یکشنبه 15 تیر 1399 / 08:51|کد خبر : 3770|گروه : اجتماعی

سایه کرونا بر اوقات فراغت تابستانی کودکان و نوجوانان/ افزایش بیش از حد نوجوانان از فضای مجازی

سایه کرونا بر اوقات فراغت تابستانی کودکان و نوجوانان/ افزایش بیش از حد نوجوانان از فضای مجازی

افزایش بیش از حد نوجوانان و جوانان از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی که به نوعی حیاط خلوت دشمن برای ارائه برنامه هایشان است در حال حاضر یکی از آسیب های مهمی است که آنها را تهدید می کند که می طلبد مسوولان امر با برنامه ریزی مدون فکری اساسی برای این مشکل داشته باشند.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران ، تقویم سال 99 به تابستان هم رسید و 14 روز از آن سپری شد ، این روزها که در سطح شهر گذر می کنید رفتارها متفاوت تر از قبل و حاکی از بی حوصلگی و نگرانی قابل محسوس است که می توان  آن را سوغات مهمان ناخوانده ای به نام کرونا اعلام کرد که اواخر سال 98 آمد و چتر خود را بر زندگی مردم باز کرد.

 

تابستان با بازی ، تفریح ، سرگرمی و مسافرت برای دانش آموزان عجین شده است ، اما تابستان امسال متفاوت تر از گذشته است ، دانش آموزان بعد از برگزاری امتحانات در فضای مجازی دلخوش این بودند با فرا رسیدن فصل گرمما از دست این ویروس چموش راحت می شوند و می توانند زندگی عادی خود را سپری کنند، اما شواهد موجود حکایت از عجین شدن این مهمان ناخوانده با زندگی مردم دارد.

 

با شیوع کرونا، حضور دانش آموزان برای ادامه تحصیل در فضای مجازی بیشتر و بیشتر شد، بسیاری از خانواده ها در همین ایام گوشی های هوشمند را برای فرزندان تهیه کردند تا درس و مشق در این فضا ادامه داشته باشد.

 

این در حالیست که فضای مجازی تحرک و فعالیت جسمی را کاهش داده و گاهی دانش آموزان در این ایامی که خبری از درس و مدرسه نیست، اوقات فراغت خود را در کانال های تلگرامی و یا اینستاگرام سپری می کنند که زنگ خطری برای فراغت دانش آموزان است.

 

با شروع فصل تابستان نگرانی والدین هم افزایش یافته از یک سو فرزندانشان بعلت نبود برنامه خاص گرفتار فضای مجازی شده اند و از سوی دیگر متولیان اوقات فراغت تا کنون برای استفاده بهینه از فضای مجازی برلی دانش آموزان و پر کردن اوقات فراغت برنامه خاصی ندارند.

 

 

 

لزوم نظارت والدین و مسئولان امر برای  اوقات فراغت و گشت و گذار در فضای مجازی


زهرا محمدزاده مادر یک نوجوان 14 ساله کردستانی در گفتگو با خبرنگار با تاکید بر اینکه طبق گفته مسوللتن باید با زندگی کرونایی عادت کنیم اظهار داشت: مسوولان باید متناسب با این اوضاع و فرا رسیدن اوقات فراغت داشت آموزان به فکر تدوین برنامه جامع و کامل و متناسب با دانش آموزان با این ایام باشند.


وی افزود: استفاده از گوشی همراه و پرسه زدن کودکان و نوجوانان در فضای مجازی جرء لاینفک زندگی امروزی شده است که موجب بروز خطرات روحی و جسمی زیادی برای آنها می شود و می طلبد برنامه های منسجمی از طریق فضای مجازی برای پر کردن اوقات فراغت آنها تهیه شود.


یکی دیگر از والدین دانش آموزان در کردستان گفت: محدودیت استفاده از فضاهای تفریحی و پارک ها ، نبود کلاس های تابستانی موجب پرسه زدن و حضور افراطی دانش آموزان در فضای مجازی شده که نیازمند تدبیر مسوولان امر است.


وی تصریح کرد: متولیان امر نوجوانان و جوانان برنامه‌های آموزشی و فرهنگی خود را متناسب با این شرایط برنامه‌ریزی کنند تا بیشتر از این موجب صدمات روحی ، جسمی و فکری این قشر در این ایام کرونایی نباشیم.
 

 

 


اجرای فعالیت های تابستانی دانش آموزان به صورت مجازی در بستر شاد


معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش کردستان در گفتگو با خبرنگار ما از اجرای فعالیت های تابستانی دانش آموزان به شیوه مجازی و با بهره گیری از بستر شبکه شاد خبر داد و اظهار داشت: فعالیت های تابستانی از ۱۵ تیر ماه آغاز و تا ۳۰ مرداد به مدت ۴۵ روز خواهد بود.


وی با اشاره به زمان ثبت نام دانش آموزان برای فعالیت های تابستانی افزود: هفته اول و دوم تیر ماه جاری ، مهلت ثبت نام دانش آموزان است و۹۵  درصد فعالیت ها در فضای مجازی و در بستر شبکه شاد پی بینی شده است .


 نریمانی با بیان اینکه محور فعالیت ها، گرامیداشت سال جهش تولید با شعار هر دانش آموز یک مهارت است؛ گفت: مهارت های ارتباطی معرفتی و هویتی و بصیرتی مهارت های حرفه ای، مهارت های فرهنگی و هنری شادی بخش، مهارت های اقتصادی و اشتغالزایی و مهارت های ورزشی و سلامت محور های پنجگانه فعالیت های تابستانی امسال است.


 معاون پرورشی و فرهنگی استان هم چنین با بیان اینکه بخشی کوچکی از فعالیت های تابستانی به صورت حضوری پیش بینی شده است، اظهار داشت: در صورت استقبال دانش آموزان ۵ درصد فعالیت ها با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل های بهداشتی به صورت حضوری برگزار می شود .


وی افزود: ماندن در خانه در صورتی‌که تکراری و مداوم باشد، آزاردهنده خواهد بود و آمارها هم نشان می‌دهد این عامل بیماری‌زا، زمینه‌ساز درگیری روان و به خطر افتادن آن در انسان‌ها نیز می‌شود.

 

 

 

افزایش فعالیت‌ها و کارگاه‌های تابستانی از ۴۴ فعالیت به ۶۲ فعالیت

 

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان ‌و نوجوانان استان کردستان در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: با توجه به وضعیت شیوع بیماری کرونا در استان و محدودیت‌هایی که برای اوقات فراغت تابستان کودکان و نوجوانان وجود دارد، از آغاز پذیرش اعضا در مراکز کانون پس از وقفه‌ای ۳ ماهه خبر داد.

 

وی افزود: بنابر هماهنگی‌های انجام شده، مراکز فرهنگی هنری کانون با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از ۱۵ تیر پذیرای متقاضیان حضور در کانون هستند.

 

شیخی با اشاره به فعالیت 21 مرکز ثابت، 4 کتاب‌خانه سیار، و 1 مرکز فراگیر برای برگزاری کارگاه‌های دوره‌ای و تخصصی با مربیان متخصص و مجرب در تابستانی سال جاری به منظور تمرین مهارت‌های زندگی ویژه‌ی کودکان و نوجوانان کردستانی اعلام آمادگی کرد.

 

مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کردستان از افزایش فعالیت‌ها و کارگاه‌های تابستانی از ۴۴ فعالیت به ۶۲ فعالیت برای علاقمندان خبر داد و بیان داشت : علاقه‌مندان می‌توانند از طیف گسترده دوره‌هایی مانند مهارت‌های ارتباطی و تمرین خوب زندگی کردن تا انواع زیر مجموعه‌های هنرهای تجسمی، نمایش و تئاتر، شعر و داستان نویسی، پویانمایی، قصه‌گویی (فن بیان، زبان بدن، پرورش و پردازش متن)، عکاسی، نجوم و رباتیک بهره ببرند.

 

وی با اشاره به این‌که سامانه مرکز مجازی کانون شهریور سال جاری به‌صورت رسمی افتتاح و خدمات مختلفی از سوی این مرکز ارایه خواهد شد گفت: فعالیت‌های تابستانی این سامانه شامل انواع دوره‌های فرهنگی، ادبی، هنری و مهارت‌های زندگی است که در سه سطح دوره‌های بدون محدودیت زمانی، کارگاه‌های زنده مجازی انجمن‌های تخصصی و دوره‌های مهارت‌آموزی مراکز استانی برگزار می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند از ۵ تیر با مراجعه به نشانی kpf.ir خدمات مورد نیاز خود را دریافت کنند.

 

افزایش بیش از حد نوجوانان و جوانان از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی که به نوعی حیاط خلوت دشمن برای ارائه برنامه هایشان است در حال حاضر یکی از آسیب های مهمی است که جوانان و نوجوانان ما را تهدید می کند که می طلبد مسوولان امر با برنامه ریزی مدون فکری اساسی برای این مشکل داشته باشند.

 

انتهای پیام/برچسب ها :

کرونااوقات فراغتکودکان و نوجوانانبرنامه شادکتنون پرورش فکری کودکاننظارتمسوولان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ