پنجشنبه 28 فروردین 1399 / 12:01|کد خبر : 3551|گروه : فرهنگی

یادداشت؛

«نون _خ» کوردها را جانی تازه بخشید

«نون _خ» کوردها را جانی تازه بخشید

«نون_خ» با کارگردانی بازیگر و کارگردان مطرح کشور است که با هوشیاری ، جسارت ، ساختار شکنی و ظرافت خاص ، ساخت سریال در مورد قومیت ها را به دیگر کارگردان های کشور آموزش می دهد که مورد تخریب و انتقاد برخی قرار گرفته است .

به گزارش بیجار بام ایران ، متاسفانه در سالهای گذشته فیلم ها و سریال های که در خصوص کوردها ساخته شده بود ، چهره ای منفی و غیر واقعی از این اقوام ایرانی در اذهان عموم مردم کشور بر جای گذاشته بود.

 

نسبت دادن کوردها فقط به گروهک های معاند ضد انقلاب ، قاچاق ، افراطی گری ، عدم تعهد به کشور و حتی فرقه گرایی از موارد خلاف واقع بود که متاسفانه در فیلم های سینمایی و مستندها وجود داشت و باعث شده بود اذهان خیلی از مردم ایران ، به این قوم با اصالت و با فرهنگ خیلی مثبت و واقعی نباشد.

 

اما سعید آقاخانی کارگردان و بازیگر کورد زبان و مطرح سینما و تلویزیون توانست با هوشیاری ، جسارت ، ساختار شکنی و ظرافت خاص ، ساخت سریال در مورد قومیت ها را به دیگر کارگردان های کشور آموزش دهد.

 

قطعا سعید آقاخانی از ابتدا می دانست که ساخترشکنی هزینه دارد و حرکت بر روی لبه تیغ است اما این کارگردان کورد که هشیاری و جسارت را همچون دیگر کوردها در رگ و خون خود دارد توانست با ساخت سریال نون خ 1 و 2 ساهکار تلویزیوندر سالهای بعد از انقلاب را برای ملت غیور کورد رقم بزند.

 

در سریال نون خ نیز همچون سایر سریالها قطعا نقاط ضعف وجود داشته اما نقاط قوت نون خ 1 و 2 به گونه ای بود که موفغق شد در سطح ملی مخاطب را جذب و بعنوان پر بیننده ترین سریال نورزوی سال 98 از دیدگاه مردم مطرح شود.

 

بر خلاف دیدگاه های گذشته در مورد کوردها ، سریال نون خ 1 و 2 نشان داد که کردستان و کرمانشاه نه تنها استان هایبی امنیت نیستند ، بلکه این خطه از ایران ، مهد فرهنگ و اصالت است.

 

ساده زیستی ، صداقت ، معرفت ، وطن پرستی ، اعتقاد به حلال و حرام ، انس با موسیقی ، قانع بودن ، استفاده از دسترنج (تخمه خوردن) ، اصالت ، شوخ طبعی ، نشاط و آزادگی از مهمترین ویژگیهای کوردها بود که سعید آقاخانی در سریال نون خو 1 و 2 به آن اشاره کرد.

 

استفاده از بازیگران بومی کورد زبان ، یکی دیگر از نقاط قوت سریال نون خ بود که سعید آقاخانی با جسارتو بها دادن به سرمایه های انسانی کردستان و کرمانشاه توانست این هنرمندان را به عرصه ملی معرفی کند.

 

حال باید دید که علت اعتراض معدود افرادی که ابتدا سال گذشته و هم اکنون با پخش نون خ 2 ، با شیوه های مختلف سعی در تخریب نون خ و کارگردان آن داشته اند چیست و چرا از ساخت و پخش این سریال ناراحت و عصبانی هستند و مغرضانه در پی بایکوت این سریال می باشند.

 

ضمن احترام به تمامی منتقدان ، متاسفانه عده ای انگشت شمار به بهانه های مختلف سعی در ضعیف نشان دادن این سریال و بردن ان به حاشیه و دارند که خوشبختانه استقبال مردم از نون خ 1 و 2 نشان می دهد که اینگونه موج سواری و موج سازی نمی تواند بر روی نظرات مردم تاثیر داشته باشد.

 

متاسفانه عده ای بعلت حسادت و سهیم نشدن در این سریال و تعداد انگشت شمار دیگری نیز برای مطرح نشدن نامشان در فضای سعی در تخریب کارگردان و این سریال محبوب دارند که مطمئنا باز هم تیرشان به سنگ خواهد خورد.

 

منقدان بی منطق و یا همان تخریب گران ، بهتر است به یاد آورند که تا قبل از ساخت این سریال ، چهره ی مردم کردستان و کرمانشاه در اذهان خیلی از مردم ایران ، چهره ای از قتل و غارت بود و سعید آقاخانی با ساخت نون خ 1 و 2 توانست کوردها را دوباره در ایران زنده کند و مردم ببنند که کوردها در عین سادگی و بی غل و غش بودن ، هیچگاه به خاطر نداری سرشان را در مقابل کسی خم نمی کنند و به قول سعید آقاخانی در یکی از دیالوگ هایش ، کوردها هیچگاه لباس کوردی خود را که نشان از تعصب و غیرت و مردانگی و رنج و مشقت و اصالت است ، از تن بیرون نیاورده و در تمام دوران ها نشان داده اند که سختی و می کشند اما مردانه زندگی می کنند.

 

در پایان ضمن قردانی از تمام منتقدین منصف و خسته نباشید به عوامل این سریال پرطرفدار و تشکر از ویژه از سعید آقاخانی بابت زنده کردن نام کوردها با ساخت این سریال ، دست مریزادی هم می گوییم به دو هنرمند پر افتخار دیار گروس ، آقایان کاظم نوربخش و سید حسین موسوی عزیز که در این سریال خوش درخشیدند.

 

یادداشت از مهدی باشوکی

 

انتهای پیام/برچسب ها :

سریال نون خانتقادکردهاسعید آقاخانی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
آخرین اخبار   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ