سه شنبه 13 آبان 1399 / 06:54|کد خبر : 3958|گروه : سیاسی

کارشناس مسائل سیاسی:

آمریکا در دو مخمصه داخلی و خارجی گرفتار شده است / آمریکا توان اداره کشور خود را ندارد

آمریکا در دو مخمصه داخلی و خارجی گرفتار شده است / آمریکا توان اداره کشور خود را ندارد

حجت الاسلام حکمت حکیمی فر کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در خصوص نزدیک بودن افول آمریکا گفت: گرفتاری آمریکا در دو مخمصه داخلی و خارجی از نشانه های افول این استعمارگر بزرگ است.

حجت الاسلام حکمت حکیمی فر در گفتگوی تفصيلي با خبرنگار بیجار بام ایران  با بیان اینکه ۱۳ آبان انقلاب دوم ما است ، اظهار داشت : برای هر ملتی، "هویت ملی" به مثابه شیرازه‌ای است که اوراق یک کتاب را در کنار هم نگه می‌دارد و کتاب را قوام می‌بخشد؛ و یا به مثابه نخ تسبیحی که یکایک دانه‌ها را پهلُوی هم می‌چیند و به آن مجموعه‌ی دانه‌های یک‌دست، عنوان تسبیح می‌دهد. اگر "هویت ملی" نباشد، هیچ کشوری و هیچ ملتی سامان نمی‌یابد.


وی افزود: عوامل متعددی زمینه‌ساز تکون و بقاء "هویت ملی" است که یکی از مهم‌ترین عوامل بقاء آن، "حافظه تاریخی" است. بحث از حافظه تاریخی و رابطه آن با نظام هویتی، بسیار مفصل است اما آن نکته‌ای که حائز اهمیت است این است که: «حافظه‌ی تاریخی یک ملّت نباید ضعیف بشود. اگر جوان‌های ما در سرتاسر کشور حوادث را ندانند، تحلیل نکنند، عمق‌یابی نکنند، در شناخت کشورشان و در شناخت آینده دچار اشتباه خواهند شد.

 

مدیر حوزه علمیه امام صادق(ع) بیجار گفت: جوان‌ها باید حوادث را درست بشناسند و بدانند که چه شد، چه اتّفاق افتاد، چه کسی بود؛ اینها را باید جوان‌ها بفهمند.

 

وی ادامه داد: یکی از مؤلفه‌های مهم حافظه تاریخی ملت ایران، دیرینگی دشمنی‌های استعمار انگلیسی و استکبار آمریکایی در 150 سال اخیر است که نقطه تلاقی این دو، واقعه کودتای 28 مرداد سال 1332 است که نهضت مردم ایران در حماسه ملی شدن صنعت نفت را ناکام نمود و تبدیل به یکی از تلخ‌ترین رویدادهای معاصر شد.

 

حجت الاسلام حکیمی فر بیان داشت:  اما این طبیعت مبارزه است، که اُفت و خیز و پیروزی و شکست دارد و واقعه مبارک انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357، گویی تمام تلخ‌کامی‌های گذشته تاریخی را برای ملت ایران جبران نمود.

 


 انقلاب دوم؛ مانع تکرار کودتای 28 مرداد دوم

 


وی تاکید کرد: اما حرکتی که دانشجویان مسلمان پیرو خط امام در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ با تسخیر لانه جاسوسی امریکا در تهران آغاز کردند، نقطه عطفی است که با تحلیل دقیق از روند حوادثی که داشت انقلاب اسلامی را به انحراف می‌کشاند رخ داد و «امام این حرکت را انقلاب دوّم نامیدند.»

 

حجت الاسلام حکیمی فر تصریح کرد: برای درک بهتر تعبیر انقلاب دوم، لازم است ابعاد پیچیده این حرکت از جنبه‌های مختلف سیاسی، امنیتی، حقوقی، اقتصادی و فرهنگی مورد توجه قرار گیرد.

 

وی اضافه کرد: تسخیر لانه جاسوسی، تداوم حرکتی بود که از ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ آغاز شده و در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ به پیروزی رسیده بود؛ اما انقلاب اسلامی نمی توانست بدون خشکاندن ریشه‌های استعمار و استکبار به حیات خود ادامه دهد و مردم ایران باید مبارزه خود را برای جلوگیری از تکرار تجربه تاریخی ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ در داخل کشور ادامه می‌دادند.


وی گفت: دانشجویان می‌دانستند به دلیل مغایرت این حرکت با کنوانسیون وین، اقدام آنها، نزد دولت‌ها و مجامع بین المللی پذیرفته نیست، اما قصد داشتند تنها با تصرف ۴۸ ساعته یا حداکثر ۷۲ ساعته سفارت امریکا اعتراض خود را به پذیرفتن شاه توسط امریکا و اقداماتی نظیر آنچه در قبال دولت مصدق رخ داد، به جهان نشان دهند.


وی افزود: اما هنگامی که اسناد موجود در سفارت به دست آمد و گزارش‌های مستندِ دخالت امریکا در امور داخلی ایران و طراحی توطئه‌های مختلف - قبل و بعد از پیروزی انقلاب - آشکار شد؛ امام (ره) رهبری حرکت دانشجویان را شخصا برعهده گرفت و مبارزه علیه ریشه‌های نفوذ امریکا در ایران به اوج رسید.

 

مدیر حوزه علمیه امام صادق ع بیجار اظهار داشت :  امام خمینی(ره) از این حرکت دانشجویان که می‌توانست به تهدیدی علیه منافع ملی ایران تبدیل شود، فرصتی ایجاد کرد که در مدیریت بحران‌ها کم نظیر است. با افشای اسناد لانه جاسوسی، در عمل مشخص شد که اگر مبارزه تنها با سقوط نظام استبدادی پایان یافته تلقی شود، باز هم امکان توطئه دشمنان و تکرار حادثه‌ای تلخ‌تر از کودتای 28 مرداد فراهم خواهد بود و آنچه این نظریه را تکامل می‌بخشد، تحقیق عمیق در اسناد لانه جاسوسی امریکاست.


وی خاطر نشان کرد : در حقیقت هر چند می‌توان انقلاب دوم را عبرت آموزی ملت ایران از تجربه تلخ کودتای 28 مرداد دانست، چرا که تجربه بی‌رحم‌ترین معلمی است که اول امتحان می‌گیرد بعد درس می‌دهد؛ اما به نظر می‌رسد بهتر آن است که بگوییم انقلاب دوم، تهاجم پیشگیرانه ملت ایران بود، چرا که انقلاب رویکرد ذاتی‌اش تهاجم است و رویکردهای عبرت‌آموزانه تا حدودی صبغه تدافعی و سلبی دارد.

 

تثبیت انقلاب اسلامی عمده‌ترین دستاوردهای انقلاب دوم

 

حجت الاسلام حکیمی فر با اشاره به دستاوردهای تسخیر لانه جاسوسی که از آن بعنوان انقلاب دوم یاد می شود، گفت: اثبات نظر امام خمینی درباره مبارزه همزمان علیه استبداد سلطنتی(انقلاب اول) و سلطه استکباری(انقلاب دوم) از دستاوردهای این انقلاب است.


وی گفت: انقلاب دوم در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران انزوای جریانهای لیبرالیستی را که تصور می‌کردند باید با امریکا از در سازش درآمد و حرکت انقلاب را در چارچوب مبارزه علیه استبداد ستم شاهی محدود کرد.


 وی گفت: خلع سلاح تبلیغاتی جریان‌های چپ در کشور که انقلاب را به سازش در برابر امریکا متهم می‌کردند و استفاده جبهه انقلاب از شور انقلابیِ ناشی از تصرف لانه جاسوسی، برای تثبیت انقلاب اسلامی مثل، برگزاری همه پرسی قانون اساسی، ۱۲ آذر ۱۳۵۸؛ برگزاری اولین انتخابات ریاست جمهوری ایران، ۵ بهمن ۱۳۵۸ و تشکیل اولین مجلس خبرگان رهبری از دیگر دستاوردهای مهم تسخیر لانه جاسوسی در ۱۳ آبان سال ۵۸  است.

 

فرو ریزش اُبهت ظاهری و هیمنه خود ساخته امریکایی‌ها را در جهان

 

حجت الاسلام حکیمی فر اضافه کرد : انقلاب دوم به همه مستضعفین جرأت داد تا برای رهایی خود از سلطه امریکا دست به کار شوند که نتیجه آن افول این کشور استعمارگر است.

 

وی با بیان اینکه الگو نمایی از اخلاق متعالی اسلامی؛ از دیگر دستاوردهای انقلاب دوم است، گفت : دانشجویان الگویی از رفتار مناسب با گروگان‌ها را نشان دادند و این الگوی رفتاری مرزبندی بیان اعتراض با شیوه‌های انسانی و اسلامی، با حرکات غیرانسانی بود.


 نسیان، فراموشی و ضعف حافظه تاریخی خطری که انقلاب دوم را تهدید می کند

 

این کارشناس مسائل سیاسی گفت : از بزرگترین دستاوردهای این حرکت، افشای اسنادی است که در این رویداد به دست آمد. با آن که در بیش از دو دهه ای که از تصرف لانه جاسوسی امریکا گذشته، این اسناد می‌توانست به موضوع پژوهش‌های دانشگاهی در پایان نامه‌های کارشناسی ارشد و دکترای رشته‌های تاریخ، علوم سیاسی و روابط بین الملل قرار گیرد، اما متأسفانه نه در ایران و نه در سایر کشورهای جهان، آن طور که شایسته است کار درخور توجه ای در این زمینه انجام نشده است.


وی گفت: البته با توجه به نفوذ ایالات متحده در اکثر مراکز دانشگاهی جهان و اعلام ممنوعیت ورود کتابهای منتشره لانه جاسوسی به امریکا، این بی توجهی عمدی در غرب دور از انتظار نیست، اما غفلت از این موضوع در داخل کشور توجیه پذیر نیست تا آنجا رهبر انقلاب گله‌مندی خود در این موضوع را چنین ابراز فرموند: «بعد از آنکه جوانهای ما رفتند و این مرکز را تسخیر کردند و با زحمت زیاد توانستند کاغذهایی را که خرد شده بود، مدارکی را که در کاغذخردکن ریخته شده بود، گردآوری کنند، جمع کنند، به‌هم بچسبانند و به‌صورت کتاب دربیاورند، آن‌وقت معلوم شد که چه توطئه‌هایی هم در طول این مدّت در داخل سفارت آمریکا وجود داشته. این کتابها حدود هفتاد جلد است؛ چرا هیچ نشانی از مضامین برگزیده‌ی این کتابها در مجموعه‌ی مدارس ما، دبیرستان‌های ما، دانشگاه‌های ما نیست؟ چرا؟ این یکی از اعتراض‌های من است. چرا اینها را داخل کتاب‌های درسی قرار نمی‌دهید؟ چرا نمی‌گذارید نسل جوان ما، نسل جدید ما بفهمد و بداند که آمریکا با اینجا چه کرده است و چه توطئه‌هایی زیر سر داشته؟»

 

مدیر حوزه علمیه امام صادق ع بیجار با تاکید بر اینکه آمریکا دشمن اول نظام ما است، بیان داشت دل به دشمن ندهیم. فریفته تطمیع و زرق و برق‌ها و وعده های او نشویم و به او اعتماد نکنیم زیرا نتیجه میل به دشمن و اعتماد به او، فرو افتادن در آتش ذلت و تحقیر در دنیا و آخرت است. دشمنان همان شیاطین انس هستند که هرگز نمی توان به وعده هایشان اعتماد کرد و به لبخندهایشان دل بست.


آمریکا توان اداره کشور خود را ندارد

 

وی در قسمت دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه افول آمریکا نزدیک است، گفت : از دیگر سو طوفان کرونایی و شیوع این بیماری فراگیر، قدرت پوشالی آمریکا در مدیریت مبارزه با کرونا را به رخ جهان کشید، و حالا این حادثه مانند بلایی برجان ایالات متحده آمریکا افتاده است حادثه ای که تا بحال ۴۲میلیون بیکار برسر دست کاخ سفید گذارده و بنابر گزارش CBS امنیت غذایی این کشور را به خطر انداخته است.

 

کارشناس مسائل سیاسی بیان داشت: کشور پنجاه ایالتی آمریکا که شکل‌گیری اش محصول مهاجرت ظالمانه اروپاییان به سرزمین آباء و اجدادی سرخپوستهاست، این روزها حال و روز خوشی ندارد. اعتراضات - تا دوشنبه ۱۲خرداد به ۱۴۰شهر کشیده شده و در ۲۲منطقه از جمله پایتخت آمریکا حالت فوق‌العاده اعلام شده است. این بی‌سابقه‌ترین اعتراضات در دهه‌های اخیر است که خود نشانه افول آمریکا است .


حجت الاسلام حکیمی فر تاکید کرد: امروز آمریکا در دو مخمصه داخلی و خارجی گرفتار آمده است. از سویی شکستهای راهبردی و بزرگش در منطقه و در تقابل با ایران بود که آخرین آن عجز و ناتوانی او در جلوگیری از رسیدن پنج نفتکش سوخت از ایران به سمت منطقه حیات خلوت آمریکا- ونزوئلا- بود. البته فهرست شکستهای آمریکا در مقابله با چین و روسیه و حتی ناکامی اش در برابر کره شمالی برسیاهه فهرست رسوایی آمریکا خواهد افزود.

 

انتهای پیامبرچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
آخرین اخبار   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ