سه شنبه 20 خرداد 1399 / 10:33|کد خبر : 3675|گروه : اجتماعی

یادداشت؛

مشکلات زنان آسیب پذیر در وادی فراموشی

مشکلات زنان آسیب پذیر در وادی فراموشی

نزدیک به ۴ میلیون زن سرپرست خانوار در زیر چرخ دنده های ماشین اقتصاد سیاسی جامعه، فرتوت و فرسوده می شوند تا رویاهای شاد دخترانه‌ ی دیروز در خاکستر اعتیاد و تباهی به دوزخ فراموش شدگان روی زمین تبعید شود.

به گزارش بیجار بام ایران ، گویی هر چه پیش آمدیم در جاهایی مناسبات اقتصادی و سیاسی عقبگردهای ناگریز را سر راهمان گذاشت و عدالت به امری مربوط به تشریفات سخن فروکاهید و عبارات لوکس بار مالی و تحریم مایه ی مسکوت گذاشتن بسیاری از قضایای بنیادین در سایه ی ناتوانی برنامه ریزان، مجریان و ناظران شد.

 

نزدیک به ۴ میلیون زن سرپرست خانوار در زیر چرخ دنده های ماشین اقتصاد سیاسی جامعه، فرتوت و فرسوده می شوند تا رویاهای شاد دخترانه‌ ی دیروز در خاکستر اعتیاد و تباهی به دوزخ فراموش شدگان روی زمین تبعید شود.

 

روایت زنان، تراژدی هولناک امروز ماست که اگر بی روتوش و بی سانسور به آن پرداخته شود شاید وادار کردن زن بد سرپرست به گدایی از طرف همسر، قابل هضم ترین پرده ی این نمایش اجتماعی باشد!

 

خشونت، ملهم از شکاف طبقاتی و امری عمودی است، زنی که به شکل سادیستی کودک خود را کتک می زند و این خشونت را به مثابه ی کالا در اینستاگرام عرضه می کند تا آن را بفروشد احتمالا خود قربانی خشونت دیگری است که به بازتولید آن می پردازد، خشونتی که میراث انحصار قدرت و ثروت در میان اقلیتی است که به انباشت هایی در مقیاس کیهانی دست یافته اند.

 

شعارهای شیک و مجلسی دیوان سالاران که به کارگزاران مستقیم و غیر مستقیم سرمایه داران کازینویی مبدل شده اند را تقریبا همه از بر هستند، شعارهایی از قبیل: کرامت زن، اهمیت خانواده، مددکاری و مشاوره، پیشگیری، خودمراقبتی، مبارزه با مواد مخدر، توانمندسازی، بار مالی بیمه ای، کسری بودجه، طرح های جامع، مستمری و غیره که هر سال به مدد اندک آمار در دسترس، شکست آنان بیش از پیش آشکار می گردد.

 

زنان قرار بود نقطه ی کانونی جامعه باشند و زنان مستضعف، تکیده و  رنجور قرار بود که عیال الله باشند، اما ظاهرا در قاموس بوروکرات ها و تکنوکرات ها، آنان بار مالیی بیشتر نیستند!

 

یارانه ها و مستمری های ناچیز، بسته های ماکارونی و روغن، بازتوزیع صدقات در نهادهای حمایتی و گزارش ساخت مسکن های ناچیز و اشتغال های ناپایدار و اعطای وام هایی که در سیاهچاله های زندگی این زنان دود می شوند و به هوا می روند، هیچکدام نتوانسته از حجم آسیب کم کند و از فروپاشی اجتماعی زنان فرو دست بکاهد.

 

مسکن اجتماعی، بیمه، مستمری، شغل، آموزش، و درمان رایگان حق غیرقابل چشم پوشی این قشر جامعه ساز و مهم است و حتی در مقیاسی وسیع تر سیاست های اجتماعی پوشش دهنده به کار خانگی زنان در خانوارهای معمولی نباید مغفول بماند.

 

حال به سوالی بی جواب از نظر دیوانسالاران نهادی و دولتی می رسیم و آن پرسش این است:منابع این تحولات را باید از کجا تامین کرد؟ مگر تحریم ها و اقتصاد تک محصولی و کسری بودجه و پایین رفتن رشد اقتصادی و اوضاع پیرامونی را نمی بینید؟

 

و پاسخ این است: چرا این سوال ها را به خصوصی سازی ها و تعدیل ساختارها ربط نمی دهید؟ چرا از سرمایه داران رانتی و سفته بازها نمی پرسید؟ چرا از بورس بازها و دارندگان ارز دولتی سوال نمی کنید؟ چرا پرونده ی پرسش ها را روی میز موسسات و بانک های خصوصی و یا هولدینگ ها نمی گذارید؟ چرا سیاهه ی مشکلات را به نزد سلاطین رنگارنگ انواع کالاها نمی برید؟ چرا از شرکت های سود سازی که قرار بود مالک آن مستضعفین باشند چیزی نمی پرسید؟ چرا متولیان موقوفات و آستان ها و بقاع متبرکه را با چالش روبرو نمی کنید؟ چرا از مدیران لاتاری های رسانه ای، دارندگان املاک نجومی و برخوردان از حقوق انحصاری بر منابع ملی راه حل نمی خواهید یا چرا از زمین و دریا خواران درخواست راهکار نمی کنید؟ شاید به خاطر این است که نکند خاطر مبارکشان آزرده شود و به فرار سرمایه و پیوستنشان به هم صنفان و همکاران شان در ینگه دنیا منجر شود، هر چند که بار مالی شان روی دوش ملت است و حساب بانکی شان خارج از مرزها!

 

آقایان، ما به یک استراتژی هوشمند انقلابی نیاز داریم که طی آن میان اصول و ارزش ها و یا رویزیونیسم و انحلال یکی را انتخاب کنیم و اگر صادقانه راه اول را برگزیدیم می بایست که لوازم و ضروریات آن را نیز انتخاب کنیم، چرا که انقلاب پدیده ای توامان و مداوم است و  برسازی اهداف عالیه اش به رانه ای تاریخی نیاز دارد که به سازماندهی شبکه های میل انقلابی مبتنی بر تعهد و آگاهی درونی وابسته است، آری، انقلاب: رخدادی پیش رونده است و سازش یا ستیز با وضعیت های سخره گر انقلاب و انقلابیون، عیار تقوا و تدین را عیان می کند.

 

برای احقاق حقوق زنان بی سرپرست و بد سرپرست و سایر اقشار مستضعف و باز اجتماعی کردن آنها و دفاع از باورهای اعتقادی و مبنایی اولین قدم، فریب نخوردن و نهراسیدن است، نه باید دولتی ها و مجلسی ها و نهادی ها در برابر هدایا و صله ها و احترامات پوشالین وا دهند و نه باید ازتهدیدهای مادی و معنوی ترسی به خود راه دهند چرا که در غیر این صورت خود نیز به جزیی از مکانیسم های متصلب وغیرانقلابی مبدل می شوند و برای این امر ساماندهی جنبشی بدنه مند از عدالت خواهان و تشکلات مدنی مستقل و غیر وابسته به سیاسیون ذینفع برای پایش این امر نیاز است و این تنها فاز پایینی اقدام و حرکت آگاهانه است چرا که در گام دوم انقلاب و برای تحقق یافتن فرمان ها و ارائه ی الگوی انضمامی پیشرفت و تمدن سازی ایرانی- اسلامی باید سدهای پیش رو را از میان برداشت و برای مولد کردن نیروهای کار منفعل، بسترهای لازم سیاسی، اقتصادی، حقوقی و اجتماعی را به نحوی فراهم کرد تا فشار مستولی بر بدنه های مردمی با حس سهیم بودن و برخورداری عادلانه ی آنان از منابع و ارزش های مادی که محصول عمل اجتماعی شان است، جایگزین شود و زمانی که این باور در شهروندان درون ماندگار شود که رفاه و آسودگی شان مرهون یک سیستم اعتقادی و دینی است و حقوق مشروع آنها با آزادی های مدنی و به میانجیِ صیانتِ حکومت تضمین شده است، می توان انتظار جهان گیری و جهانداری ایرانی- اسلامی را فراچنگ آورد، باری، برای حل مشکلات زنان سرپرست خانوار، زنان بدسرپرست و رفع بسیاری از آسیب های اجتماعی، نخستین کار، نقد مناسبات اقتصاد سیاسی کشور است و رویای برسازی این تمدن با توجه به وضعیت قرار گیری کشور در کانون نقاط بسیار پر اهمیت جهان آینده، کاملا قابل دسترس خواهد بود اگر باورمان را در فراموشخانه های تاریخ جا نگذاریم و در اولین پاگرد گذشته و اکنون مان را بازخوانی کنیم و به فراشدها و فراروی های آینده بیندیشیم!

 

 ثریا مطهرنیا

 

انتهای پیام/برچسب ها :

نقش زنان در جامعهمشکلاتعدم توجه مسوولانعدم برنامه ریزی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ