این معادله نماید.

 

وی تصریح کرد : قدرت های منطقه ای و فرا منطقه ای هر کدام منافع خاص خود را دنبال می کنند، شناسایی این منافع و جهت دهی آنان می تواند امکانات ما را برای تاثیرگذاری بر سیاست های آنان گسترش دهد، لذا حضور فعال ما در معادلات منطقه ای، برگزاری نشست های سیاسی و فرهنگی، تلاش برای رشد تولید ناخالص ملی در بخش فناوری و بخش مولد می تواند در کنار درک درست نیروهای سیاسی داخلی از مسئله ی وحدت و مبارزه با فساد، کلید گذر از این شرایط باشد.

 

جمشیدپور اذعان کرد : ایالات متحده چه با ترامپ و چه بی ترامپ درصدد احیای اقتصاد رو به فروپاشی خود است و رفتارهای بین المللی این کشور از فشار به ناتو برای افزایش هزینه تا خروج از پیمان های مختلف و تحریم چین و روسیه نشانگر این مسئله است که نوعی آشوب و بی نظمی در فضای سیال بین المللی حاکم است،

 

وی خاطر نشان کرد : رقبای منطقه ای ما به نحوی سعی در بهره بردن از این شکاف ها دارند در چنین شرایطی گسترش عمق استراتژیک جمهوری اسلامی و نشر گفتمان فرهنگی و سیاسی انقلاب می تواند در رقابت های منطقه ای همراه با دیپلماسی رسمی و عمومی با قدرت های غیر همسو با ایالات متحده ، گزینه های بیشتری را نیز در اختیار ما بگذارد و عبارت ما در جمهوری اسلامی با بن بست مواجه نیستیم را بیش از پیش نمایان کند و این می تواند به درک جهان از اهمیت ایران منجر شود که جمهوری اسلامی لنگر امنیتی جنوب غرب آسیاست و اگر کسی می خواهد از مواهب حضور مقتدرانه ی ایران در منطقه برخوردار شود باید هزینه ی آن را بپردازد و به شکل یکسویه در پی انتفاع خود نباشد.

 

وی تاکید کرد : در این میان مهم است که به فرمایش رهبری برخی عناصر مرعوب نشوند بلکه ابتکار عمل را با روحیه در دست بگیرند و افق دید خود را به سمت برسازی تمدن اسلامی نوین با محوریت جمهوری اسلامی ببرند.

 

انتهای پیام/برچسب ها :

سخنان رهبر معظم انقلابمقاومتانفعال

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ