سه شنبه 9 مهر 1398 / 12:40|کد خبر : 3152|گروه : اقتصادی

تولید کنندگان بیجاری عنوان کردند؛

قوانین دست و پا گیر دولتی مانع بزرگ سر راه تولید کنندگان

قوانین دست و پا گیر دولتی مانع بزرگ سر راه تولید کنندگان

عدم حمایت مسؤولان ، عدم نقدینگی ، رکود بازار داخلی ، قوانین دست و پا گیر دولتی از مهمترین موانعی است که بر سر راه تولیدکنندگان بیجاری قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران ، یکی از مهمترین مراکزی که می تواند منبع درآمد برای هر شهرستان و افراد جویای کار باشد شهرک صنعتی است، شهرک صنعتی شهرستان بیجار در سال 1383 در حدود ۸۷ هکتار احداث شده است  و در حال حاضر 250 نفر مشغول فعالیت هستند.

 

در شهرک صنعتی بیجار 42 واحد تولیدی صنعتی دارای جواز تاسیس هستند که از این تعداد 7 واحد همیشه تعطیل است ، 10 تا 12 واحد نیمه فعال و فصلی فعالیت دارند و بقیه واحدها راکد یا تعطیل هستند.

 

محمدرضا مایلی مدیر شهرک صنعتی بیجار و یکی از تولیدکنندگان بیجاری است که از سال 1360 وارد عرصه بازار کار شده و از سال 1381 با ثبت شرکت کابل سپهر بیجار با هدف تولید کابل های کنترلی خودرو و شیشه بالابر با تعاونی 1562 با حضور 20 کارگر  فعالیت رسمی خود را آغاز کرده است.

 

این تولید کننده بیجاری در گفتگو با خبرنگار بیجار بام ایران، با اشاره به نقش واحدهای تولیدی در تحقق اقتصاد مقاومتی ،اظهار داشت: توجه به تولیدات داخلی و برطرف نمودن مشکل واحدهای تولیدی مهمترین اقدام در تحقق اقتصاد مقاومتی است.

 

مدیر عامل قطعات خودرویی با بیان اینکه تا پایان شهریور ماه ،60 نفر از کارگران بیجاری در کارگاه تولیدی مشغول به فعالیت بودند،گفت: با توجه به رکود بازار مجبور به تعدیل نیرو شدم و در حال حاضر کمتر از 40 نفر مشغول به فعالیت هستند.

 

 

 

مایلی با تاکید بر اینکه با فعالیت عده ای سود طلب ،صنعت تولید در ایران در حال نابودی است،بیان داشت: ورود خودروهای خارجی سود 150 درصدی برای وارد کنندگان داشته ،که یکی از پیامدهای آن نبود قطعات آن در سال های آینده و گران بودن آنها است.

 

وی تاکید کرد: عدم نقدینگی در بازار موجب بروز چنین مشکلاتی شد،که علاوه بر صنعت خودرو سازی،صنایع غذایی ،نساجی و دیگر واحدهای تولیدی ما را نیز متضرر کرد.

 

تولید کننده بیجاری خاطر نشان کرد: با توجه به شرایط بغرنج مالی سرپا نگه داشتن بسیاری از واحدهای تولیدی در این شهرک صنعتی با مشکل مواجه شده است.

 

مدیر عامل بزرگترین واحدی تولیدی بیجار با اشاره به مشکلات این صنعت و شهرک صنعتی بیجار ،بیان داشت: دریافت سود کلان از سوی بانک ها، عدم تمایل مردم با سرمایه های خُرد برای ورود به بخش صنعت، سود اقساط معوقه و بازپرداخت های کلان سرمایه گذاران واحدهای تولیدی شهرک صنعتی است که موجب بروز مشکلات متعددی در این زمینه شده است.

 

وی ادامه داد: متاسفانه وضعیت سرمایه گذاری در این شهرستان خیلی سخت است و مهمترین آن همین تفاوت قیمت زمین در شهرک صنعتی بیجار با سایر شهرها است.
 

مایلی تصریح کرد: ارزش هر متر زمین در شهرک صنتی بیجار 850 هزار تومان است در حالی که همین زمین در شهرک صنعتی کاسپین با قیمت هر متر 650 هزار تومان به فروش می رسد.

 

از جانب هیچ مسوولی حمایت نمی شویم

 

کارخانه قند گروس یکی از واحدهای تولیدی فعال در شهرک صنعتی بیجار است ، زکریا جعفریان با بیان اینکه در سال 1382 موفق به دریافت پروانه بهره برداری واحد تولیدی خودش شده است ، اظهار داشت: تولید خود را در همان سال با تولید قند از شکر در دو نوع کله و کلوخه آغاز کرده ایم.

 

مدیر کارخانه قند گروس با اشاره به اینکه اهل زنجان است و برای ایجاد اشتغال به شهرستان بیجار مهاجرت کرده است ، گفت: در سال 95 درصدد توسعه خط تولید کارخانه برآمدیم و خط تولید نبات، شکر پنیر و بسته بندی قند و شکر را اضافه نمودیم.
 

جعفریان تصریح کرد: بعد از طرح توسعه موفق به نصب دستگاه های مربوط به خط تولید شدیم و فعالیت خودمان را آغاز نمودیم.
 

 

 

وی ادامه داد: تا اواخر سال 96 این خط تولید با اشتغالزایی 8 نفر از جوانان شهر بیجار فعالیت داشت اما به علت عدم حمایت دولت و سنگ اندازی برخی مسئولان شهرستان مجبور به تعطیل آن شدم که در پی تعطیلی این خط تولید آن 8 نفر جوان هم بیکار شدند.
 

 

مدیر کارخانه قند گروس اضافه کرد: ظرفیت اسمی کارخانه 18 تن در روز است که در حال حاضر بعلت مشکلات مالی و تعطیلی برخی خط های تولید 5 تا 6 تن تولید در روز داریم.

 

وی با اشاره به برخی مشکلات کارخانه گفت: 4 ماه از سال 97 را بعلت مشکلات مالی نتوانستیم کار کنیم و در طی این دو ماه فعالیت بیش از 5 میلیون تومان هزینه برق کارخانه شده که متاسفانه اداره برق شهرستان هیچ گونه همکاری با بنده نداشتند و برای قطع برق آمده بودند که با پیگیرهای متعدد توانستم مهلت پرداخت آن را در دو قسط بگیرم.
 

این کارآفرین اذعان داشت: در سال 1396 مبلغ 700 میلیون تومان تسهیلات از گروه استانی با عاملیت بانک سپاه برای تجهیز خط های تولیدی به کارخانه اختصاص یافت که مورد موافقت استان قرار گرفت، متاسفانه بعلت سنگ اندازی بانک عامل در شهرستان از گرفتن وام انصراف دادم و مجبور به تعطیلی خط تولید با 8 نفر کارگر شدم.
 

وی خاطر نشان کرد: با تمامی مشکلات به کارم ادامه می دهم و در حال حاضر کارخانه قند گروس با سرمایه گذار غیر بومی با 18 نفر کارگر در حال فعالیت است و اگر مسئولان حمایت کنند می توانیم حداقل تا 35 نفر را در کمترین زمان بکارگیری کنیم.
 

 

مسوولان به جای توجه به مسائل حاشیه نیم نگاهی هم به کارآفرینان وجود داشته باشد

 

ساسان حیدراوغلی متولد سال 1364 یکی دیگر از تولیدکنندگان بیجاری است که فارغ التحصیل رشته مدیریت است، اوج مدیریت وی بعد از پایان دوران تحصیل مشخص شده بود که دیارش را برای یافتن لقمه ای نان در خارج شهرستان ترک نکرده بود و اینجا مانده و با تدبیری که داشته نان بازوی خود را می خورد و زمینه اشتغالزایی چند جوان دیگر را نیز فراهم کرده است.

 

وی در گفتگو با خبرنگار بیجار بام ایران  اظهار داشت: از سال 1390 با سرمایه 30 میلیون تومان و خرید یک دستگاه تزریق و یک قالب، فعالیت خودمان را با تولید قطعات خودروئی در دو نوع فلزی و پلاستیک آغاز کردیم.

 

حیدراوغلی افزود: از ابتدای با سه نفر شروع بکار کردیم ، اما به لطف خدا و تلاش شبانه روزی در حال حاضر 7 نفر به طور مستقیم و سه نفر به طور غیر مستقیم از این کارگاه تولیدی نان می خورند .
 

 

 

این جوان کارآفرین بیجاری با تاکید بر اینکه اگر شرایط اقتصادی خوب شود توانایی افزایش نیروی کار تا 15 نفر را داریم ، گفت: تولیدات شرکت ما هم در داخل به فروش می رسد و هم به خارج شهرستان صادر می شود.
 

 

وی در خصوص میزان تولیدات این شرکت اعلام کرد: در ماه 2 تن میلگرد به ریگلاژ خودروهای سمند، پژو و پراید تبدیل می شود و با توجه به تنوع قالب پلاستیکی در ماه یک تن و نیم قطعات مختلف پلاستیکی در 8 نوع تولید می کنیم.

 

این جوان کارآفرین بیجاری در جواب سوال خبرنگار ما که حمایت مسئولان از واحدهای تولیدی شهرک صنعتی بیجار چگونه است ، با اظهار نارضایتی و گلایه فراوان اظهار داشت: متاسفانه حمایت مسئولان در حد شعار است و اگر هر مسئولی که اینجا می آمد به وعده هایش عمل می کرد الان بیجار برای خودش گلستانی بود و هیچکس دغدغه کار نداشت.
 

وی خاطر نشان کرد: مصداق بارز سخنم هم ، سرگردانیم به دنبال دریافت تسهیلات از صندوق کارآفرینی بود که یکسال و نیم به طول انجامید.
 

حیدراوغلی گفت: اگر مسئولان ما به جای توجه به مسائل حاشیه ای که منفعتش برای خودشان است به فکر تولیدکنندگان باشند ، همین شهرک صنعتی جوابگوی نیاز اشتغالزایی شهرستان است و دیگر لازم نیست جوانان ما برای امرار معاش خود تلخی غربت را به کام خود شیرین کنند و آواره شهرهای دیگر شوند.
 

به گفته این جوان کارآفرین متاسفانه وضعیت سرمایه گذاری در این شهرستان خیلی سخت است و مهمترین آن همین تفاوت قیمت زمین در شهرک صنعتی بیجار با سایر شهرها است.
 

وی در پایان سخنان خود بیان داشت: شهرستان بیجار بعنوان شاهراه استان کردستان باید بیشتر از این مورد توجه قرار بگیرد و از همینجا از مسئولان می خواهم بیشتر به مشکلات شهرستان رسیدگی کنند و شهرک صنعتی را در اولویت کارهای خودشان قرار دهند.
 

انتهای پیام/برچسب ها :

تولید کنندگان بیجاریموانع تولیدعدم حمایت مسوولانعدم نقدینگی دربازاربیجارشهرک صنعتی

نظرات کاربران :

سید محسن حسینی [دوشنبه 25 آذر 1398 | 23:02] پاسخ

سلام .دوتا بسته شکر ۷۰۰ گرمی خریدم روش قیمت نداشت ونوشته شده قند شکسته شده بار کد هم زدم چیزی پیدا نکردم میخواستم بدونم جریان چیه تاریخ تولید نداره فقط زدند تاریخ انقضا ۲ سال پس از تولید

سید محسن حسینی [دوشنبه 25 آذر 1398 | 23:04] پاسخ

سلام .دوتا بسته شکر ۷۰۰ گرمی خریدم روش قیمت نداشت ونوشته شده قند شکسته شده بار کد هم زدم چیزی پیدا نکردم میخواستم بدونم جریان چیه تاریخ تولید نداره فقط زدند تاریخ انقضا ۲ سال پس از تولید

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
آخرین اخبار   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ