شنبه 11 آبان 1398 / 09:15|کد خبر : 3196|گروه : اقتصادی

مدیر جهاد کشاورزی بیجار اعلام کرد:

نبود صنایع تبدیلی مهمترین مشکل زنبورداران بیجاری/ برداشت 124 تن عسل در بیجار

نبود صنایع تبدیلی مهمترین مشکل زنبورداران بیجاری/ برداشت 124 تن عسل در بیجار

مدیر جهاد کشاورزی بیجار با بیان اینکه نبود صنایع تبدیلی از مهمترین مشکل زنبورداران بیجاری است، گفت: امسال بیش از 124 تن عسل از تعداد چهارده هزار و 146 کندو برداشت شده است.

پیمان قمری در گفتگو با خبرنگار بیجار بام ایران ،  اظهار کرد: هر ساله برداشت عسل از اوایل تیر ماه آغاز و تا اواسط مهر ادامه پیدا می کند و در این راستا 383 زنبوردار در شهرستان بیجار مشغول فعالیت هستند.

 

وی افزود: میزان برداشت عسل از هر کندو بین 6 تا 12 کیلوگرم است و امسال حدود 17 کیلوگرم ژل رویال، 600 کیلوگرم گرده گل، 2400 کیلوگرم موم و 781 کیلوگرم بره موم از کندوهای عسل برداشت شد.

 

مدیر جهاد کشاورزی بیجار عنوان کرد: در سال جاری حدود 10 میلیارد ریال تسهیلات بانکی به 30 نفر از زنبورداران شهرستان پرداخت و تعداد 40 کندو رایگان بعد از دوره های آموزشی به زنبورداران دهستان خسروآباد و پیرتاج در قالب پروژه ملی توسعه زنبورداری اعطا شده است.

 

قمری گفت: امسال 930 نفر روز در کلاس های آموزشی _ مهارتی با موضوع پرورش زنبور عسل شرکت کرده اند و برای آنها گواهینامه آموزشی صادر شده است.

 

وی با بیان اینکه زنبورعسل نقش عمده ای در گرده افشانی دارد و فعالیت آن موجب افزایش 30 درصدی تولید محصولات باغی و زراعی می شود، بیان داشت: نبود صنایع تبدیلی در این صنعت، افزایش قیمت لوازم مورد نیاز زنبورداری، تخریب بی رویه مراتع، ورود عسل های صنعتی با قیمت های کمتر از نوع طبیعی، کاهش قدرت خرید مردم  از مشکلات پیش روی زنبورداران بیجار است. است.

 

احداث 10 هکتار باغ در شهرستان بیجار

 

مدیر جهاد کشاورزی در قسمت دیگری از سخنان خود گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون 10 هکتار باغ در شهرستان بیجار احداث شده است.

 

وی بیان داشت: از میزان 10 هکتار باغ احداث شده حدود 8 هکتار سیب، یک هکتار شلیل و یک هکتار هلو بوده که در روستاهای قمشلو، قدیم خان، حاجی آباد(کرانی) و شهر حسن آباد یاسوکند کاشت شده است.

 

قمری با بیان اینکه میزان تولیدات باغی بیجار 16913 تن در سال است گفت: این شهرستان دارای 2300 هکتار باغ می باشد و سالانه 10 تا 12 هکتار باغ جدید و اقتصادی در قطعات بزرگ احداث می شود. 

 

مدیر جهاد کشاورزی بیجار عنوان کرد: در راستای توسعه باغات شهرستان بیش از 10 هزار اصله نهال رایگان بین باغداران توزیع شده و سه میلیارد ریال تسهیلات بانکی جهت احداث و اصلاح باغات پرداخت شده است.

 

 قمری در ادامه بیان کرد: در سال جاری بیش از 1300 نفر به صورت انفرادی و 168 نفر در قالب کلاس های آموزشی _ ترویجی با موضوع احداث، احیا و نگهداری باغات آموزش لازم را کسب کرده اند.

 

 وی اظهار کرد: امسال در راستای احیای باغات پروژه های احداث و بهسازی کانال آبرسانی به باغات روستاهای آغبلاغ طغامین و خسروآباد با حجم عملیات 3100 متر طول و اعتبار هزینه شده 5530 میلیون ریال و همچنین نوکنی و بازسازی قنات روستاهای آغبلاغ چنگ الماس و خانباغی به میزان 338 متر طول اجرا شده است.

 

انتهای پیام/برچسب ها :

پرورش زنبور عسلبرداشت عسلنبود صنایع تبدیلیباغدارانبیجار

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ