شنبه 7 تیر 1399 / 12:40|کد خبر : 3754|گروه : اقتصادی

مرغ سلطان بازار شد؛

دو چندان شدن رنج قشرهای کم برخوردار در این روزهای گرانی

دو چندان شدن رنج قشرهای کم برخوردار در این روزهای گرانی

گرانی اقلام پرمصرف مردم از مهمترین معضلات امروز جامعه است که موجب به شمارش افتادن نفس ها و دو چندان شدن رنج قشرهای کم برخوردار در این روزها شده و دولتمردان هم همچنان در خواب ناز خرگوشی هستند.

به گزارش بیجار بام ایران ، این روزها که بلای کرونا به جان مردم افتاده و به نوعی موجب مختل شدن زندگی مردم شده است ، افزایش سرسام آور برخی کالاهای اساسی مانند خوره جان مردم را می مکد و موجب نارضایتی قشر کم برخوردار و محروم جامعه شده است.

 

هر روز یکی از مسوولان ارشد کشوری پشت تریبون های مختلف از تنظیم بازار صحبت می کنند ، اما آنچه دیده می شود با سخنان صد غاز یک من این خدمتگزاران بسیار فرق دارد.

 

رشد افسار گسیخته و بی دلیل قیمت های اقلام ضروری مردم از عدم نظارت بر بازار خبر می‌دهد، هر روز قیمت کالاها افزایش می‌یابند، برخی از اقلام ضروری کم کم و برخی هم به یک باره از نردبان گرانی بالا می‌روند به طوری دست مردم به آنها نمی‌رسد.

 

گرانی اقلام پرمصرف مردم از مهمترین معضلات امروز جامعه است که موجب به شمارش افتادن نفس ها و دو چندان شدن رنج قشرهای کم برخوردار در این روزها شده و دولتمردان هم همچنان در خواب ناز خرگوشی هستند.

 

نبود برنامه ریزی دقیق در تنظیم بازار سبب شده تا هر چند وقت یکبار شاهد آشفتگی و تلاطم قیمت در برخی از مایحتاج ضروری باشیم، یک روز قیمت مرغ، یک روز برنج و روز دیگر قند و شکر و یا روغن قیمتشان از طلا و دلار سبقت می گیرد.

 

در حال حاضر وضعیت بازار حکایت از گرانی مرغ و تخم مرغ و برنج دارد، گرانی که نُقل هر محفلی شده و اینک مردم منتظرند تا شاید فرجی شده و قیمت این اقلام پر مصرف کاهش یابد.

 

این روزها افزایش سرسام آور قیمت مرغ و تخم مرغ که از اقلام پرمصرف سبد غذایی مردم است حکایت از نبود نظارت و بی توجهی مسوولان مربوطه دارد و موجب شده فشارهای اقتصادی زیادی بر مردم تحمیل شود.

 

باگرانی افسار گسیخته زندگی برخی از اقشار جامعه در مضیقه است و با زندگی به سختی دست و پنجه نرم می‌کنند و این گرانی مرغ و تخم‌مرغ هم قوز بالای قوز شده است.

 

اگر در شهرهای استان کردستان چرخی بزنیم سختی زندگی را بیشتر درک خواهیم کرد و با اندکی تامل درک خواهیم کرد که درآمد اکثریت مردم کفاف این هزینه‌ها و قیمت‌ها را نمی‌دهد و مسئولان باید بدانند که این مردم هستند که امروز در تنگنا هستند.

 

قیمت مرغ طی روزهای گذشته تا ۱۸۰۰۰ تومان افزایش پیدا کرده است در حالی که طی چند ماه گذشته قیمت مرغ به زیر ۱۰۰۰۰ تومان رسید اما در کمترین زمانی قیمت مرغ سر به فلک کشید و در کنار آن، قیمت هر شانه تخم مرغ به بیش از ۳۰۰۰۰ تومان رسیده است.

 

 

 

خواب خرگوشی مسوولان تمامی ندارد

امینی زاده یکی از شهروندان سنندجی در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: گرانی مسکن ، گرانی مایحتاج زندگی ، نبود شغل و بیکاری غده های سرطانی بد خیم هستند که هروز عود می کند و 96 درصد از مردم ما در حال کشیدن دردهای غیر قابل تحمل آن هستند.

 

وی افزود: با وضعیت موجود به ویژه در شهرهای محروم به دلایلی که بیان شد آمار افراد مستحق و نیازمند در حال سیر صعودی است و کسی نیز جوابگوی این مشکلات نیست.

 

خانم موسوی یکی از شهروندان کردستانی با بیان اینکه گرانی مانند پتکی بر بدنه جامعه ضربه می زند، بیان داشت: مسئولان به جای شعار دادن به برنامه ریزی صحیح و کارشناسی به فکر وضعیت اقتصادی مردم باشند.

 

وی ادامه داد: دیگر از شعار دادن خسته شده ایم و هیچ کس به فکر قشر محروم و کم برخوردار نیست و بی ثباتی در نرخ ها و افزایش روز افزون آن کاهش قدرت خرید اقشار آسیب پذیر جامعه و سخت شدن شرایط زندگی برای این قشر از جامعه را به همراه داشته است.

 

یکی دیگر از شهروندان کردستان با اظهار گلایه از عدم نظارت در بازار گفت: متاسفانه مسئولان درد جامعه را متوجه نیستند و نمی‌دانند مردم با چه مشقتی زندگی می‌کنند، گمان می‌کنند همه مردم مانند خودشان در رفاه و آسایش هستند و گرانی‌ها بر آن‌ها تاثیر ندارد اما اگر کمی به شهرها و استانی مانند کردستان می آمدند و می‌دیدند همین افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ چه ضربه‌هایی به زندگی مردم می‌زند، شاید فکری می‌کردند.

 

 

 

کردستان در راس نرخ تورم کشور قرار گرفت

 

مرکز آمار ایران هر چند مدت یک بار و در گزارش‌های ماهانه و فصلی وضعیت تورم و سایر شاخص‌های اقتصادی و مالی در سطح کشور را مطرح می‌کند که در طی یک سال اخیر و بر اساس شاخص‌های اعلام شده کردستان در بخش‌های مختلف تورم، گران‌ترین و … در ردیف استان‌های اول کشور قرار گرفته است.

 

استان کردستان از جمله استان های کم برخورداری است که از بیکاری، نبود شغل، تورم، رنج می برد، این استان نه تنها در بیکاری بلکه در تورم جزء استان های اول قرا دارد که نیاز است مسئولان رسیدگی بیشتری کنند و با نظارت و برنامه ریزی برای خروج استان از تورم بالا تدبیری بیندیشند.

 

در خرداد ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به استان کردستان با ٥,٥ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان بوشهر با ٠.١ درصد افزایش است.

 

 

 

خریداری مرغ تولیدی استان کردستان توسط استان های دیگر از عوامل افزایش قیمت مرغ است

 

فرزاد سردارزاده رئیس اداره نظارت و بازرسی صنعت، معدن و تجارت کردستان در گفتگو با خبرنگار کردتودی با بیان اینکه استان کردستان جزء استان های مولود در تامین مرغ است اظهار داشت : با توجه به این امتیاز باید قیمت مرغ در این استان پایین تر از میانگین کشوری باشد.

 

وی افزود: در هفته گذشته در جلسه ستاد تنظیم بازار نسبت به قیمت مرغ در استان معترض شدم که قیمت مرغ بالا است که یکی از مسوولان استان در جواب فرمودند فعلا قیمت مرغ به سطح واقعی خودش نرسیده است.!!

 

 رئیس اداره نظارت و بازرسی صنعت، معدن و تجارت کردستان با اشاره به جلسه روز پنجشنبه وزارتخانه صنعت تجارت معدن گفت: در این جلسه به قطع یقین برای هر کیلو مرغ قیمت 15 هزار تومان را در نظر گرفته اند که تا کنون در استان کردستان پیاده نشده است.

 

سردارزاده تصریح کرد: بخش اعظم مرغ تولیدی در استان کردستان توسط استان های همجوار خریداری می شود که این مورد هم در افزایش مرغ استان کردستان تاثیر دارد.

 

وی ادامه داد: با توجه به بحث کرونا و تعطیلی رستوران ها میزان جوجه ریزی به صورت خیلی چشم گیری کاهش پیدا کرده که این عامل در افزایش مرغ در چند روز گذشته تاثیر گذار بود.

 

رئیس اداره نظارت و بازرسی صنعت، معدن و تجارت کردستان با بیان اینکه افزایش قیمت دلار و قیمت نهادهای دامی هم در افزایش قیمت مرغ تاثیر گذار است ،اظهار داشت: اگر قیمت مصوب 15 هزار تومان برای فروش مرغ ابلاغ شود مطمئنن با گرانی فروشی در بازار برخورد خواهد شد.

 

سردارزاده عنوان کرد: در این زمینه جهاد کشاورزی حتما باید ورود پیدا کند و اعمال نفوذ داشته باشد و نگذارد قیمتی که وزارتخانه برای فروش مرغ زنده اعلام کرده بیشتر از آن به فروش برسد زیرا اصل قیمت مرغ به عهده این سازمان است و هر میزان مرغ زنده وارد بازار شود بر همان اساس به دست مصرف کننده می رسد.

 

وی تاکید کرد: در استان کردستان با توجه به مولد بودن در زمینه تولید مرغ باید ابتدا مرغ مورد نیاز استان تامین شود سپس به استان های دیگر فروخته شود که همین عامل تاثیر بسیار زیادی در کاهش مرغ در بازار دارد.

 

انتهای پیام/برچسب ها :

مرغتخم مرغافزایش قیمتنگرانی مردمستاد تنظیم بازارکردستان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ