شنبه 18 آبان 1398 / 11:26|کد خبر : 3209|گروه : اجتماعی

بازی های رایانه ای آسیب جدی برای روح و روان کودکان

بازی های رایانه ای آسیب جدی برای روح و روان کودکان

هرچند این روزها بازی های رایانه ای جزو محبوب ترین بازی ها برای بچه ها لقب گرفته اند اما باید توجه داشت که این بازی ها می توانند به عنوان تهدیدی جدی برای سلامت روح و روان و جسم کودکان و نوجوانان به حساب بیایند.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران ، بازی کردن یک فعالیت لذت بخش است که در برگیرنده افراد، اشیاء و تحرک است . بازی برای کودکان یک نیاز طبیعی است و مانند نفس کشیدن برای حیات آنها ضرورت دارد، ولی در زندگی مدرن امروزی هر چیزی که سرگرم کننده باشد به عنوان بازی شناخته می شود.

 

امروزه با تکنولوژی‌های دیجیتالی بازی‌ها هم دیجیتالی شده است و در این میان، جای خالی بازی‌های خلاقانه، مبتکرانه، شادی‌آور و پر تحرک قدیم به گونه‌ای خودنمایی می‌کند. این بازی ها با نهایت امکانات کم، شادی و شور و شعفی را به کودکان می داد که الان هیچ بازی رایانه ای و اسباب بازی و فیلمی نمی تواند به آنها بدهد همان بازی هایی که با همه خاکی بودن، دوست داشتن، دور هم بودن و فداکاری و کار دست جمعی را به ما یاد می داد.

 

این روزها کمتر کودکی را می توان پیدا کرد که با بازی های رایانه ای خود را سرگرم نکرده باشد.هرچند این روزها بازی های رایانه ای جزو محبوب ترین بازی ها برای

 

بچه ها لقب گرفته اند اما باید توجه داشت که این بازی ها می توانند به عنوان تهدیدی جدی برای سلامت روح و روان و جسم کودکان و نوجوانان به حساب بیایند.
یکی از مضرات بازی های رایانه ای که والدین به آن توجه ندارند، آسیب جدی رساندن به رواح و روان کودکان است که در سیطره بازی های رایانه ای قرار گرفته اند.

 

این روزها کلوپ ها و مغازه های رایانه ای مملو از بازی های خارج از واقیعیت و آمیخته با خشونتی است که بطور کلی اخلاقیات را مورد تهاجم بی حد و حصر خویش قرار داده تا جاییکه در براندازی بنیان نهاد مقدس خانواده نهایت تلاش خویش را بخرج می دهند.

 

به وجود آمدن مشکلات فراوان جسمی مانند کم شدن بینایی ، افزایش پرخاشگری ، استخوان درد وکمر درد از معایب استفاده بیش از حد اینترنت و فضای مجازی و بازی های رایانه ای برای فرزندان ما است که متاسفانه والدین برای اینکه کودکان خود را سرگرم کنند تا به کارهای خود برسند اصلا توجهی به آن ندارند.

 

کودکان و نوجوانان معتاد به اینترنت مانند رانندگانی هستند که بی اعتنا به علایم راهنمایی و رانندگی، اتومبیل اسقاطی خود را در جاده های خاکی به هر سو می رانند تا آنکه بالاخره وارد تونل افسردگی می شوند.

 

 

در کشور پهناور ایران که از تنوع اقلیمی و قومی و قبیله ای خاصی بر خوردار است انواع بازیها و سرگرمی هایی رواج داشته که این بازیهای گروهی و دسته جمعی در جشنها و شب نشینی ها بیشتر اجرا می شد .

 

این بازیهای گروهی یک نوع سخن گفتن است ،سخنی که زایده از شکر گزاری انسانها و داشتن سلامتی که خداوند به آنها داده است .

 

حالا با گذشت زمان بازیهای قدیمی مانند یه قل دو قل ، قمچان، زوران و ... جای خود را به بازیهای رایانه ای و موبایل داه اند و اغلب مردم که دور هم جمع می شوند به جای آنکه به این سنتها نفسی دوباره ببخشند خود را سرگرم این وسایل میکنند در صورتی که این بازیها سنتی روابط خانواده ها را محکم تر و محبت را در بین خانواده ها بیشتر می کند.

 

گویا درک متقابل بین خانواده و کودک بسیار کمرنگ شده و این کمرنگ شدن از زمانی شروع شد که مدرنیته وارد جامعه و باعث تغییر سبک زندگی اصیل اسلامی- ایرانی شد حال که دایره سبک زندگی به گونه ای است که بر تمامی زوایای زندگی و حتی ساده ترین موارد آن که بازی کودکان می شود نیز تاثیر گذاشته است بنابراین این را باید به خاطر داشته باشیم ، هر چند بازیهای رایانه ای که اغلب جوانان انجام می دهند بد نیست ولی استفاده بیش از حد آن خوب نیست و در کنار این بازیها، سرگرمی های گذشته را نیز احیاء نماییم تا از اصل و نسب گذشتگان خود دور نشویم.

 

انتهای پیامبرچسب ها :

بازی های رایانه ایافزایش افسردگیخشونتروح و روانبازی های سنتیخانواده

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ