چهارشنبه 4 تیر 1399 / 10:22|کد خبر : 3739|گروه : اجتماعی

مواد مخدر صنعتی بلای جان جوانان/ کشف 475 کیلوگرم انواع مواد مخدر در کردستان

مواد مخدر صنعتی بلای جان جوانان/ کشف 475 کیلوگرم انواع مواد مخدر در کردستان

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کردستان با اشاره به میزان کشفیات مواد مخدر در سال گذشته در استان کردستان گفت: در سال 98 به میزان یک تن مواد مخدر در استان کردستان کشف و ضبط شد که در همین راستا 17 باند بزرگ قاچاق منهدم شد.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران ، با گسترش مواد مخدر صنعتی در ایران و گرایش جوانان به آن زنگ خطر مصرف مواد مخدر صنعتی به صدا درآمده است و این همت بلند مسئولین را می طلبد تا هر چه سریعتر با راهکارهای جامع و کامل به مبارزه با مافیای مواد مخدر در ایران بپردازند.

 

استعمال مواد مخدر سابقه ای طولانی در میان جوامع امروزی دارد و طریقه مصرف آن نیز از قدیم الایام به شیوه های خاصی صورت گرفته است.

 

گسترش روز افزون انواع مواد مخدر در حال حاضر به یک  بحران جدی تبدیل شده است که همت بلند مردم و مسئولین و اطلاع رسانی درست و نحوه برخورد با افراد معتاد مهم ترین راه های مبارزه با این افیون خانمان سوز است.

 

طبق نظر کارشناسان گرایش به اعتیاد دارای جنبه های مختلفی است که بررسی هر کدام از آنها ساعتها وقت لازم دارد تا بتوانیم بدرستی آن را برای خوانندگان بیان نمائیم.

 

رضا جوانی 24 ساله است که می‌گوید سه سال پیش با تعارف دوستان در یک جمع صمیمی قلیان به من تعارف کردند و من هم چند پُک زدم و بدون اینکه متوجه شوم چند وقت بعد خودم تقاضای کشیدن قلیان را داشتم و نمی‌دانستم که مواد مخدری در تنباکوی قلیان وجود دارد و من معتاد شده‌ام.

 

وی گفت: بعد از مدتی قلیان جوابگو نبود و به سمت مصرف انواع مواد مخدر روی آوردم، کار نداشتم و بعد از فارغ‌التحصیلی خیلی تلاش کردم مشغول به کاری شوم اما کاری پیدا نکردم و بیشتر اوقات فراغت را در کنار دوستانم بودم تا اینکه روزی رسید که در اعتیاد غرق شدم.
اعتیاد بلای خانمان سوز

 

یکی از تهدیدهای مهم اعتیاد علاوه بر به خطر انداختن سلامت فرد،تهدیدی جدی برای اجتماع محسوب می شود که موجب گرایش افراد به تبع آن می گردد.
 

 

اعتیاد در فرد معتاد بیش از آنکه باعث رنج های جسمانی شود، ، موجب از بین رفتن امید و عزت نفس می‌شود و او را از رشد و پویایی‌ای که هر انسان نیازمند آن است، بی‌بهره می‌کند.

 

اختلافات خانوادگی،فقر اقتصادی و فرهنگی،نداشتن تفریح و سرگرمی،داشتن یک فرد معتاد در خانواده،عدم آگاهی به مضرات مواد مخدر،تقلید و الگو برداری از دیگران،فقدان ایمان و ضعف مبانی مذهبی و معاشرت با دوستان معتاد از مهم ترین عوامل گرایش فرد معتاد به مصرف مواد مخدر است.

 

افزایش هر ‌روزه تعداد افراد معتاد، مسئله‌ی اعتیاد را در کشور ما به یک بحران ملی تبدیل کرده است، آن‌چه در این میان قابل توجه و تکان‌دهنده است، پایین‌آمدن سن اعتیاد و افزایش تمایل نوجوانان و جوانان به مصرف مواد اعتیادآور است.

 

خیلی ها علت اصلی گسترش اعتیاد را در جامعه به خاطر دسترسی آسان به مواد مخدر عنوان می کنند،اگر چه این عامل خود نقش مهمی در این راستا ایفا می نماید،اما مهم‌ترین عامل افزایش آمار اعتیاد، شرایط زمینه‌ایِ فرهنگی، خانوادگی، اجتماعی و روانی است که باعث افزایش تقاضا برای مصرف شده است.

 

امروزه موادمخدر از روش سنتی خارج شده و به سمت مواد صنعتی در حال حرکت است و متاسفانه تولید مواد مخدر صنعتی درکشور نیز بسیار آسان شده که نبود برنامه‌ریزی درست و دقیق و نبود فرهنگ عمومی در استفاده نکردن از چنین مواد آسیب‌زایی باعث رشد آمار مبتلایان به اعتیاد شده است.

 

 

 

اعتیاد دست مایه فروپاشی خانواده

 

رضا مرادزاده روانشناس در گفتگو با خبرنگار کردتودی با بیان اینکه عوامل اعتیاد زمینه ساز بروز بسیاری از آسیب های اجتماعی است ، اظهار داشت: یکی از مهمترین عوامل از هم پاشیده شدن خانواده هاگرایش یکی از زوجین به اعتیاد است.

 

وی با تاکید بر اینکه یکی از خطرناک ترین پدیده هایی که نسل بشر را در معرض سقوط و انحطاط روانی، اخلاقی و جسمانی قرار می‏دهد و سلامت فرد و جامعه را تهدید می‌کند، اعتیاد به مواد مخدر است. گسترش و روند رو به افزایش اعتیاد به مواد مخدر، بنیان های فرهنگی، روانی و اجتماعی یک جامعه و به ویژه بنیان خانواده را به شدت متزلزل می‌سازد.

 

این کارشناس ادامه داد: اعتیاد نقش مهمی در افزایش طلاق در جامعه امروزی دارد و زوجین قبل از ازدواج حتماً تحقیقات لازم را انجام دهند چراکه بعد از ازدواج و در صورت داشتن فرزند، علاوه بر اینکه طرفین در طلاق دچار مشکلاتی می‌شوند، بیشترین آسیب را فرزندان می‌بینند.

 

مرادزاده با اشاره به اینکه طبق آمارها همه گروه‌های سنی در معرض خطر اعتیاد قرار دارند، عنوان کرد: اما سهم جوانان بیشتر از دیگران است و اعتیاد در کنار فقر و جهل تشکیل مثلث شومی را می‌دهند که نتیجه آن حذف نشاط، سرزندگی و پویایی از میان جامعه به ویژه جوانان است.

 

 

 

رشد 27 درصدی میزان کشفیات مواد مخدر در استان کردستان طی سال 98

 

سردار علی آزادی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار کردتودی اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین معضلات و مشکلات امروز در جامعه بحث اعتیاد است و همچنین یکی از برنامه‌های دشمنان و استکبار است که جوانان را هدف قرار داده و تلاش دارند تا با اعتیاد در جنگ نرم به اهداف خود برسند.

 

وی افزود: نیروی انتظامی با اهدای یک شهید در هر سه روز در راه مبارزه با مواد مخدر تا کنون هزاران شهید در این عرصه تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

 

فرمانده انتظامی کردستان با اشاره به میزان کشفیات مواد مخدر در سال گذشته در استان کردستان گفت: در سال 98 به میزان یک تن مواد مخدر در استان کردستان کشف و ضبط شد که در همین راستا 17 باند بزرگ قاچاق منهدم شد.

 

سردار آزادی از رشد 27 درصدی میزان کشفیات در سال 98 نسبت به سال 97 در استان کردستان خبر داد و بیان داشت: ماموران انتظامی استان در سه ماهه سال جاری (فروردین تا خرداد) موفق به کشف ۴۷۵ کیلوگرم انواع مواد مخدر شدند.

 

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کردستان ادامه داد: بیشترین میزان مواد مخدر کشف شده در این مدت مربوط به تریاک با ۳۷ درصد، شیشه با ۳۲ درصد، هروئین با ۱۵ درصد و سایر انواع مواد مخدر ۱۲ است.

 

وی در خصوص رنج سنی دستگیر شدگان د استان کردستان گفت:  رنج سنی دستگیر شدگان مواد مخدر در این استان شامل ۲۶ درصد ۱۵ تا ۳۰ سال، ۴۵ درصد ۳۵ تا ۴۵ سال، ۲۵ درصد ۵۰ تا ۶۰ سال و چهار درصد نیز 60 سال به بالا هستند.

 

سردار آزادی از دستگیری 645 نفر از سوداگران مواد مخدر در استان کردستان طی سه ماهه قبل خبر داد و بیان داشت: 29 تن از آنان را قاچاقچیان عمده فروش مواد تشکیل می‌دهند و ۳۱ درصد نیز در پوشش مشاغل کاذب است که این آمار نشان می‌دهد ایجاد اشتغال به افراد باید یکی از اولویت‌های سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف باشد.

 

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کردستان بیان داشت: خوشبختانه استان کردستان در زمینه میزان کشفیات و تعداد معتادان در رده های آخر کشور قرار دارد.

 

لازم به ذکر است از 31 تیر تا پنج تیر ماه به عنوان هفته مبارزه با مواد مخدر نامگذاری شده است.

 

انتهای پیام/برچسب ها :

هفته مبارزه با مواد مخدرمواد مخدر صنعتیآسیب اجتماعیاعتیادبلای خانمان سوز

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ