سه شنبه 17 دی 1398 / 09:11|کد خبر : 3330|گروه : اجتماعی

یادداشت؛

بیکاری سقوط به پرتگاه ناکجا آباد/ بیکاری مهمترین دغدغه خانواده بیجاری ها

بیکاری سقوط به پرتگاه ناکجا آباد/ بیکاری مهمترین دغدغه خانواده بیجاری ها

بیکاری یکی از معضلات اجتماعی دیار بیجار گروس است که مانند غول خفته ای جوانان دیار بیجار گروس را یکی پس از دیگری شکار می کند.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران، شاید شما نیز یکی از افرادی باشید که در لا به لای روزنامه ها به دنبال صفحه نیازمندی ها به دنبال یک شغل خوب گشته باشید و یا با تعدادی از جوانان جویای کار مواجه شده اید.

 

آری بیکاری خود تداعی کننده جوانی می باشد که جویای کار است و جوانان بیجاری از این قاعده مستثنی نیستند.

 

شهرستان بیجار با توجه به اینکه از لحاظ ذخایر معدنی در استان کردستان از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار است اما به لحاظ تعداد بالای آمار بیکاران دارای وضعیت بغرنجی است.

 

دیگر ظرفیت شهرستان بیجار که با برنامه ریزی صحیح و اختصاص دادن اعتبار کافی می تواند بعنوان منبع درآمد خوبی برای مردمان سخت کوش این شهرستان باشد، کشاورزی است.

 

شهرستان بیجار به لحاظ داشتن زمین های مرغوب کشاورزی می تواند مهم ترین ظرفیت برای رفع بیکاری باشد.

 

دانشجویان بیجاری بسان دیگر دوستان خود پس از فراغت از تحصیل به امید داشتن شغل مناسب در رشته تحصیلی دانشگاه را ترک می کنند اما پس از گذشت چندی با مشکلاتی رو به رو می گردند.

 

این روزها تقریباً در هر خانه‌ای جوانی را می‌توان یافت که مشکل بیکاری دارد و پدر و مادر آنها نیز برای همراهی فرزندانشان در به در دنبال کار هستند.

 

تعداد زیادی از جوانان این شهرکه دارای مدرک کارشناشی و بالاتر می باشند به علت نبود شغل مناسب و مبهم بودن آینده شهر خود را ترک و  طعم تلخ غریبی را در دیار غربت به کام خود شیرین می نمایند و به مرور بستر لازم برای مهاجرت مهیا می گردد.

 

عدم توجه مسوولان بیجار به سفارش رهبر معظم انقلاب

 

در گفتگو با جوانان بیجاری می‌توان دریافت که بیکاری بزرگترین مشکل آنهاست به گونه‌ای که انگیزه ادامه به هیچ کاری حتی تحصیل در دیار خود را ندارند و این عامل نیز منجر به مهاجرت بی‌رویه آنها به شهرهای اطراف شده است.

 

رهبر معظم در ۲۸ اردیبهشت معطر سال ۱۳۸۸ در جمع مردم بیجار این معضل را یادآور و متذکر شدند و فرمودند: بعضا شنیده می‌شود که مردم از این شهرستان به نقاط دور دست مهاجرت می‌کنند، این برخلاف حضور است، باشید، بمانید و اینجا را آباد کنید. جوانان بیجاری می‌گویند ما می‌خواهیم بمانیم و حضور داشته باشیم و شهر خود را آبادتر از همیشه کنیم اما نه کاری برای گذران زندگی است نه دیگر انگیزه‌ای برای ماندن که این موضوع خطیر توجه بیش از پیش مسئولین شهرستانی و استانی را می‌طلبد.

 

موضوع مهم تر در این روزها که جای بسی تامل است، تجمع جوانان تحصیلکرده جویای کار در میدان اصلی شهر جهت انجام کار کارگری روزانه که آنهم هر روز امکان پذیر نیست.

 

مهاجرت که به معنی از هم گسستن و پراکندگی دوستی و روابط خانواده می باشد، موجب شده که مهاجرت از روستاها به شهر و از شهر به شهرهای بزرگتر به یک مشکل اساسی تبدیل شود.

 

با توجه به قول و مساعدهایکه مسئولین در این راستا داده اند ، اکثر این وعده ها به دیار فراموشی رفته و لذا جوانان که برای آینده خود حتی سوء چراغی نمی بینند مجبور می شوند که خانه و خانواده خود را ترک و مهاجرت را بر ماندن در دیار خود ترجیح دهند.

 

مهاجرت جوانان برای یافتن کار مساوی رشد منفی جمعیت بیجار

 

جوانان تحصیلکرده ما که به عنوان پتانسیل های بالقوه شهرمان هستند پس از متحمل شدن هزینه های سرسام آور تحصیل و فراغت از تحصیل با نبود شغل مناسب ،مهاجرت را بر ماندن در شهر و دیار خود ترجیح می دهند و این امر موجب به وجود آمدن تبعات منفی در شهرستان می گردد.

 

حتی بیکاری می تواند زمینه به انحراف کشیدن افراد به خصوص قشر جوان را فراهم نماید و شخص بیکار دچار افسردگی و خود باختگی شود.

 

خلاصه سخن اینکه ،پدیده بیکاری امروز به مانند غول خفته بهترین جوانان ما را یکی یکی شکار و به کام خود فرو می برد و مانند آتش زیر خاکستر سایه شومی بر سر بسیاری از خانواده های ما افکنده است.

 

افزایش معضلات اجتماعی تبعات منفی بیکاری در شهرستان

 

 این را هم متذکر شویم افسرده شدن یک بیکار تحصیلکرده ، معتاد شدن یک جوان بیکار ، سارق شدن یک فرد بیکار ، ولگرد شدن یک جوان بدون انگیزه ، ازدواج نکردن فردآماده ازدواج ، طلاق یک زوج که از عهده هزنیه اجاره منزلشان بر نمی آیند از تبعات سنگین بیکاری است که موجب هدر رفتن سرمایه و عمر جوانان این دیار می گردد.

 

اما خطاب ما به عنوان یکی از افراد این شهر به دست اند کاران این استان این است، مسئولین، و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، امروز پدیده بیکاری دیگر دغدغه، یا یک مسئله ساده و یا یک مشکل و معضل نیست، بلکه این درد می رود تا تبدیل به یک بحران حاد و حتی یک فاجعه ملی سوق داده شود.

 

قطعا بیکاری در جامعه پیامدهای سنگینی به دنبال داردکه افسردگی ، هدر رفتن سرمایه و عمر جوانان یکی دیگر از معضلات آن است.

 

انتهای پیامبرچسب ها :

بیکاریغول خفتهجوانانپیامد منفی بیکاریبیجارجوانان تحصیلکرده

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
آخرین اخبار   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ