شنبه 15 تیر 1398 / 08:54|کد خبر : 3033|گروه : فرهنگی

بیجار بام ایران گزارش می دهد؛

میراث کهنی که مایه آرامش است/ حیا و عفت باید در بین مردم تبیین شود

میراث کهنی که مایه آرامش است/ حیا و عفت باید در بین مردم تبیین شود

مسئله حجاب یک دستور دینی و از مهم ترین نشانه های اصالت و مقاومت فرهنگی بانوان ما در برابر هجمه دشمنان است که مانند واکسنی در برایر تیرهای نگاه های عمل می کند.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران، از 16 تا 21 تیرماه که یادآور واقعه قیام مسجد گوهرشاد علیه کشف حجاب رضاخان است بعنوان هفته حجاب و عفاف نامگذاری کرده اند.

 

در قیام مسجد گوهر شاد رضاخان سعی داشت کشف حجاب را که از آتاتورک الگو گرفته بود در جامعه ای که مذهب نقش اول را می زند پیاده کند.اما ایستادگی مردم و به شهادت رسیدن برخی از آنان در واقعه مسجد گوهرشاد موجب شد تا روز ۲۱ تیرماه هر سال عنوان روز عفاف و حجاب را با خود یدک بکشد مسئله‌ای که همواره و به خصوص بعد از انقلاب بسیار مورد توجه بوده و گفتگو و اظهار نظرات فراوانی در مورد آن صورت گرفته است.

 

مسئله حجاب که یک دستور دینی است از مسائل مهم جامعه ما است و با بسیاری از مسائل پیوند خورده،دارای ابعاد سیاسی ،اجتماعی،اقتصادی و فرهنگی شده است.

 

همواره مسئله حجاب به عنوان یک مسئله جنجال برانگیز و پر هیاهو در بین طرفداران و مخالفان حجاب در داخل و خارج از کشور مطرح بوده است و حتی دشمنان ما به این مسئله توجه زیادی دارند و علت توجه آنها عمدتا،مبارزه با حجاب به عنوان یکی از مهم ترین نشانه های اصالت و مقاومت فرهنگی در برابر دشمنان اسلام و قرآن است.

 

اگر به اوضاع حجاب در طی دو قرن پیش نگاهی کنیم،خواهیم دید که تقریبا در همه نقاط جهان و از جمله غرب،زن دارای پوشش نسبتا مناسبی بود و هرگز نمونه های مبتذل امروزی در شکل لباس و حجاب آنها دیده نمی شد.

 

 

 

 

قرآن وعفاف :

قرآن، از این ارزش انسانی و اسلامی با واژه هایی چون عفاف، احصان و حصور، با عظمت یاد نموده، یکی از ویژگیهای مؤمنان راستین را پاکدامنی و عفاف می داند؛ والذینهم لفروجهم حافظون(5)آنان (مومنین ) کسانی هستند که خویشتن را از بی عفتی حفظ می کنند .

 

در اهمیت عفاف همین بس که خداوند در قرآن،‌ سوره ای به نام « سوره نور» به بیان لزوم عفاف اختصاص داده و شیوه های رسیدن به آن و مبارزه با آلودگی های جنسی را بیان فرموده است.
 

قرآن در بیان مهیج ترین ماجراهای تاریخی، چون داستان حضرت یوسف (ع) جانب عفاف را رعایت نموده است . به بیان دیگر باید گفت : قرآن کتاب عفاف است و برنامه ای برای کسانی که بخواهند این راه سعادت بخش را در پیش گیرند .

 

حجاب زن یک امر فطری است :گذشته از دلایل عقلی و نقلی که در دست است،‌ممکن است گفته شود حجاب برای زن از آغاز خلقت یک امر طبیعی و فطری به شمار می رفته است. ابن عباس می گویدآدم علیه السلام پس از یک توقف کوتاه در بهشت که نصف روز از روزهای آخرت بود به کوه نوذ در کشور هنرو حوا به جده پیاده شدند، برهنه و عریان بودند خداوند امر کرد یکی از هشت جفت قوچی که از بهشت به ایشان عطا کرده بود ذبح کنند سپس حوا پشم آن را رشت،‌با دست یاری آدم (ع) از تابیده های آن یک جامه بلند برای آدم و یک پیراهن و روسری جهت حوا بافته شد. بدین وسیله بدن انسانهای نخستین پوشیده گردید و از برهنگی و شرمندگی آن نجات یافت.این داستان می رساند: پیش از اسلام حجاب و نقاب بوده و بشر در بدو خلقت قبل از آنکه شرایع آسمانی گوش زد وی گردد می بینیم انسان نخستین مأمور به پوشش خود میگردد

 

 

مدگرایی مهم ترین راه مقابله با حجاب چادر

از بین رفتن حیا و عفت بانوان ما در حال حاضر به عنوان مهم ترین برنامه دشمنان علیه کشورهای اسلامی است و از همه  مهم تر گرفتن چادر از زنان به عنوان حفاظ زن را نیز در تیر رس اقدامات خود قرار داده اند.
 

متاسفانه در حال حاضر حجاب زنان ما دستخوش مدگرایی شده است،مدگرایی که از زمان رضاپهلوی در ایران آغاز شد و سیر تحول در پوشش ایرانیان را دستخوش تغییراتی بیشمار کرد.
 

یکی از مهم ترین وسایل مد گرایی هم در حال حاضر شبکه های ماهوارای و ضای مجازی است که دشمنان ما بخوبی توانسته اند از آنان برای گرفتن عفت و پاکدامنی زنان ما استفاده نمایند.
 

برخی با این جمله که حجاب دارای سختی ها و مشقت فراوان است که بر زنان تحمیل شده است،اما بانوان عفیفه ما این را می دانند،سختی و مشقت جزیی از جریان زندگی است و هر انسانی بدون تحمل رنج و مرارت به اهداف خود نمی رسد.
 

حجاب یک تکلیف الهی و دستور قرآنی است و اگر فرض بر این باشد که رعایت قوانین خدا برای بانوان مستلزم زحمت و سختی است ،این سختی و زحمت در مقابل آثار و برکات آن که در راس آن جلب رضوان الهی بسیار ناچیز و چه بسا گوارا و شیرین است.

 

 

 

 

 

حجاب مهم ترین مولفه امنیت اجتماعی جامعه

زهرا احمدزاده رییس حوزه علمیه خواهران بیجار در گفتگو با خبرنگار کردتودی با بیان اینکه هر اجتماعی برای رشد و تعالی در کنار امنیت نظامی،اقتصادی و سیاسی باید از امنیت فرهنگی و اجتماعی هم برخوردار باشد، اظهار داشت: حجاب مهم ترین مولفه امنیت اجتماعی جامعه است.

 

وی افزود: در جامعه ای که بر پایه ارزش ها اسلامی و اخلاقی شکل گرفته و با خون صدها هزار شهید شکوفا شده است و اکثریت مردم آن هنجارهای دینی و اخلاقی آن را پذیرفته اند سزاوار نیست عده ای بی حجاب امنیت اجتماعی و روحی ،روانی آن را بر هم بزنند و با کارهای منافی عرف جامعه ارزش های والای اسلامی و اخلاقی و اعتقادی آسایش آن را زیر سوال ببرند.

 

رییس حوزه علمیه خواهران بیجار با تاکید بر اینکه حجاب متضمن بهداشت روانی جامعه است ، اعلام کرد: برای برخورداری از بهداشت روانی در جامعه و افراد آن مطمئن ترین و بهترین راه پیروی از دستورهای الهی و قوانین شرعی و بخصوص حجاب و پوشش  اسلامی است.

 

وی با بیان اینکه عفت نیروی است که در اثر اعتماد فرد به خودش ایجاد می شود و موجب بروز کرامت نفسانی و اخلاق های خوب می شود ، اظهار داشت: معرفی الگوها و سبک زندگی اسلامی و تقویت باورهای دینی که مطمئنن آثار حجاب هم در آن دیده می شود از مهمترین راه های مقابله با بدحجابی و بی حجابی در جامعه است.

 

در هر حال حجاب از آن جهت که خطابش با زنان است،به نیمی از افراد جامعه مربوط می شود و از آن جهت که در تنظیم روابط زن و مرد نقش مهمی ایفا می کند به همه افراد جامعه مربوط می شود.

 

انتهای پیام/برچسب ها :

حجابامنیت اجتماعیکرامت انسانیحجاب برترعفتزنان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ