پنجشنبه 17 مرداد 1398 / 11:08|کد خبر : 3086|گروه : اجتماعی

یادداشت؛

درد دل خبرنگار را چه کسی ورق بزند و بنویسد/ کاری که کمترین درآمد و بیشترین دردسر را دارد

درد دل خبرنگار را چه کسی ورق بزند و بنویسد/ کاری که کمترین درآمد و بیشترین دردسر را دارد

یک سال می نویسیم، مصاحبه می کنیم، جلسات را پوشش می دهیم و تنها یک روز به نام روز خبرنگار است که خیلی از مسوولان و مردم نمی دانند که روزی هم به نام روز خبرنگار وجود دارد.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران ، تقویم را که ورق می زنیم به روز 17 مردادماه روز خبرنگار می رسیم، روزی که شاید بتوان گفت به دلیل اینکه کسی نمی تواند درد دل این قشر را بازگو کند، روزی فراموش شده باشد.

 

خبرنگاران چشمان تیزبین جامعه هستند که دردها و مشکلات شهر و شهروندان را منعکس کرده و از مسئولان مطالبه می کنند، و در این راه گاه مورد بی مهری هایی نیز قرار می گیرند؛ ولی مصمم تر از قبل در این راه گام برداشته و به وظیفه خود عمل می کنند.

 

خبرنگار فردی است خوش ذوق و با استعداد شخصی که با توجه علاقه خود به تهیه خبر و مسئولیت اجتماعی که احساس می کند نسبت به بدست‌ آوردن، آماده ‌کردن، گردآوری و سامان ‌دادن اخبار و انتقال آن ها با وسایل ارتباط جمعی به مخاطبان تلاش می کند.

 

خبرنگار با تمام کمی و کاستی های که دارد هر روز در پی خبر است تا اخبار و وقایع شهرش را در قالب گزارش، یادداشت ، مصاحبه ، گزارش تصویری و آیتم های دیگر به سمع و نظر مردم برساند ، اما در پس سالها کار و تلاش کسی نیست که درد این صنف را بیان کند.

 

اینجا می خواهم از دردهای جامعه خبرنگاران شهرم بگویم ، افرادی که بعد از تمام شدن برنامه ها و بازدیدها تازه کارشان شروع می شود.

 

همه تصور می کنند کار یک خبرنگار پشت سیستم نشستن و تایپ کردن است ، اما نمی دانند بعد از تمام شدن یک برنامه تهیه خبر ، تایپ و نگارش آن چه مشقتی دارد.

 

یک سال می نویسیم، مصاحبه می کنیم، جلسات را پوشش می دهیم و تنها یک روز به نام روز خبرنگار است که خیلی از مسوولان و مردم نمی دانند که روزی هم به نام روز خبرنگار وجود دارد.

 

در حال حاضر دسترسی به اینترنت و دنیای مجازی برای تمامی اقشار و افراد آسان شده و از این طریق به تمامی ابزار دسترسی دارند، ولی مهم تنظیم اخبار در راستای رشد و تعالی جامعه و همسو با افکار و عقاید جامعه و مردم است.

 

خبرنگاری در زمره مشاغل سخت تعریف شده و بعد از کار در معدن دومین شغل سخت محسوب است و هر فردی که قلم و کاغذی در دست دارد نمی تواند وارد این عرصه شود و خود را خبرنگار معرفی کند.

 

کاری که کمترین درآمد و بیشترین دردسر را دارد، همین سختیش دنیای شیرینی دارد چرا که همیشه در متن قرار دارید.

 

عشق به کار باعث حضور ما در این عرصه شده و اصولاً کار خبرنگاری و خبر از نیازهای اصلی جامعه ماست اما سختی کار، استرس، نداشتن بیمه خبرنگاری و درآمد پایین و نداشتن امنیت شغلی از اصلی ترین مشکلات خبرنگاران است که با آن دست و پنجه نرم می کنند.

 

و اما انتقاد از مسوولان طبق درخواست خودشان از خبرنگاران موضوعی است که همواره در نشست های خبری مطرح می شود اما این انتقاد پس از رسانه ای شدن, دید مسوولان را نسبت به خبرنگاران تغییر می دهد که امیدواریم مدیران ارشد شهرستان به جای تهدید خبرنگار کمی حرف های خود را راجع به ضرورت انتقاد از عملکرد مدیران به یاد بیاورند و به جای اینکه شمشیر خود را از رو ببندند, اسب های اراده ی خود را زین کنند.

 

ذکر این مطلب نیز خالی از لطف نیست که خبرنگاران از هر طیفی که باشند اصلاح طلب ، اصولگرا یا اعتدال گرا فرقی نمی کند که کار آنها چه کسی را خوشحال میکند و چه کسی را ناراحت ،بلکه هدف اصلی آنها منافع مردم و شهر است که باید برای انعکاس آن از جان هم مایه گذاشت.

 

انتهای پیام/برچسب ها :

روز خبرنگار17 مردادمشکلات خبرنگارانبیجار

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ