سه شنبه 16 مهر 1398 / 10:21|کد خبر : 3169|گروه : اجتماعی

گزارش؛

افزایش شیب سالمندی در کشور / شهرستان بیجار از لحاظ رشد پیری در صدر استان است

افزایش شیب سالمندی در کشور / شهرستان بیجار از لحاظ رشد پیری در صدر استان است

افزایش جمعیت سالخورده کشور موجب بروز مشکلاتی در تمامی حوزه ها می شود که مسوولان امر باید با اتخاذ تدابیر جدید جلوی این مشکل را بگیرند.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران ، کاهش فرزند آوری خانواده ها که رشد جمعیت سالمندی کشور را در پی دارد به یکی از معضلات اجتماعی در کشور تبدیل شده است.

 

بر اساس آمار جمعیتی كشور، در دهه اول انقلاب به ازای هر یك هزار نفر جمعیت، سالانه 35 نفر به جمعیت كشور افزوده می شد؛ اما اكنون به ازای هر یك هزار نفر جمعیت 16 نفر به جمعیت كشور اضافه می شود.

 

اکنون متوسط طول عمر یا همان شاخص امید به زندگی از 59 سال در اوایل انقلاب به 74 سال رسیده که 75 و نیم سال برای خانم‌ها و 72 و نیم سال برای آقایان است. همچنین 25 میلیون و 600 هزار خانوار در کشورمان وجود دارد که به‌طور متوسط هر خانوار شامل 3.23 نفر است.

 

تا نواخته شدن زنگ خطر کاهش جمعیت در ایران شاید بیش از 20 سال فاصله داشته باشیم اما برای جبران آن و برون رفت از این پدیده خطرناک زمان زیادی نیست. کاهش جمعیت و افزایش جمعیت پیری و سالمندی مشکلات عدیده‌ای برای کشور به وجود می‌آورد و کشور جمعیت فعال و نیروی کار جوان خود را کم کم از دست می‌دهد.

 

کشوری مانند چین به دلیل ازدیاد جمعیت سیاست کاهش جمعیت در پیش گرفته است به طوری که خانواده‌هایی که بیش از دو فرزند داشته باشند جریمه‌های سنگینی می‌شوند اما در کشورهایی مانند ایتالیا و لهستان با کاهش شدید جمعیت روبه‌رو هستند و به خانواده‌هایی که دارای فرزند سوم شوند مزایایی تعلق می‌گیرد.

 


بیش از 13 هزار سالمند در بیجار زندگی می کنند

 

حسین جعفری در گفت و گو با خبرنگار کردتودی از افزایش جمعیت سالمندی در شهرستان بیجار خبر داد و بیان داشت: دوران پس از 60 سالگی را آغاز دوران سالمندی برمی‌شمارند و این مرحله از عمر، دوران سوم زندگی است.

 

وی با اشاره به آمارهای استخراج شده از سامانه سیب بیان داشت: در شهرستان بیجار بیش از سیزده هزار نفر سالمند زندگی می کنند.

 

مدیر شبکه بهداشت و درمان بیجار ادامه داد: شهرستان بیجار از نظر رشد و پیری جمعیت در سطح استان در صدر قرار دارد و شاخص سالمندی در این سامانه ۷۰/۴ است.

 

جعفری با تاکید بر اینکه جمعیت سالمند در برابر بیماری ها بیشتر از دیگران آسیب پذیر هستند، اعلام کرد: بنا به گفته کارشناسان 72 درصد از سالمندان حداقل با یک بیماری مواجه هستند که نیاز به درمان ویژه دارد. از طرف دیگر رشد جمعیت سالمندی کشور و کاهش جمعیت جوان مشکلات و تهدیداتی را متوجه کشور خواهد کرد.

 

مدیر شبکه بهداشت و درمان بیجار عنوان کرد: اگر جمعیت كشور رو به پیری برود در آینده با بحران نیروی انسانی مواجه خواهیم شد؛ همانگونه كه هم اكنون در برخی از جوامع اروپایی شاهد این معضل هستیم.

 

وی بیان داشت: اگر كشور می خواهد حداقل تا دو دهه آینده نیروی انسانی مورد نیازش را تامین كرده و تعادل جمعیتی را حفظ كند باید از همین حالا به فکر اتخاذ تدابیر جدید جهت افزایش جمعیت در کشور باشد.

 

سیاستگذاری جمعیت متولی واحدی ندارد

 

محسن لطف اللهی در گفتگو با خبرنگار کردتودی گفت: مهمترین سیاست توقف روند پیری جمعیت کشور، توقف سیاست و برنامه کنترل جمعیت و تشویق باروری بوده که از طرف مقام معظم رهبری و در زمان دولت نهم و دهم ابلاغ شد.

 

وی افزود: بنظر میرسد که سیاستگذاری جمعیت همانند بسیاری از حوزه های فرهنگی اجتماعی ، متولی واحدی نداره و صرفا وزارت بهداشت و درمان اقدامات پراکنده ای در این خصوص انجام داده است.

 

کارشناس امور خانواده بیجار با بیان اینکه سیاست کنترل جمعیت یا سیاست افزایش جمعیت در بسیاری از کشورهای جهان در  مقاطع مختلف زمانی اعمال میشود، بیان داشت: در حقیقت هرکشوری در هر زمانی ممکن است نیازمند اعمال سیاست کنترل جمعیت یا افزایش جمعیت باشد. بنابر این ممکن است اعمال سیاست کنترل جمعیت در دهه 60 سیاستی نادرست نباشد اما تداوم بی هدف این سیاست و بازنگری نکردن  قابل تامل است.

 

لطف اللهی تاکید کرد: فرمایشات رهبر انقلاب كه در حقیقت یك دوراندیشی بلند مدت برای منافع و امنیت ملی است، باید بیش از گذشته مورد توجه مسئولان كشور قرار گیرد.

 

وی در مورد سیاست های تشویقی فرزند بیشتر گفت: معضل اشتغال و مسكن باید در كشور برطرف شود تا سن ازدواج كه هم اكنون متاسفانه بالاتر از 30 سال است، به حداكثر 21 سال كاهش یابد.

 

کارشناس امور خانواده بیجار با تاکید بر اینکه هر جامعه ای كه دارای زاد و ولد متناسب با نرخ جمعیتی باشد، در آینده دچار بحران معضل پیری و سالمندی نمی شود، افزود: اگر نرخ رشد جمعیتی بر همین روند ادامه پیدا كند، بطور حتم در آینده با جمعیتی سالخورده مواجه خواهیم شد.

 

انتهای پیام/برچسب ها :

افزایش جمعیت سالمندیزنگ خطرکاهش جمعیت جوان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ