پنجشنبه 24 مرداد 1398 / 12:30|کد خبر : 3095|گروه : فرهنگی

نماینده اصناف و بازاریان استان کردستان:

قوه قضاییه در ایجاد فضای کسب و کار استان کردستان نقش مهمی دارد

قوه قضاییه در ایجاد فضای کسب و کار استان کردستان نقش مهمی دارد

نماینده اصناف و بازاریان استان کردستان گفت: فضای کسب و کار استان باید تغییر کند و بهبود یابد و در این میان قوه قضاییه نقش بسزایی دارد.

به گزارش بیجار بام ایران ، سید کمال حسینی نماینده اصناف و بازاریان استان کردستان در جلسه ای که با حضور حجت الاسلام رییسی رییس قوه قضاییه در سنندج برگزار شد با بیان سخنی از حضرت علی (ع) که از بزرگترین اعمال دردناک ضایع کردن صنعت و پیشه ها است  اظهار داشت: هر وقت سخن از رابطین اقتصاد و حقوق به طور عموم و قضاوت به طور خاص می شود مقصود اعمال قوانین حاکم بر این دو مسئله مهم است ، قواعدی که دارای ضمانت اجرایی است.

 

 

وی افزود: هر دو دانش حقوق و اقتصاد در تئوری و عمل موضوع محوری شان انسان  است اما مسیر و هدف آنها متفاوت است.

 

 

نماینده اصناف و بازاریان کردستان گفت: حقوق در پی اجرای عدالت و تنظیم تعهدات و تکالیف است و اقتصاد در پی تحقق و تامین نیازهای مادی از طریق کسب و کار تولید و تجارت است.

 

 

وی تصریح کرد: بخش خصوصی معتقد است تا فعالیت و رابط اقتصادی نباشد نه زندگی جریان دارد نه حقوق ناشی از این فعالیت ها می تواند جوابگو باشد.

 

 

حسینی ادامه داد: از طرف دیگر برقراری عدالت یک آرمان مقدس اجتماعی و حاکمیتی است که تحقق آن مسوولیت دستگاه قضاء با مشارکت رفتار مدنی عموم جامعه است.

 

 

نماینده اصناف و بازاریان کردستان تاکید کرد: فعالان اقتصادی قانون را نماد ارزش های دینی و علمی و عقلانیت می داند و انتظار دارند قوه قضاییه حافظ این ارزش ها از طریق اجرای عدالت و مبارزه با فساد و رانت باشد.

 

 

وی عنوان کرد: کردستان استانی با پیشینه فرهنگی با حداقل وقوع جرم فساد اقتصادی اجتماعی در عین حال با مشکلات عدیده ای چون محرومیت فقر تا حدی که مردمان آن به امرار معاش در مرزها می نمایند و جان خود را به دوش می کشند و جوانان به دلیل بیکاری در استان های صنعتی و برخوردار عزیمت می نمایند.

 

 

حسینی با نگاهی کوتاه به آمار اقتصادی استان عرض گفت: جمعیت استان بیش از یک میلیون و 9 دهم درصد است که تولید ناخالص آن کمتر از یک درصد است. فضای کسب و کار جزء استان های آخر است و بیکاری رتبه 23 ، شاخص ولادت جزء و بیکاری جزء رتبه های اول و معضل طلاق رتبه دوم کشور را در دست دارد.

 

 

وی با تاکید بر اینکه 50 درصد جمعیت شهر سنندج حاشیه نشین است ، اظهار داشت: 8 و نین درصد جمعیت استا کردستان تحت پوشش کمیته امداد هستند ، سهم بخش کشاورزی استان 1.94 رتبه بیست و سوم کشور را در اختیار دارد و در بخش صنعت کمتر ااز نیم درصد است که رتبه سی ام کشور را در اختیار دارد.

 

 

نماینده اصناف و بازایان استان کردستان گفت: با توجه به آمار ارائه شده سهم استان کردستان از تولید ناخالص کشور بسیار پایین است و اقتصاد استان تا حد زیادی به کشاورزی متکی است که نشان دهنده عقب ماندگی سیستم اقتصادی استان است و وضعیت کسب و کار استان کردستان در شرایط بحرانی است.

 

 

وی اضافه کرد: فضای کسب و کار استان باید تغییر کند و بهبود یابد و در این میان قوه قضاییه نقش بسزایی دارد.

 

 

حسینی خطاب به حجت الاسلام رییسی عنوان کرد: اتاق بازرگانی صنایع استان کردستان بعنوان نهاد صنفی با سابقه بیش از 85 سال فعالیت به نمایندگی از بخش خصوصی از ریاست محترم قوه قضاییه انتظار داریم همانگونه که جهت برقراری عدالت اجتماعی و اقتصادی با خاطیان و سوء استفاده کنندگان در جامعه در تمامی سطوح برخورد می نمایند دستگاه قضاء و دستگاه نظارتی فرایندی تعریف نمایند تا مسوولان و مدیران به وظایف شرعی ملی و قانونی عمل نمی کنند و خود مانع بزرگی در راستای بهبود فضای کسب و کار و پیشرفت هستند برخورد قاطعانه داشته باشند ز یرا آثار و نتایج منفی ، کم کاری و اهمال به مراتب بسیار بیشتراست.

 

 

وی تاکید کرد: ارج نهادن به مقام مدیرانی که در راستای پبشرفت و آبادانی استان کردستان محروم قدم بر می دارند، نهادینه کردن فرهنگ احترام و ارج نهادن به مقام کارآفرین ، سرمایه گذار، تجار و فعالان اقتصادی در مراجع قضایی ، ایجاد شعبه ویژه رسیدگی به دعاوی تجاری با تاکید بر حمایت از تولید کنندگان و فعالین اقتصادی که شما بعنوان سربازان اقتصادی یاد می کنید ، اهتمام ویژه به برگزاری موثر اقتصادی مقاومتی با تشکیل ضمانت اجرایی آن از مهمترین خواسته تشکل اصناف و بازاریان استان کردستان از رییس محترم قوه قضاییه است.

 

 

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
آخرین اخبار   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ