دوشنبه 28 مرداد 1398 / 11:34|کد خبر : 3099|گروه : اجتماعی

روستای محروم مظفرخان؛

روستایی در کردستان تنها با 9 دانش آموز+تصاویر

روستایی در کردستان تنها با 9 دانش آموز+تصاویر

آلونکی به نام سرویس بهداشتی ، راهرو مدرسه ای که بیشتر شبیه انباری است ، کلاس های رنگ و رفته که محل تحصیل دانش آموزان است و نمازخانه ای که شبیه تعمیرگاه است ، اینها همه محرومیت های است که در بدو ورود به مدرسه روستای مظفرخان که تنها 9 دانش آموز دارد، بیداد می کند.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران ، در بیست و هفتمین روز از مرداد ماه برای بازدید اردوهای جهادی عازم روستای میدان مظفرخان شدیم، روستایی در 80 کیلومتری شهر بیجار که از روستاهای بخش مرکزی است.

 

در بدو ورود به روستا آنچه به چشم می خورد محرومیت بود و مظلومیت، دو واژه غریبی که با روستاهای دیار گروس عجین شده است، روستاهایی که دیگر از زندگی روستایی و صدای مرغ و خروس هایی که آزادانه در محلات روستا می چرخیدند خبری نیست.

 

روستاهایی که در گذشته های نه چندان دور صبح به صبح عطر نان محلی ،روستایی را از خواب بیدار می کرد تا زنان روستایی به برکت سفره هایشان شیر و کره تازه اضافه کنند دیگر خبری نیست.

 

هنوز زمان زیادی از آن دوران که در روستاهای بیجار گروس از درون هر خانه ای زمزمه های حزن انگیز مادران و دختران قالی باف همراه با دف های کوبیده شده بر رج ها بلند می شد، نگذشته است

 

 

هنوز زمان زیادی از روزگارانی که زندگی برای روستانشینان زودتر از آفتاب طلوع می کرد و دارهای قالی زودتر از هر کسی سلام دختران دم بخت را می شنید نگذشته است ، اما تا چشم کار می کند خانه های مخروبه و صحرای خشک است که دل هر رهگذری را به درد می آورد.

 

مقصد سفر ما حضور در مدرسه ای بود که با 9 دانش آموز روزگارش سپری می شود ، دانش آموزانی که در مدارس رنگ و رو رفته و قدیمی درس می خوانند که روز به روز وضع آنها بدتر میشود.

 

دانش آموزان این روستاها به دنبال هوشمند سازی مدارس و داشتن امکانات رفاهی و تفریحی مجهز در مدارس خود نبودند ،تنها خواسته آنها شاید داشتن میز و صندلی تازه برای نشستن راحت در سر کلاس هایی است که هر لحظه امکان فرو ریختن آن نیز هست.

 

آلونکی به نام سرویس بهداشتی ، راهرو مدرسه ای که بیشتر شبیه انباری است ، کلاس های رنگ و رفته که محل تحصیل دانش آموزان است و نمازخانه ای که شبیه تعمیرگاه است ، اینها همه محرومیت های است که در بدو ورود مدرسه روستای مظفرخان بیداد می کند.

 

 

 

بسیج فرهنگیان سپاه بیجار در راستای محرومیت زدایی و در قالب اردوهای جهادی اقدام به برگزاری کلاس های جبرانی به مدت 7 روز در این مدرسه نموده است.

 

با زهرا دانش آموزی که با همان لباس خانه در کلاس درس حاضر شده بود هم صحبت شدم ، چشمان معصومش حکایت از یک زندگی سخت دارد ، زندگی که او را از داشتن یک دست لباس تمیز و شیک محروم کرده بود.از  آرزویش برایم می گوید ، از نگرانیش که بعد از تمام کردن مقطع ابتدایی بعلت نبود مدرسه راهنمایی باید از تحصیل باز بماند ، از دل نگرانیش از وضعیت سالهای بعد .

 

از محمدرضا که در حال تمرین های که آقای معلم به او داده بود پرسیدم آرزویت چیست ؟با خنده معصومانه اش گفت: یک مدرسه نو با امکانات مناسب که بتوانیم با خیال راحت درس بخوانیم ،اما گویا داشتن مدرسه ای استاندارد با امکانات مناسب برای این دانش آموزان به یک افسانه تبدیل شده است.

 

حسن می گوید می خواهد معلم شود تا اگر فردا روزی در این روستا کسی باقی ماند و فرزندی داشت که راهی مدرسه کند بیاید و به او درس یاد بدهد.

 

 

 

 

هر چند سنشان کوچک بود اما دلشان بزرگ و آرزوهایشان بی انتها ، با سن و سال کم معنی رنج و محرومیت را درک می کنند ، محرومیتی که از بدو تولد با آنها بوده و روز به روز بزرگتر می شود.

 

این آینده سازان در مدرسه ای که در آن تحصیل می کنند از داشتن حتی یک سرویس بهداشتی مناسب هم محروم هستند چه برسد امکانات اولیه تحصیل که بتوانند به آن دلخوش باشند.

 

اما معلم جهادگر بسیجی با توجه به اینکه اکثر همکاران او در حال گذراندن تعطیلات تابستانی هستند با تحمل مشکلات این دانش آموزان را رها نکرده و در طی چند روز می خواهد مطالب درسی سال گذشته را با دانش آموزان تکرار کند تا سال تحصیلی جدید را با اطلاعات بیشتر شروع کنند.

 

آنچه در بازدید از این کلاس ها قابل توجه بود وجود صندلی های شکسته و رنگ و رفته که در یکی از کلاس روی هم ریخته شده بود و در فاصله یک ماهی که به بازگشایی مدارس مانده نیازمند تعمیر یا تعویض است.

 

اگر مسوولان ما به فکر برطرف کردن مشکلات روستانشینان ما نباشند هر روز باید شاهد مهاجرت این افراد به شهر بیجار و افزایش حاشیه نشینی باشیم که دارای مشکلات خاص خود است.

 

 

انتهای پیام/برچسب ها :

روستای میدان مظفرخانبیجارمحرومیتاردوهای جهادی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ