پنجشنبه 19 دی 1398 / 11:06|کد خبر : 3344|گروه : اقتصادی

تاریخی به قدمت احداث کارخانه فولاد بیجار!

تاریخی به قدمت احداث کارخانه فولاد بیجار!

برخی پروژه های مهم شهرستان بیجار که می تواند نقش مهمی در توسعه و اشتغالزایی جوانان بیجار گروس داشته باشد بعلت بی تفاوتی مسوولان همچنان در بلاتکلیفی به سر می برند.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران ،یکی از ظرفیت های بیجار گروس که با برنامه ریزی مدون می تواند موجب پیشرفت و توسعه شهرستان شود وجود معادن آهن در بخش کرانی به مرکزیت حسن آباد یاسوکند است اما نبود برنامه ریزی مناسب برای استفاده از این ظرفیت مهم و خام فروشی باعث شده، بیجار گروس سهم چندانی از این منابع خدادادی نصیبش نشود.

 

جلوگیری از خام فروشی موضوعی است که این روزها از آن زیاد می‌شنویم و می‌خوانیم. رویکرد تازه‌ای که قرار است به معدن و مهم‌تر از آن صنایع معدنی جان دوباره بدهد.

 

جلوگیری از خام فروشی از جملات آشنائی است که مسوولان استان کردستان نسبت به آن تاکید فراوان دارند اما متاسفانه تا کنون اقدام خاصی در راستای آن صورت نگرفته است.

 

در حال حاضر سهم شهرستان بیجار از  بهره‌برداری و استخراج مواد معدنی به دلیل خام فروشی مواد، برجای گذاشتن هزینه سنگین راه‌سازی، استهلاک و فرسوده کردن آسفالت جاده و آلودگی ناشی از تردد بیش‌ازاندازه خودروهای سنگین و نیمه سنگین در محورهای حسن آباد یاسوکند است.

 

بارقه های امید برای جوانان بیجار سرابی بیش نیست

 

بیکاری زخم چرکینی در شهرستان بیجار است که برای التیام آن کلنگ های فراوانی بر زمین زده شد اما هیچکدام آنها به سرانجام نرسید و این زخم روز به روز عمیق تر و چرکین تر شد و موجب بروز مشکلات فراوانی در این شهرستان با قدمت هفت هزار ساله گردید که مرهم این زخم ها مسوولان جهادی با داشتن روحیه و تفکر بسیجی است که متاسفانه قحطی آن در بیجار گروس به خوبی مشاهده می شود.

 

در دی ماه سال 95 خبری مبنی بر جانمایی و ساخت کارخانه فولاد مبنی بر راه اندازی کارخانه فولاد در شهرستان بیجار موجب شعف و شادی جوانان بیکار بیجاری شد.

 

با توجه به اینکه فراوری این پتانسیل عظیم در شهرستان با کار کارشناسی شده می تواند از رشد منفی جمعیت در این شهرستان جلوگیری نمائید ، اما متاسفانه خام فروشی آن مهمترین معضلی است که گریبان این ظرفیت را در شهرستان بیجار گرفته است.

 

مواد اولیه کارخانجات ذوب آهن و فولاد، خاک آهن می باشد و بیش از ۶۰ درصد از خاک آهن استان کردستان دراین شهرستان تولید می شود،اما آنچه مهم است عدم توجه به این امتیاز برای توسعه شهرستان است.

 

نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی در تاریخ 5 دی ماه سال 95 در گفت و گو با اصحاب رسانه گفت: باتوجه به اینکه مواد اولیه کارخانجات ذوب آهن و فولاد، خاک آهن می باشد و بیش از 60 درصد از خاک آهن استان کردستان درشهرستان بیجار تولید می شود، پس اگر قرار است جانمایی کارخانه فولاد به درستی انجام شود، مطمئنن جایی بهتر از بیجار وجود نخواهد داشت.

 

وی بیان داشت: به حول و قوه ی الهی و با پشتوانه نظرات کارشناسی و حمایت های مردمی و با استفاده از ابزارهای قانونی، اجازه نخواهم داد که حتی یک مشت از خاک آهن بیجار را از شهرستان خارج کنند و اگر قرار است که از این ظرفیت شهرستان استفاده شود باید در خود شهرستان واحدهای تولیدی و صنعتی راه اندازی شود.

 

رشد منفی جمعیت بیجار و نبود اشتغال و بیکاری سرسام‌آور فارغ‌التحصیلان دانشگاهی درد و رنج بزرگی است که شاید با وجود چنین کارخانه‌هایی اندکی از این دردها کاسته شود و بارقه امیدی برای مردم این شهر به ارمغان آورد که گویا این بارقه امید برای بیجاری‌ها سرابی بیش نخواهد بود.

 

کارخانه فولاد گوشت قربانی است که سهمی به بیجار نمی رسد

 

جانمایی کارخانه فولاد و راه اندازی آن از  پروژه های مهم شهرستان بیجار است که می تواند نقش مهمی در توسعه و اشتغالزایی جوانان بیجار گروس داشته باشد و در حال حاضر بعلت بی تفاوتی مسوولان همچنان در برزخ است.

 

نماینده مردم بیجار در مصاحبه های متعدد از پیگری خود برای انجام این پروژه و عدم هماهنگی و کم کاری استاندار خبر داده است ، که موجب بی اعتمادی مردم به مسوولان می شود.

 

چالشهای به وجود آمده در خصوص جانمایی کارخانه آهن اسفنجی بیجار درحالی صورت گرفته که تا همین اواخر طبق وعده خود مسئولان از استاندار گرفته تا معاونین وی و نماینده مردم بیجار و فرماندار قرار بود کلنگ کارخانه آهن اسفنجی 800 هزار تنی در منطقه زاغه پولاد شهرستان بیجار به زمین زده شود اما به یکباره همه چیز دگرگون شد و مسئله جانمایی کارخانه اهن اسفنجی بیجار در محدود زمانی به خبر اول رسانه های داخلی و خارجی تبدیل شد.

 

حمدالله کریمی با تاکید بر اینکه کار جانمایی این پروژه اقتصادی در منطقه زاغه پولاد قطعی است،از سیاسی بازی و راضی کردن یک عده در استان خبر داد و بیان داشت: یک عده در استان پیشرفت این کار را گرفته و از همین تریبون اعلام میکنم به دستگاه های ذی ربط و متولیان امر به این مسئله مهم نگاه شهرستانی داشته باشند نه نگاه بخشی و روستایی.

 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان هم در جلسه کارگروه اشتغال شهرستان بیجار در تاریخ 26 آبان سال 97 در سالن جلسات شهدای گمنام فرمانداری به عملیات اجرایی آهن اسفنجی بیجار به ظرفیت ۸۰۰ هزار تن اشاره و گفته بود: عملیات اجرایی آهن اسفنجی در محل زاغه فولاد به زودی در بیجار آغاز به کار خواهد کرد.

 

اما در حال حاضر بعد از گذشت دو سال از وعده مسوولان هنوز هیچ اقدامی برای این پروژه مهم صنعتی توسط مسوولان گرفته نشده و به نحوی اجرای با توجه به بی تفاوتی ها هنوز در برزخ است.

 

پروژه پتروشیمی کلاف سردرگمی که بازیچه مسوولان شده است

 

احداث واحد پتروشیمی در شهرستان بیجار با سرمایه گذاری صندوق ذخیره فرهنگیان یکی از خبرهای مسرت بخش استاندار وقت در سال 95 برای مردم دیار گروس بود، پروژه ای که بعد از سه سال فقط یک تابلو از آن نصب شده است.

 

واحد پتروشیمی بیجار اگر به عنوان تکمیل کننده پتروشیمی کردستان و توسعه صنایع پایین دستی در منطقه مورد نظر قرار بگیرد، می‌تواند دستاوردهایی همچون اشتغال آفرینی و توسعه تولید داخلی محصولات پتروشیمی را محقق نماید.

 

نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی در این مورد می گوید ، متاسفانه وزارت نفت اقدامبه شفاف سازی در خصوص مکاتبات و اقدامات خود برای احداث پتروشیمی کردستان نمی کند و این پروژه به کلاف سر در گمی شده که مردم بیجار حوصله بازی کردن با آن را ندارند.

 

نکته قابل تامل برای کارخانه پتروشیمی بیجار مکان یابی و جانمایی آن از طریق نصب یک تابلو در فاصله 35 کیلومتری بیجار است که استاندار کردستان کلنگ زنی آن را نوکول به سفر رییس جمهور کرده است.

 

احداث کارخانه فولاد و پتروشیمی در شهرستان بیجار مانند سد تالوار به گوشت نذری تبدیل شده که فقط نامش برای بیجار گروس مانده و همین موجب نارضایتی و بی اعتمادی مردم به مسوولان شده است.

 

انتهای پیام/برچسب ها :

پروژه های بلاتکلیفبیجار کارخانه فولادپتروشمیبی تفاوتی مسوولاننارضایتی مردم

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ