یکشنبه 18 خرداد 1399 / 08:58|کد خبر : 3667|گروه : اجتماعی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان:

سنندج وارد پیک دوم بیماری کرونا شدە است/استفاده از ماسک ۹۰ درصد احتمال آلودگی به کرونا را کاهش می‌دهد

سنندج وارد پیک دوم بیماری کرونا شدە است/استفاده از ماسک ۹۰ درصد احتمال آلودگی به کرونا را کاهش می‌دهد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان وضعیت سنندج را در بیماری کرونا وتعداد مبتلایان خطرناک توصیف کرد و گفت؛ سنندج وارد پیک دوم بیماری شده است و با وضع موجود میتوان وضع سنندج را وخیم توصیف کرد.

به گزارش بیجار بام ایران ،  بهمن مرادنیا در جلسه ستاد استانی مبارزه با بیماری کرونا کردستان، گفت: متاسفانە بعد از گذشت چند ماە از این بیماری مردم حساسیت خود را در به کارگیری راه‌های پیشگیری از انتشار آن از دست داده‌اند و باید تلاش شود دوباره این حساسیت در مردم بوجود بیاید.

 

وی با بیان اینکه راه مقابله با بیماری کرونا صرفاً بستن مشاغل و کسب و کار مردم نیست به فرمانداران شهرستان‌ها تاکید کرد که باید بصورت جدی بر اماکن گوناگون و ادارات نظارت داشته باشند و از رعایت پروتکل‌های بهداشتی اطمینان حاصل کنند.

 

مرادنیا افزود: هم کارکنان ادارات و هم ارباب رجوع در استان کردستان حتماً در زمان حضور در ادرات از ماسک استفاده کنند که این مهم نقش مهمی در پیشگیری از شیوع کرونا خواهد داشت.

 

وی یادآوری کرد: در حال حاضر اطلاع رسانی همه جانبه با استفاده از صدا و سیما و فضای مجازی و نظارت بر اماکن مختلف برای رعایت الزامات بهداشتی باید در دستور کار قرار گیرد.

 

استاندار کردستان در بخش دیگری از سخنان خود به اوج گیری بیماری کرونا در سنندج اشاره کرد و گفت: مکان‌های تجمع مردم از جمله کمربندی آبیدر و خیابان فردوسی سنندج که به محل حضور دستفروشان تبدیل شده است باید مورد توجه قرار گیرد و از تجمع‌هایی از این دست جلوگیری شود.

 

مرادنیا با بیان اینکه حفظ سلامت و مراقبت از جان مردم وظیفه همین مدیران در شرایط موجود است به دانشگاه علوم پزشکی استان دستور داد ظرفیت تخت‌های بیمارستانی را برای بیماران احتمالی کرونا در نظر بگیرند تا در صورت نیاز، استان با کمبود تخت آی سی یو مواجه نشود و بتوان به مردم خدمات مناسب ارائه داد.

 

  پنج درصد از مبتلایان به کرونا نیازمند بستری هستند

 

فرزام بیدار پور معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی کردستان با بیان نمی‌توان مشخص کرد که اپیدمی در چه زمانی تمام می‌شود و تا چه زمانی گرفتار ویروس هستیم و این هنوز قابل قضاوت نیست، افزود: باید توجه کرد که گرم‌شدن هوا تاثیرگذار است  اما به این معنی نیست که از میزان فعالیت این ویروس کاهش یابد چراکه در روزهای گذشته حتی در استان‌های گرمسیر کشور با افزایش تعداد مبتلایان به کرونا مواجه شدیم.

 

با بیان اینکه فقط پنج درصد از کسانی که به کرونا مبتلا می‌شوند با تشخیص پزشک نیازمند بستری هستند، افزود: قطعا بستری‌شدگان در بخش کرونا نیازمند امکانات و شرایط ویژه هستند چه بسا اگر تعداد افزایش یابد امکان ایجاد مشکل در خدمات‌رسانی و کمبود امکانات پیش‌بینی خواهد شد.

 

این کارشناس بهداشت توجه به دستورالعمل‌های بهداشتی توسط مردم  در خصوص مقابله با کرونا را مهم اعلام کرد و گفت: با توجه به اینکه کرونا ویروسی ناشناخته است رفتارش هم تا حدودی نامشخص و نامعلوم  است لذا با توجه به شرایط دستورالعمل‌ها تغییر می‌کند.

 

وی با اشاره به آخرین دستورالعمل از سوی سازمان بهداشت جهانی مبنی بر استفاده اجباری از ماسک، تصریح کرد: در اماکن عمومی و پرجمعیت حتما از ماسک استفاده شود.

 

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به اهمیت ماسک در مقابله با کرونا، افزود: با یک سرفه سه هزار و با هر عطسه حدود ۳۰ هزار قطره به فاصله ۴ متری پرتاب می‌شود که در هر قطره ۲۰۰ میلیون ویروس وجود دارد.

 

وی با اشاره به اینکه استفاده از ماسک ۹۰ درصد احتمال آلودگی به ویروس کرونا را کاهش می‌دهد افزود: با توجه به اینکه علائم ابتلا به کرونا در افراد کاملا متفاوت و به تعداد ویروس بستگی دارد در همه مکان‌ها و مواجهه به افراد مختلف حتما از ماسک استفاده شود.

 

سنندج وارد پیک دوم بیماری شده است

 

در این جلسه همچنین رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان وضعیت سنندج را در بیماری کرونا وتعداد مبتلایان خطرناک توصیف کرد و گفت؛ سنندج وارد پیک دوم بیماری شده است و با وضع موجود میتوان وضع سنندج را وخیم توصیف کرد.رضاعی افزود: هم اکنون و تا این لحظه ۱۵۲ مورد بستری بیماران کرونایی در استان داریم که ۱۱۰ مورد آن مربوط به سنندج است.وی از مردم مجددا درخواست کرد با رعایت بهداشت فردی، پرهیز از حضور و در اجتماعات و استفادە از ماسک هنگام تردد کادر درمانی را در مقابلە با این بیماری یاری کنند.

 

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
آخرین اخبار   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ