پنجشنبه 2 مرداد 1399 / 09:23|کد خبر : 3814|گروه : فرهنگی

مکتب خانه های دیروز ، آموزش و پرورش امروز /تشکیل اولین دبیرستان بیجار در سال 1320

مکتب خانه های دیروز ، آموزش و پرورش امروز /تشکیل اولین دبیرستان بیجار در سال 1320

مکتب خانه ها متداولترین سازمان تربیتی دیار کهن گروس است که از سال 1285 فعالیت خود را در این شهر آغاز نمود و اولین دبیرستان این شهر در سال 1320 راه اندازی شد.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران ، قبل از تاسیس در الفنون،آموزش و پرورش ایران عمدتا مذهبی و فلسفی بوده است .هر چند آموزشهای،پزشکی ،دندان ،پزشکی،داروسازی،دامپزشکی،صنعتگری و برخی انواع دیگر آموزش نیز به صورت غیر سازمانی و از راه استاد ،شاگردی ارائه می شد.

 

مکتب  خانه،متداولترین سازمان تربیتی در ایران بوده است که به هزینه خود مردم اداره می شد و مدارس علمیه با عواید موقوفات وکمک های علمای طراز اول می چرخید.

 

اکثر افراد صاحب منصب و مکتب وذی نفوذ به طریقی می خواستند درصف  بانیان مدرسه در آیند. به طوری که در دیار گروس مدرسه ای با همت علی رضا خان گروسی و آقا میرزا محمد گروسی تاسیس گردید وآقا میرزا محمد گروسی که ملقب به اعتضاد الشریعه بود به عنوان مدیر گروس و نماینده وزارت علوم ومعارف در گروس معرفی گردید.

 

در آن زمان برای هزینه های مصرفی در مدرسه آقا محمد خان هر ماه 30تومان از در آمد املاک شخصی خود را به مدرسه می داد و دراین میان نیز از سایرین 30  تومان دیگر  با عنوان اعانه  برای هزینه های مدرسه کمک می گرفتند و به خاطر این حس همکاری مدرسه بیجار که در ان زمان دارای 5 کلاس و150 شاگرد بود در کمال پیشرفت وترقی بود.

 

آموزش در آن زمان مختص بزرگان نبود بلکه در این میان اطفال و کودکان از این نعمت عظیم محروم نبودند و تحصیلات  این اطفال خود میرزا محمد بر اساس پروگرام (برنامه)مدرسه ی ثروت تهران تنظیم کرده بود بر عهده داشت. وچندین نوبت امتحان از دانش آموزان می گرفت وآنها با شور و شوق به تحصیل خود ادامه می دادند .

 

در مورخه 9ربیع الاول 1330 ه.ق از طرف وزارت معارف و اوقاف حکم "میرزا محمد گروسی" به عنوان نماینده ی معارف گروس صادر گردید و به وی اجازه داده شد که در گروس مدرسه ای را تاسیس نماید و برنامه های آن را بر اساس پروگرام رسمی و کلیه ی دستورالعمل های اداره ی تعلیمات عمومی باشد واین حکم برای یک سال بود و بعد از امتحانات این حکم تجدید خواهد شد.

 

مردم گروس در آن زمان به دلیل حمله های متوالی سالار الدوله  و غارت گروس به وسیله ی عاملان سالار الدوله در نهایت فقر و بد بختی به سر می بردند و هیچ اندوخته ای را برای مردم باقی نگذاشته بودند تا بتوانند به مدر سه ی گروس اعانه دهند تا توسعه داشته باشد پس از این ،روز به روز ولایت گروس در حال زوال بود .

 

معارف دیار گروس تا آبان ماه سال 1301 شمسی ضمیمه معارف کردستان بوده است تا اینکه در زمان نصرت الملک حاکم وقت گروس واقدامات و تلاش های وی و همچنین مساعدت های آقا شیخ محمد حسن گروسی نماینده گروس در مجلس شورای ملی ،معارف گروس از معارف کردستان جدا و مستقل گردید و ریاست آن زمان بر عهده آقا سید صادق بوده است.

 

در سال 1300 مدرسه ی کلیمیان گروس به نام مدرسه «کلیمیان»به ریاست نور الله نورانی تاسیس گردید واز دانش آموزان کلیمی و مسلمان ثبت نام به عمل آوردند و این مدرسه در سال 1313 شمسی به نام مدرسه ی «اتحاد»تغییر یافت .

 

در سال 1301 شمسی مدرسه ای به نام مدرسه ی «هدایت»در بخش خسروآباد گروس  تشکیل شد و در همین سال ها در بخش کرانی در روستای حسن آباد یادسوکند دبستانی به نام «حکمت»تاسیس گردید و در چند سال دیگر دبستانی به نام «امید»در حسن آباد تشکیل شد و در سال 1307 شمسی در دهستان پیرتاج مدرسه ی ابتدایی به نام «بدر»تشکیل شد و در همین سالها بود که اولین مدرسه ی ابتدایی دخترانه«هفده دی»در بیجار دایر گردید.

 

مدرسه ی احمدیه که به نام احمد شاه قاجار بوده است بعد از به سلطنت رسیدن رضاه شاه پهلوی به نام مدرسه پهلوی تغییر نام یافت و با تشکیل اولین دبیرستان پسرانه در بیجار در بین سالهای 1320 تا 1322شمسی  دبیرستان پهلوی جایگزین دبستان پهلوی گردید.

 

در شهرستان بیجار در حال حاضر 191 مدرسه فعال داریم که 135 مدرسه آن ابتدایی ، 37 مدرسه فعال متوسطه اول و 19 مدرسه فعال کلاس های درسی دایر است و بالغ بر 100 واحد آموزشی نوسازی شده اند.

 

ایجاد هفت هنرستان فنی و حرفه ای و کاردانش ، چهار مدرسه شاهد ، شش مدرسه غیر انتفاعی ، چهار مدرسه هیات امنایی و شش مدرسه شبانه روزی از دیگر دستاوردهای انقلاب در بخش آموزش و پروش بیجار است.

 

انتهای پیام/

 برچسب ها :

مکتب خانهآموزش و پرورشبیجارگروساولین دبیرستان پسرانه

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
آخرین اخبار   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ