سه شنبه 20 خرداد 1399 / 10:29|کد خبر : 3674|گروه : اجتماعی

آتش و تبر بلای جان جنگلها و مراتع استان کردستان؛

آتش جان 65 هکتار از مراتع کردستان را گرفت

آتش جان 65 هکتار از مراتع کردستان را گرفت

آتش و تبر نامی آشنا و ترسناک با مراتع طبیعی و جنگلهای ایران هستند که مراتع طبیعی استان کردستان نیز از این سم مهلک در امان نیست و تا کنون 65 هکتار از مراتع کردستان در آتش سوخته است.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران ، آمارهای جهانی می‌گویند ۳۰ درصد مساحت دنیا را جنگل‌ها تشکیل می‌دهند ، طبق آمار جهانی گزارش داده است که از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۶ چیزی حدود ۱.۵ میلیون کیلومترمربع از جنگل‌های دنیا نابود شده‌اند.

 

از مساحت ۲ میلیون و ۹۳۷ هزار هکتاری استان کردستان، بیش از ۶۰ درصد آن شامل یک میلیون و ۵۸۷ هزار هکتار آن را مراتع و جنگل تشکیل می دهد.

 

هر سال با گرم شدن هوا و خشک شدن گیاهان شاهد آتش‌سوزی‌های ناگواری در مراتع طبیعی استان کردستان هستیم که عمده آنها عامل انسانی هستند.


آتش و تبر نامی آشنا و ترسناک با مراتع طبیعی و جنگلهای ایران هستند که مراتع طبیعی استان کردستان نیز از سم مهلک در امان نیست .

 

بالا رفتن آمار آتش‌سوزی مراتع کردستان از کم‌توجهی عمومی به طبیعت حکایت دارد که سنت های قدیمی مانند آتش زدن بقایای محصولات کشاورزی نقش عمده ای در آن دارند.

 

آتش زدن بقایای کشاورزی به دلیل راحتی شخم زدن و افزایش محصولات نه تنها جان مراتع طبیعی استان کردستان را گرفته بلکه سبب کاهش جذب عناصر غذایی توسط ریشه‌ها، کاهش ظرفیت نگهداری آب در خاک، کاهش راندمان مصرف آب، کاهش نفوذپذیری خاک و کاهش فعالیت میکرو ارگانیسم‌های خاک می‌شود.


10  فقره آتش سوزی تا کنون جان 65 هکتار از مراتع استان را گرفت

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان در گفتگو با خبرنگار ما ، از آتش سوزی 65 هکتار از عرصه های طبیعی استان کردستان شامل 21 هکتار جنگل و 44 هکتار مرتع از ابتدای خرداد ماه تا کنون خبر داد.

 

وی با بیان اینکه گرمای زودهنگام و پوشش گیاهی مناسب با توجه به پراکنش مطلوب بارندگی‌ها باعث شد تا آتش سوزی مراتع و جنگل‌های استان زودتر از سال گذشته آغاز شود، افزود: از 9 خرداد تاکنون ۱۰ فقره آتش سوزی در عرصه های طبیعی استان روی داده که طی آن ۶۵ هکتار در آتش سوخته است.

 

نقشبندی با اشاره به آتش سوزی سال گذشته در استان کردستان گفت: سال گذشته ۲۷۱ فقره آتش سوزی در عرصه های طبیعی استان رخ داد که طی آن ۲ هزار و ۶۵۵ هکتار در آتش سوخت.

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری در خصوص میزات آتش سوزی های سال 99 با توجه به شروع گرما بیان داشت: ۴۴ هکتار آتش‌سوزی‌ در مراتع و ۲۱ هکتار هم در جنگل‌ها اتفاق افتاده است.

 

وی با تاکید بر اینکه بیشترین آتش سوزی امسال در عرصه‌های طبیعی سنندج روی داده است، اظهار داشت: شیوع کرونا باعث شد تا حضور مردم  برای تفریح در عرصه های طبیعی رد یکی دو ماه نخست بهار کمتر باشد.

 

نقشبندی ادامه داد :فرهنگسازی با استفاده از چهره های فرهنگی و تاثیرگذار استان ، استفاده از توان دهیاران و برگزاری دوره های آموزشی از جمله برنامه‌های اداره کل منابع طبیعی در سال جاری برای مقابله با آتش سوزی جنگلها و مراتع طبیعی در استان کردستان است.

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان از مردم خواست هر گونه آتش سوزی را به سامانه ۱۵۰۴ اطلاع دهند.

 

انتهای پیام/برچسب ها :

آتش سوزیمراتعجتگلهاکردستان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ