شنبه 14 تیر 1399 / 08:20|کد خبر : 3768|گروه : اجتماعی

باز نشر؛

بوستان بازی آرزوی دیرینه کودکان محلات فقیر نشین بیجار

بوستان بازی آرزوی دیرینه کودکان محلات فقیر نشین بیجار

آرزوی کودکان محلات فقیر نشین بیجار داشتن بوستان بازی استانداردی است تا در آن بازی کنند و هیجانات کودکی خود را تخلیه نمایند.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران ، با وجود نقش مهم شهر و پارک بازی در شادابی و نشاط کودکان،شهرستان بیجار با همه ظرفیت ها و پتانسیلی که دارد، بچه های محلات فقیر نشینش در حسرت یک بوستان بازی استاندارد هستند.


شهرستان بیجار به لحاظ کوهستانی بودنش در فصل های زیادی از سال در سرما به سر می برد و بیشتر کودکان مجبورند برای در امان ماندن از سرما در خانه بمانندو بسیاری از مادران برای جلوگیری از سرما خوردگی کودکانشان ترجیح می دهند که کودکانشان خانه نشین باشند.

 

با وجود آغاز فصل تعصیلات و روزهای زیبای طبیعت اما کودکان بیجاری به خصوص در محلات فقیر نشین مکان مناسبی را برای بازی ندارند تا در آن به بازی بپردازند.


آرزوی کودکان محلات فقیر نشین بیجار داشتن بوستان بازی استانداردی است تا در آن بازی کنند و هیجانات کودکی خود را در آن تخلیه کنند.


بوستان دوستدار کودک علاوه بر اینکه زمینه تفریح و بازی کودکان در فضایی اختصاصی را فراهم می‌کند برای فعالیت‌های اجتماعی، آموزشی و فرهنگی مدیریت شهری که برای کودکان هر ساله طراحی و اجرا می‌شود، نیز محل مناسبی خواهد بود.


شهر بیجاراز نظر بوستان سازی در حال رشد است اما حرکت این رشد به صورت لاک پشتی است .


بوستانها و پارکهای که در سطح شهر وجود دارد برای محلات فقیر نشین و کم بضاعت با هزینه های زیادی قابل دسترسی نیست و به همین دلیل خیلی کمتر از حد انتظار کودکان این محلات می توانند از پارک سراب و یا شهر بازی بوستان شاهد استفاده نمایند.


محلاتی مانند محمودآباد، تازه آباد، پشت قلعه و نقاره کوب ازداشتن بوستان استاندار و مناسب محروم است.


خوشبختانه این محلات در حاشیه شهر واقع شده و از نظر تامین زمین برای نصب وسایل سبک و کم هزینه مشکل خاصی ندارند.


شرق و غرب محله تازه آباد و محمودآباد و پشت قلعه ، پشت شرکت نفت سابق در دوسمت ظرفیت مناسبی برای احداث یک پارک ساده و نصب وسایل بازی برای کودکان و نوجوانان را دارد.


این انتظار در محله فقیر نشین ریگ سیاه(پردیس) تجربه شد و بسیار مورد استقبال مردم قرارگرفت و روزانه شاهد حضور کودکان و نوجوانان در این پارک و زمین مناسب بازی فوتبال آن هستیم.


اهالی محلات تازه آباد و محمود آباد- پشت قلعه نیز از نظر معیشت و تمکن مالی همسان و هم ردیف اهالی محترم کوی پردیس هستند .


وجود پارک و بوستان برای کودکان اهمیت بسیار زیادی دارد و علاوه بر تغییر روحیه کودک و شاداب کردن او به تخلیه انرژی های درونی کودک نیز کمک می کند.


تحقیقات نشان داده کودکانی که در فضا های باز و آزاد به بازی و تفریح می پردازند در بزرگسالی کمتر به بزهکاری و ناهنجاری سوق داده می شوند و می توانند افراد مفیدی برای جامعه باشند.


این کودکان در روز داخل کوچه ها با انواع افراد نامناسب و رفتارهای نامناسب برخورد می کنند. وچاره ای برای خانواده آنان نیست که همیشه آنان را داخل خانه نگهدارند.


اگر یک بوستان معقولی در حد مناسب دراین محلات احداث شود، می تواند روزانه تعدادی از کودکان و نوجوانان همراه بعضی از اعضای خانواده های خود در بوستان و یا پارک حداقلی مدتی را سپری نمایند و با کمترین هزینه فرزندان شان را قانع کنند.


وجود بوستانهای شاهد، الغدیر وسراب برای بسیاری از خانواده های فقر نشین و کم بضاعت تازه آباد، محمود آباد، نقاره کوب، کوی پشت شرکت نفت سابق ، پشت قلعه با هزینه های زیادی قابل استفاده خواهد بود و اگر بررسی شود شاید در یک سال بسیاری از این خانواده ها بتوانند برای یک بار هم شده در این بوستانها حضور یابند.


یک پدر بیجاری ساکن محله تازه آباد می گوید: پسرم اکثر اوقات داخل کوچه است و واقعا نگران او هستم چرا که داخل کوچه به هر بازی و سرگرمی می پردازند.


کاظمی افزود: اگر یک شهربازی با وسایل سرسره و تاب و چند وسیله دیگر  وجود داشته باشد به راحتی خودم از کودکم مراقبت می کنم و اجازه می دهم در فضای سالم و آزاد به تفریح و شادی بپردازد.


یک مادر بیجاری از محله محمود آباد می گوید: دخترم حداقل دوساعتی باید با همسن وسالان خود ارتباط داشته باشد ولی رها کردن او در کوچه بدون نظارت بسیار سخت است.


وی اضافه کرد: در شهر بیجار نیازهای کودکان و نوجوانان فراموش شده است و هر وقت می خواهیم کودکان تفریحی داشته باشند آنها را در کوچه رها می کنیم تا بازی کنند.


وی ادامه داد:انتظار می رود تا مکان مناسبی برای کودکانمان ایجاد شود تا بتوانند در آن به راحتی به تفریح و بازی بپردازند.

 

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
آخرین اخبار   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ