پنجشنبه 11 مهر 1398 / 08:21|کد خبر : 3159|گروه : اجتماعی

۱۳ هزار سالمند در بیجار زندگی می کنند/ بیجار پیرترین شهر استان کردستان است

۱۳ هزار سالمند در بیجار زندگی می کنند/ بیجار پیرترین شهر استان کردستان است

مدیر شبکه بهداشت و درمان بیجار با اشاره به آمارهای استخراج شده از سامانه سیب بیان داشت: در شهرستان بیجار بیش از سیزده هزار نفر سالمند زندگی می کنند.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران ، وجود سالمندان در هرخانواده نعمت های بزرگی هستند که سرد و گرم روزگار را چشیده اند و زحمتکشان دیروز و چشم وچراغ منازل در  جامعه کنونی ماهستند.حال که به این  دوران رسیده اند ، انتظار تأمین نیازهای، معنوی و تکریم از سوی خانواده، جامعه را دارند.

 

سالمندی، مصیبتی جانکاه نیست که به آن با دیدی منفی بنگریم و برایش متأسف باشیم. این دیدگاه که آدمی، پیری و سالمندی را تنها از دید ضعف قوا و انحطاط بدن یا ضعف دید و گوش و دیگر حواس مورد توجه قرار دهد، اشتباهی بس بزرگ است. ارزش سالمندی تا بدان جاست که رسول اکرم صلی الله علیه و آله ، سالمندان را مایه برکت، و وجود آنان را در میان خانواده و جمع، همانند پیامبر در میان امت به شمار آورده اند.

 

 سالمندی، مرحله ای از مراحل عمر، همراه با زیبایی هایی است که بیشتر افراد به دلیل ناآگاهی یا نداشتن زمینه مناسب، با نگرانی و تأسف با آن برخورد می کنند و به آن حساسیت نشان می دهند. سالمندی، دوران برداشت محصول زندگی است که آدمی حاصل تلاش و فعالیت سال های عمر دراز و طولانی خود را در پیش رو می یابد.

 

روزگار می گذرد و آنچه که از این ایام و خاطرات جوانی به یادگار می ماند خاطرات خوب و بدی است که در ذهن هرکس نقش بسته است طبق آیات و روایات والدین دارای جایگاه ویژه ای هستند و این جایگاه باید توسط همان جوانانی که سالمندان فردا هستند حفظ شود.

 

در دین مبین اسلام نیز توصیه فراوانی به احترام و توجه به سالمندان شده است، تا جایی که پیامبر گرامی اسلام (ص) در احادیث متعددی ضرورت احترام به افراد سالمند را به امت خود متذکر شدند و فرمودند: تکریم والدین امری واجب است و این احترام باید همیشه ادامه داشته باشد.

 

در احادیث فراوانی نیز که از سوی پیشوایان بزرگ اسلام وارد شده، تکریم و احترام سالمندان، از وظایف اخلاقی و حقوقی مردمان شمرده شده است. ادای این مسئولیت، علاوه بر این که منافع و مزایای تربیتی و دنیایی دارد، برای خدمت‌گزاران نیز اجر و پاداش معنوی و اخروی همراه خواهد داشت.

 

سالمندان، گنجینه‌هایی گران‌بها از تجربه‌های بسیار و اندوخته‌های گران‌بارند. این تجربه و اندوخته سالمندان، می‌تواند راهنما و راه‌گشای جوانان و کسانی باشد که هنوز در سراشیبی مشکلات زندگی، تجربه‌ای نیندوخته و اندوخته‌ای ندارند. چه بسا با مشورت و راهنمایی یک سالمند توانا و مهربان، می‌توان از بسیاری از ضررها در خانواده و حتی جامعه جلوگیری کرد. از این رو، قشر سالمند جامعه، برای جوانان و حتی میان‌سالان، بهترین هادی و راهنما هستند و شایسته است بر توانمندی‌هایشان ارج نهاد و از تجربیاتشان، چراغی فرا روی راه آینده برگزید.


میزان شاخص سالمندی در شهرستان بیجار 70.4 است


مدیر شبکه بهداشت و درمان بیجار در گفتگو با خبرنگار کردتودی اظهار داشت: دوران پس از 60 سالگی را آغاز دوران سالمندی برمی‌شمارند و این مرحله از عمر، دوران سوم زندگی است.

 

وی افزود:در این دوران همان زن یا مردی که خود را زمانی صاحب قدرت و نفوذ می‌دانست،خود را تنها و بدون قدرت می‌یابد و این ناراحتی گاهی به حوادثی نامناسب می‌انجامد و موجب ناراحتی روانی سالمندان است.

 

جعفری با اشاره به آمارهای استخراج شده از سامانه سیب بیان داشت: در شهرستان بیجار بیش از سیزده هزار نفر سالمند زندگی می کنند.

 

وی ادامه داد: شهرستان بیجار از نظر رشد و پیری جمعیت در  سطح استان درصدر قرار دارد و شاخص سالمندی در این سامانه ۷۰/۴ است.

 

مدیر شبکه بهداشت و درمان بیجار با اشاره به ویژگی ها و حساسیت های  دوران سالمندی گفت: در این دوران سالمندان،با کاهش نسبی قوای جسمی و حساسیت های عاطفی و روحی مواجه هستند که نیازمند توجهات ویژه خانواده  و جامعه می باشند.

 

جعفری ادامه داد: احساس تنهایی به خصوص در مواردی که شخص شاهد از دست دادن یکی از دوستان، بستگان و هم سن و سالان و افراد همدوره خویش است، از ویژگی‌های دیگر این دوران است که مراکز جامع سلامت کلاسهای ۴ دوره ایی مهارت آموزی برای مواجه با این احساسات را برنامه ریزی کرده است .

 

این مسوول بیماری های قلبی وعروقی را از شایع ترین بیماری های سالمندان نام برد واظهار داشت: با توجه به شایع شدن این بیماری در میان سالمندان، غربالگری بیماری های قلبی وعروقی و مجموعه آزمایشات این بیماری بصورت رایگان در مراکز جامع سلامت انجام می شود.

 

وی ادامه داد: سرطان پستان در میان بانوان و سرطان کلورکتال در بین آقایان از شایع ترین بیماری های دوره سالمندی است.

 

جعفری در پایان تاکید کرد:آغوش گرم خانواده سلامت روانی سالمندان را تضمین می کند و بخش عمده ای از مشکلات این قشر را مرتفع می نماید.

 

انتهای پیام/برچسب ها :

سالمندانگنج گرانبهابیجارپیرترین شهر استان کردستانسامانه سیب

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ