شنبه 3 آبان 1399 / 07:02|کد خبر : 3945|گروه : فرهنگی

کردستان سرزمین ناگفته های جنگ نابرابر؛

یکی از اهداف مهم ضد انقلاب دسترسی به بیجار بود/ معاندین در یک عملیات پیچیده مجبور به عقب نشینی از دهستان نجف آباد شدند

یکی از اهداف مهم ضد انقلاب دسترسی به بیجار بود/ معاندین در یک عملیات پیچیده مجبور به عقب نشینی از دهستان نجف آباد شدند

کردستان سرزمین ناگفته های جنگ نابرابر است که نوشتن آن موجب آشنایی بیشتر مردم با تلاش رزمندگان و پاسداران انقلاب برای نابودی گروهک های ضد انقلاب و منافقین می شود.

دوران دفاع مقدس، طلایی ترین دوران تاریخ معاصر است که تا کنون مستندها ، فیلم ها ، تصاویر و مصاحبه های متعددی در این خصوص منتشر شده است که علیرغم تمام این آثارها هنوز حق مطلب ادا نشده است.

 

در دوران هشت سال دفاع مقدس که مصداق بارز جنگ بین ایمان و کفر بود صحنه های رقم خورده که راویان آن از طریق های مختلف آن را باید به گوش نسل های بعدی برسانند که بدانند برای به ثمر نشستن این انقلاب چه خون های ریخته شد تا به درخت تنومندی تبدیل شود.

 

در دوران هشت سال دفاع مقدس هنگامی که رزمندگان غیور اسلام در جبهه های جنوب مشغول دفاع از خاک جمهوری اسلامی ایران بودند ، رزمندگان ما در استان های غربی به ویژه کردستان در جنگی نابرابر علیه منافقین و ضد انقلاب که قصد ناامن کردن منطقه را داشتند، می جنگیدند.

 

فعالیت انقلابی خود را از همدان آغاز کرده بود در تاریخ 23 بهمن سال 57 یعنی 24 ساعت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران جهت خاموش کردن غائله شیخ هادی همراه تعدادی از انقلابیون وارد شهر قروه شد و ورودش به خاک کردستان سرچشمه ورودش به سپاه بیجار شد.

 

نام حاج صمد قاسمی با کوه های سر به فلک کشیده کردستان عجین شده کسی که همراه سردار شهید سید منصور بیاتیان و دیگر همرزمانش که تعدادی از آنها به افتخار شهادت نائل آمدند در به درک واصل کردن گروهک های ضد انقلاب نقش مهمی داشته است.

 

 

در آستانه هفته استانی دفاع مقدس استان کردستان در دفتر هییت رزمندگان بیجار با این پیشکسوت و جانباز 25 درصد دوران دفاع مقدس به گفتگو نشسته ایم که در ادامه می خوانید.

 

 

آقای قاسمی لطفا از فعالیت های انقلابی خود و چگونگی ورودتان به سپاه بیجار برایمان بگویید؟

 

از تاریخ 23 بهمن سال 1357 بعد از پیروزی انقلاب اسلامی وارد خاک کردستان شدم و افتخار این را دارم از تاریخ 18 تیر ماه سال 1358 وارد سپاه بیجار شدم بعد از شهادت سردار محمدباقر رحمانی که اولین فرمانده شهید کشور بود شرایط با حضور ضد انقلاب در استان کردستان به شرایط ویژه تبدیل شد و به دستور دولت مرکزی که حق مردم را ندیده گرفته بود ما حق هیچگونه پیشروی برای مقابله با ضد انقلاب را نداشتیم و همین موجب نگرانی و ناراحتی نیروهای انقلابی شده بود که در زمانی باید به داد مردم برسیم نمی توانستیم کاری بکنیم.

 

در آن زمان گروهک های ضد انقلاب روستائیان ما را موجب اذیت و آزار قرار می دادند از ما گلایه داشتند که چرا اجازه می دهید ضد انقلاب ما را اذیت کند و ما هم طبق دستور دولت مرکزی اجازه مبارزه با ضد انقلاب را نداشتیم.

 

اما زمانی زیادی طول نکشید که به همت پاسداران و به برکت خون شهیدان و درخواست مردم منطقه ، رزمدگان اسلام تصمیم گرفتند بنا به تکلیف شرعی و قانونی خودشان عمل کنند و پایگاه های ضد انقلاب را در مناطق مختلف شهرستان بیجار تا دیواندره را ایجاد کردند.

 

سال 59 پیشروی رزمندگان اسلام در سپاه شهرستان بیجار به سمت دیواندره آغاز شد و نهایتا موفق شدند سپاه دیواندره را راه اندازی کنند و به عمق منطقه دیواندره نفوذ کنند و همین موجب ایجاد عملیات های مختلف برای پاکسازی منطقه از لوث منافقین و گروهک های ضد انقلاب شد.

 

در ابتدای تشکیل انقلاب اسلامی افرادی که مدعی کمک به خلق بودند با ایجاد رعب و وحشت فضا را برای مردم تنگ کرده بودند و بدون ترس از خدا وارد روستاها می شدند و روستاییان را مورد اذیت و آزار قرارمی دادند.

 

 

 

لطفا در خصوص عملیات های که توسط سپاه بیجار برای پاکسازی منطقه انجام شد برایمان بیشتر توضیح دهید؟

 

از ابتدای تشکیل سپاه بیجار نیروهای پاسدار و مردمی در 70 عملیات در منطقه بیجار، تکاب ، دیواندره و سنندج حضور داشتند و تامین امنیت منطقه را بر عهده داشتند.

 

برای خیلی ها این سوال به وجود می آید که چرا رزمندگان ما در زمان دفاع مقدس کمتر به جبهه های جنوب و غرب کشور اعزام می شدند در جواب این سوال به جمله زیبا از شهید دستغیب که هیچ خدمتی بالاتر از خدمت در استان کردستان نیست اشاره کنم .

 

در زمانی که رزمندگان غیور ما در جبهه های جنوب و غرب کشور مشغول مقابله با نیروهای بعثی بودند ، پاسداران ما در کردستان با ضد انقلاب و گروهک های منافقین که منطقه را ناامن کرده بودند می جنگیدند.

 

اما با این اوصاف تعدادی از رزمندگان ما در قالب گروه های 22 نفره متشکل از پاسداران سپاه و پاسداران ذخیره به جبهه سومار اعزام شدند.

 

در سال 1358 یک گروه 22 نفره به شهر بوکان که در دست ضد انقلاب بود اعزام شدند ، این گروه 45 روز در آنجا مستقر بودند و با تقدیم دو شهید ، شهید علی اردلان و شهید هاشمی  و دو مجروح بدون اینکه شهر سقوط کند آن را از وجود گروهک های ضد انقلاب پاکسازی کردند و به بیجار برگشتند.

 

آقای قاسمی دوران دفاع مقدس سراسر خاطره است لطف کنید از بهترین خاطراتتان را برایمان بازگو کنید؟

 

یکی از اهداف ضد انقلاب دسترسی به شهر بیجار بود و می خواستند شهر بیجار را بعنوان حوزه استحفاظی خودشان معرفی کنند .

 

در سال 1358 در روستای قاضی قوشچی دو خانواده به خاطر زمین زراعی دچار اختلاف شده بودند و به حزب دمکرات که در روستای نجف آباد شکایت کردند و گروهک منافقین دو مامور با یک مینی بوس را برای رسیدگی به روستا اعزام کردند ، نیروهای مردمی به ما اطلاع دادند که این افراد وارد روستا شدند ، با بررسی شرایط منطقه وارد عمل شدیم ، این دو منافق در همان بدو ورود به راننده ماشین که اهل آن روستا بود مشکوک شدند و با تیراندازی وی را به شهادت رسانند و خودشان را در قهوه خانه روستا قایم کردند و بعد از چند اخطار که خودشان را تسلیم کنند مجبور به پرتاپ نارنج صوتی شدیم که هر دوی آنها زخمی و به اسارت نیروهای پاسدار درآمدند.و همین اولین ضربه پاسداران بیجار به ضد انقلاب بود و مجبور شدند روزانه پایگاه خود را جمع کنند و شبانه به صورت سیار در منطقه فعالیت نمایند.

 

 

 

آقای قاسمی چرا رزمندگان ما در دوران دفاع مقدس در برابر دشمنان تا بن دندان مسلح توانستند دوام بیاورند ، اما مسولان امروز توان حل مشکلات مردم را ندارند؟

 

نگاه کنید در دوران دفاع مقدس رزمندگان ما بدون هیچ چشم داشتی و بر اساس تکلیف قانونی و شرعی و تبعیت از ولایت فقیه و از همه مهمتر ناظر بودن خدا را دیدن وارد کارزار نبرد می شدند و همین موجب پیروزی شد.

 

در دوران دفاع مقدس اجتماعی از اقوام مختلف با سطح های گوناگون و اقشار مختلف 3 هزار شبانه روز زیر این آسمان کبود برای دفاع از اسلام و نجات جان مردم از یوغ دشمنان جنگیدند و نگذاشتند یک وجب از خاک ما به دست دشمنان بیفتد .

 

در همین استان کردستان در روستاهای که ضد انقلاب تا بغل گوش ما آمده بودند شهید فریدون شفیعی جوان 17 سال به حکم امنیت نیروهای جهادگر که برای کمک به روستای نجف آباد بیجار آمده بودند توسط گروهک های ضد انقلاب  با سیم بوکسل به پشت تراکتور بسته شد و بعد از جراحت فراوان به شهادت رسید .

 

ما برای دفاع از این انقلاب و اینکه یک وجب از خاکمان به دست دشمن نیفتند جوان های زیادی تقدیم کردیم ، اما برخی مسوولان ما که نااهل و نامحرم به انقلاب هستند و چیزی از جبهه، جنگ و دوران دفاع مقدس نمی دانند برای نظام تصمیم گیری می کنند که نتیجه آن می شود وجود مشکلات فراوان اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی که هر روز با آن دست و پنجه نرم می کنیم.

 

برای انتقال خاطرات دوران دفاع مقدس و نقش شهرستان بیجار در این واقعه مهم چه اقداماتی انجام داده اید؟

 

همراه تعدادی از رزمندگان دوران دفاع مقدس مشغول جمع آوری خاطرات هستیم که بتوانیم آن را در قالب چند کتاب به چاپ برسانیم و تا کنون 11 عملیات مهم که علیه گروهک های ضد انقلاب توسط پاسداران و رزمندگان بیجار انجام شده بررسی کردیم.

 

سخن پایانی شما؟

 

مسوولان ما اگر ترس از خدا نداشته باشند و برای رضایت تعدادی از خلق خدا کار کنند نمی توانند به مردم خدمت کنند ، دوران دفاع مقدس فقط کار نظامی نبود در عملیات فتح المبین شهید همت و شهید خرازی با کار فرهنگی توانستند دشمن را شکست دهند،هدف اصلی گروهک های ضد انقلاب تضعیف پایه های نظام و دور کردن مردم از ولایت فقیه بود که این آرزو را با خودشان به گور بردند و ما هم الان باید با حمایت از ولایت فقیه نگذاریم آمریکا و ایادی استکبار به آرزوهایشان برسند.

 

انتهای پیامبرچسب ها :

دفاع مقدسکردستانجنگ نابرابرصمد قاسمیگروهک های ضد انقلاببیجار

نظرات کاربران :

استاد [دوشنبه 5 آبان 1399 | 22:18] پاسخ

جالب است از آقای قاسمی میخواهم با دوستان دیگرشان این روند را ادامه دهند تا این همه فداکاری وایثار شهدا وجانبازان وسایر عزیزان خدمت گذار به نسل های بعد منتقل شود وفکر کنم روستای چشمه کاظم بوده نه قباسرخ

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
آخرین اخبار   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ