پنجشنبه 11 مهر 1398 / 09:25|کد خبر : 3160|گروه : اقتصادی

نماینده تشکل های صنف کشاورزی استان کردستان:

قیمت تضمینی خرید گندم عادلانه نیست/ دولت در حمایت از کشاورزان فقط شعار می دهد

قیمت تضمینی خرید گندم عادلانه نیست/ دولت در حمایت از کشاورزان فقط شعار می دهد

نماینده صنف کشاورزی استان کردستان با بیان اینکه قیمت تضمینی گندم بر اساس هزینه های جاری عادلانه نیست ، گفت: دولت در حمایت از کشاورزان فقط شعار می دهد.

سید حسین رحیمی در گفتگو با خبرنگار بیجار بام ایران، با بیان اینکه قیمت تضمینی 2200 تومان برای خرید گندم در سال آینده عادلانه نیست ، اظهار داشت: بر اساس برآورد هزینه ها نرخ مورد نظر نظام صنفی کشاورزی کشور برای خرید هر کیلو گندم 2868 تومان است.

 

وی از افزایش 100 تا 200 درصدی ادوارت کشاورزی نسبت به سال قبل خبر داد و بیان داشت: خرید تضمینی گندم به دلیل قیمت گذاری نادرست و عدم پرداخت به موقع مطالبات گندم کاران، یکی از مناقشه های مهم میان تولیدکنندگان و دولت است.

 

عضو بنیاد گندمکاران کشور گفت: افزایش 250 درصدی هزینه کمپاین و تراکتور ، افزایش 250 درصدی قیمت قطعات ادوات کشاورزی ، افزایش 300 درصدی ادوات دنباله رو کشاورزی موجب می شود گندمکاران تمایلی بیشتری برای تولید نداشته باشند.

 

رحیمی با تاکید بر اینکه دولت در حمایت از کشاورزان فقط شعار می دهد ، بیان داشت: قیمت تضمینی گندم برای سال آینده با توجه به تورم جامعه بسیار ناچیز است و این قیمت باید اصلاح شود.

 

کشاورز نمونه استان کردستان ادامه داد: قیمت تضمینی در نظر گرفته شده باید برای سال زراعی 97 و 98 اعلام می شد، نه سال آینده که شاهد افزایش 200 درصدی هزینه های جانبی گندم کاری هستیم.

 

وزیر جهاد کشاورزی نماینده کارمندان جهاد است نه کشاورزان

به گفته نماینده صنف کشاورزان استان کردستان : کم کاری وزیر جهاد کشاورزی کاملا مشهود است و با این اوصاف باید بگوییم آقای وزیر نماینده کارمندان جهاد است نه کشاورزان ، زیرا تا کنون حمایت آنچنانی از او ندیده ایم.

 

وی با تاکید بر اینکه کشاورزان نسبت به قیمت اعلام شده معترض هستند، افزود: بعنوان نماینده صنف کشاورزان از هر مرجعی پیگیر حق کشاورزان هستیم و امیدواریم دولت نیز در این خصوص تجدید نظر کند.

 

رحیمی با بیان اینکه قیمت تضمینی اعلام شده بر اساس هزینه ها قیمت واقعی نیست ، گفت: متاسفانه در سال زراعی گذشته با توجه به قیمت اعلام شده شاهد کاهش 30 درصدی تولید گندم در شهرستان بیجار بعنوان انبار غله کشور بودیم و اگر امسال هم به همین منوال باشد شاهد ضرر و زیان کشاورزان خواهیم بود.

 

تصمیم گیری غلط شورای اقتصاد موجب دلسرد شدن گندمکاران می شود

 

نماینده صنف کشاورزان استان کردستان گفت: تا زمانی که دلال های وارد کننده گندم در راس هرم تصمیم گیری قرار دارند باید منتظر کاهش عملکرد صنف کشاورزان باشیم که وارد کردن گندم و سایر مشکلات را به دنبال خود دارد.

 

وی خاطر نشان کرد: تصمیم گیری غلط شورای اقتصاد موجب دلسرد شدن جوانان از کشاورزی و مهاجرت آنها از روستا به شهر و پیامدهای منفی و حاشیه نشینی می شود.

 

رحیمی اضافه کرد: طی سال های اخیر موضوع خرید تضمینی گندم به دلیل قیمت گذاری نادرست و عدم پرداخت به موقع مطالبات گندم کاران، یکی از مناقشه های مهم میان تولیدکنندگان و دولت بوده است که نیازمند تدبیر بیشتر دولتمردان برای جلوگیری از ضرر و زیان کشاورزان است.

 

نماینده صنف کشاورزان تاکید کرد: بر اساس تبصره ۶ قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی، دولت موظف است قیمت گندم را به نحوی تعیین کند که حداقل به اندازه نرخ تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی افزایش داشته باشد.

 

انتهای پیام/برچسب ها :

قیمت تضمینی گندمغیر عادلانهنماینده صنف کشاورزانبیجار

نظرات کاربران :

حسین [پنجشنبه 11 مهر 1398 | 15:10] پاسخ

کاملا حرفشون درسته دولت فقط شعار میده.گندم رو مفت از چنگ کشاورز در میاره انصاف و وجدانی هم ندارن

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ