دوشنبه 4 آذر 1398 / 09:25|کد خبر : 3233|گروه : اقتصادی

کارشناس اقتصادی :

بانک ها در اقتصاد کشور و تسریع تولید نقش مهمی دارند

بانک ها در اقتصاد کشور و تسریع تولید نقش مهمی دارند

کارشناس اقتصادی با توجه به نقش مهم بانک ها در سیستم اقتصادی کشور و نقش تعیین کننده آن در تسریع و بهبود تولید ، گفت: دولت ها اقدام به خصوصی کردن بانک ها نموده تا موجب افزایش کارایی و بهبود شاخص های عملکرد بانک ها شود و رشد اقتصادی کشور را موجب شود.

 شهرام سبزیخانی در گفتگو با خبرنگار بیجار بام ایران ، با بیان اینکه نقدینگی اساسا یک متغییر اسمی است، اظهار داشت: برای بررسی دقیق تر آن باید نسبت این متغیر را را با متغییرهای دیگر مانند تولید ناخالص داخلی و قیمت های جاری مقایسه کرد.

 

وی افزود: از مهمترین دلایل عبور نقدینگی از تولید ناخالص داخلی ، تخلیه شدن اثرات تورمی رشد و نقدینگی در سالهای اخیر است و با توجه به بالا بودن نرخ سود بانکی، بخش عمده نقدینگی با تقاضا تبدیل نشد و این پدیده باعث شد نقدینگی خلق شده منجر به تغییر سطح عمومی قیمتها و رشد اسمی تولید ناخالص داخلی شود.

 

کارشناس اقتصادی بیجار در جواب سوال خبرنگار کردتودی که چه اصلاحاتی در نظام بانکی کشور باید انجام شود تا نقدینگی به سمت تولید هدایت شود ، گفت: این موضوع طی سال های اخیر اهمیت بیشتری به لحاظ به وجود آمدن بانک های خصوصی و علملیات ساده خلق پول در بانک ها بحران اقتصادی را به وجود آورذه است.

 

وی تصریح کرد: عمده ترین عامل رشد نقدینگی  رشد پایه پولی ناشی از افزایش بدهی بانک ها به بانک مرکزی بوده است .

 

سبزیخانی با تاکید بر اینکه رشد نقدینگی به دو عامل بستگی دارد، اظهار داشت: رشد پایه پولی و ضریب فزاینده پولی دو عامل مهم در رشد نقدینگی در کشور است.

 

وی عنوان کرد: عامل ضریب فزاینده پولی نیز طی چند سال اخیر افزایش پیدا کرده و دلیل آن گشایش هایی است که در عملیات خلق پول توسط بانک ها ایجاد شده است .

 

 کارشناس اقتصادی ادامه داد: اگر عامل اصلی رشد نقدینگی، به نوعی به شیوه مدیریت بانک ها و مشکلات نظارتی بر می گردد و اگر این عامل با جزییات آن از طریق کانال اصلی به سمت تولید کننده هدایت شود نه از طریق بانک ها، مشکل اصلی حل خواهد شد.

 

وی با بیان اینکه خلق پول باید قابل مدیریت باشد و به جامعه آسیب نرساند و منافع آن به جامعه برسد  گفت: خلق پول باید با افزایش نقدینگی و کاهش قدرت خرید مردم نباشد.

 

سبزیخانی در قسمت دیگری از سخنان خود در مورد خصوصی بودن بانک ها ، عنوان کرد: برتری مالکیت بخش خصوصی موجب ترغیب شدن سیاست های خصوصی شده است ، اما باید گفت: خصوصی کردن بانک ها با داشتن یک اقتصاد ناسالم به صلاح کشور نیست  و در صورت داشتن یک اقتصاد سالم برابر اصل 44 می توانند مکمل بانکداری اسلامی باشد.

 

وی با توجه به نقش مهم بانک ها در سیستم اقتصادی کشور و نقش تعیین کننده آن در تسریع و بهبود تولید ، گفت: دولت ها اقدام به خصوصی کردن بانک ها نموده تا موجب افزایش کارایی و بهبود شاخص های عملکرد بانک ها شود و رشد اقتصادی کشور را موجب شود.

 

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: خلق پول بانک های خصوصی در خدمت سفته بازی و سوداگری است که عامل اصلی آن نظارت غیر صحیح بانک مرکزی بر بانک های خصوص است که موجب شده بانک های خصوصی دچار رانت و دلالی و ورشکستگی شوند که پیامد آن نابودی اقتصاد کشور است.


انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ