شنبه 11 آبان 1398 / 09:18|کد خبر : 3197|گروه : سیاسی

تحلیل سیاسی/

چرا ۱۳ آبان مهم است؟

چرا ۱۳ آبان مهم است؟

از سال ۵۷ تا کنون هر مشکلی که برای مردم ایران ایجاد شده مستقیم و غیر مستقیم با مسئولیت و هدایت دولت ایالات متحده شکل گرفته، از دکترین موازنه ی منفی در زمان جنگ تحمیلی و تحریک صدام تا پشتیبانی از انواع عملیات های تروریستی علیه ایران.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران ، سیزدهم آبان ماه محتوی دو اتفاق مهم و برجسته در تاریخ انقلاب اسلامی است، مناسبت نخست مصادف شدن با سال روز همایش سیاسی دانش آموزان در اعتراض به حکومت پهلوی در سال ۵۷ و مناسبت دوم به دلیل تسخیر سفارت ایالات متحده ی آمریکا در سال ۵۸ می باشد.

 

این دو رویداد از مهمترین نقاط عطف مبارزات انقلابی دو قشر مهم(دانش آموزان و دانش دانشجویان) و اثر گذار در تاریخ ۴ دهه ی گذشته است و نشانگر ماهیت ایدئولوژیک و عمیق مبارزات مردمی است که نه تنها حکومت ستم شاهی بلکه نماینده ی نظام کبر و آز  جهانی یعنی دولت آمریکا را نشانه رفته بود.

 

نگاهی به سیر روابط تاریخی دولت ایران با دولت ایالات متحده هم با استفاده از اسناد و هم با تکیه بر تجارب نشان می دهد که تسخیر سفارت آمریکا یک پیش زمینه ی مشخص تاریخی دارد و اقدامی نبوده است که بی دلیل و در خلا شکل بگیرد.

 

پرونده ی مناسبات ایران و آمریکا پیش از انقلاب اسلامی کاملا مشخص است که بخشی از آن عبارت از ایجاد سنگر ژئوپلیتیک از ایران در مقابله با اتحاد جماهیر شوری، دخالت مستقیم CIA در کودتای ۲۸ مراد، وابسته سازی اقتصادی، سیاسی، نظامی، فرهنگی و اطلاعاتی کشور به ایالات متحده، دخالت در امور داخلی ایران، سرکوب جریانات ترقی خواه و غیره تنها بخشی از این پوشه قبل از انقلاب اسلامی است و نیز پس از انقلاب اسلامی ارتباط جاسوس خانه ی تحت نام سفارت آمریکا با بسیاری از شخصیت ها و جریانات برای به انحراف کشاندن سیر مبارزات انقلابی مردم ایران تنها بخشی از انگیزه هایی است که دانشجویان خط امام)ره( را به تسخیر این تشکیلات سمی در تهران سوق داد و اسناد به دست آمده از این سفارت، مُهر تاییدی بر این ادعاست.

 

اما در سال های اخیر جریانات سازش کار و مرعوب با هدایت رسانه های ضد انقلابی سعی در لکه دار کردن این حرکت تاریخ ساز تحت عناوینی چون: تبعات اشغال سفارت و تقلیل دادن علت رویارویی نظام سلطه با جمهوری اسلامی ایران به دلیل این امر دارند، حال که این تحریفات کشاف و جعلیات تاریخی، تلاشی پوچ در راستای ایدئولوژی زدایی از فعالان سیاسی و مردم ایران برای جای پا پیدا نمودن در ایران و پنهان کردن مقاصد ایالات متحده در مورد ایران است.

 

از سال ۵۷ تا کنون هر مشکلی که برای مردم ایران ایجاد شده مستقیم و غیر مستقیم با مسئولیت و هدایت دولت ایالات متحده شکل گرفته، از دکترین موازنه ی منفی در زمان جنگ تحمیلی و تحریک صدام تا پشتیبانی از انواع عملیات های تروریستی علیه ایران، از تحریم های هیبریدی تا انواع فشارهای سیاسی، از تروریسم اقتصادی تا جنگ روانی، از تحریک حکومت های مرتجع منطقه تا فروش تسلیحات به میانجی ایران هراسی، از بی ثبات سازی منطقه توسطه پروکسی های بنیاد گرا تا میلیتاریزه کردن خلیج فارس و از تهدید نظامی تا منع ورود ایرانیان به آمریکا و آدم ربایی، دستور کشتی ربایی و انواع و اقسام مریضی های مزمن استکباری علیه منافع مردم ایران.

 

اما چرا می گوییم برای گرامی داشت ۱۳ آبان، هر سال باید پر شکوه تر در صحنه باشیم و به چه دلیل علت تخاصم آمریکا با ایران تسخیر جاسوسکده ی متبوع اش در سال ۵۸ توسط دانشجویان خط امام )ره( نیست؟

 

مسئله ی اساسی در درک تخاصم ایالات متحده علیه ایران و سیاست امنیتی سازی اش ذیل چند کلان روایت صورت بندی می شود:

 

 

الف. دلایل ژئوپلیتیک:

کنترل و هدایت نظام سیاسی ایران برای مهار چین.

محصور کردن انقلاب ایران در مرزهایش و بر هم نخوردن توازن منطقه ای.

یورش به ژئوپلیتیک شیعه در منطقه.

امنیت اسرائیل.

 

 

ب. دلایل ژئواکونومیک:

ایران فوبیا و فروش سلاح به کشورهای مرتجع منطقه.

کنترل جریان انرژی خلیج فارس و منابع خدادادی منطقه.

 

 

ج. دلایل ژئوکالچر:

_جلوگیری از نشر فرهنگ مقاومت

_وابستگی و تغذیه ی فرهنگی ملل خاورمیانه از فرهنگ کاپیتالیستی

_جلوگیری از بیداری تمدن ایرانی_اسلامی

 

 

این ساده انگاری است که برخی فکر می کنند که دلیل خصومت دولت ایالات متحده با ایران به دلیل اشغال سفارت متبوعش در سال ۵۸ است، در شرایطی که تمام ملل با غرور و افتخار از وقایع تاریخی خود در مبارزه با استعمار، استکبار و استثمار تجلیل می کنند وظیفه ی دینی و ملی ماست تا با شکوه بیشتر و حضور میدانی از استقلال ملی و بهایی که در راه این استقلال داده ایم حفاظت نماییم که در معادلات و مناسبات جاری در منطقه قدرتی درون زا داریم.

 

 

انقلاب اسلامی در گام دوم با تولیدات اقتصادی، فرهنگی، علمی، نظامی، مرکز ثقل شدن در محور مقاومت و با مبارزه با مفاسد اقتصادی و بازتعریف محتوای خویش با اتکا به مردم به پیش خواهد رفت و عزتی روز افزون خواهد یافت و ۱۳ آبان یکی از مظاهر یادآوری مسیرهای پیموده و مسیرهای پیش روی ماست.

 

سهیل جمشیدپور

 

انتهای پیام/برچسب ها :

13 آبانمبارزه با استکبار جهانیتسخیر لانه جاسوسیآمریکا

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ