شنبه 15 آذر 1399 / 07:47|کد خبر : 4028|گروه : فرهنگی

تعطیلی مدارس و جولان دانش آموزان در شبکه های اجتماعی؛

شبکه های اجتماعی غیراخلاقی در سایه غفلت مسئولین و والدین رواج پیدا کرده است/ شبکه اجتماعی لایکی مروج رفتارهای هنجارشکنانه

شبکه های اجتماعی غیراخلاقی در سایه غفلت مسئولین و والدین رواج پیدا کرده است/ شبکه اجتماعی لایکی مروج رفتارهای هنجارشکنانه

شبکه اجتماعی لایکی از جمله پلتفرم های ارتباطی است که در ماه های اخیر و در سایه غفلت مسئولان و البته خانواده ها به یکی از شبکه های اجتماعی پر مخاطب کودکان و نوجوانان تبدیل شده است و ماهیتی غیراخلاقی و هنجارشکنانه دارد.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران ، کرونا آمد و همه چیز را با خود دگرگون کرد، جان انسانها را گرفت و در کنار آن موجب داغدار شدن کسب و کار مردم شد و از همه مهمتر فرایند آموزش حضوری در نظام آموزش پرورش ما را به سوی آموزش غیر حضوری و فضای مجازی کشاند.

 

همین آموزش غیر حضوری به ویژه در عرصه فضای مجازی موجب بروز مشکلات زیادی شده است که هر روز یکی از زخم های آن سرباز می کند و عدم رسیدگی به آن از طرف مسوولان و خانواده ها شاید موجب عفونی شدن این زخم ها شود که مشکلات آن را دامن جامعه می گیرد.

 

با تعطیلی برخی ادارات، کاهش ساعات کاری و کاهش ترددها و استفاده از خدمات الکترونیکی این جمله را می توان گفت که کرونا بیش از هر چیزی شکل و کیفیت روابط و تعاملات رایج در جامعه بشری را دست خوش تغییر کرده است و طبیعتا غفلت از رصد و شناسایی این دست تغییرات می تواند چالش های اجتماعی و فرهنگی عمیقی را برای هر جامعه ای به ویژه جامعه اسلامی ما به همراه داشته باشد.

 

در وانفسای ورود کرونا و تعطیلی مدارس ، والدین بیش از هر زمان دیگری زمینه و بستر استفاده از وسایل دیجیتال را برای فرزندان خود فراهم کنند تا بتوانند مانع خارج شدن فرزندانشان از منزل برای جلوگیری به مبالاء شدن به ویروس را بگیرند.

 

 

فاطمه ابراهیم زاده کارشناس امور خانواده در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه بازی کردن یک نیاز طبیعی برای کودکان و نوجوانان است ، اظهار داشت: امروزه با رواج تکنولوژی های دیجتالی بازی ها هم دیجیتالی شده است و در این میان جای بازی های مبتکرانه و خلاقانه خودنمایی می کند.

 

وی افزود: والدین ما باید این مهم را مورد توجه قرار دهند که بازی های الکترونیک و دیجیتالی امکان پر کردن خلاء روانی و عاطفی کودکان و نوجوانان را ندارد و باید خیلی بیشتر از فرزندان خود در این برهه نگهداری کنند.

 

کارشناس امور خانواده ادامه داد: ورود ویروس کرونا و تعطیلی مدارس و کشاندن آموزش های تحصیلی به بستر فضای مجازی موجب شده کودکان و نوجوانان از فرصت در دسترس بودن تلفن هوشمند و تبلت استفاده بیشتر داشته باشند و ود خواسته و در غفلت والدین به عضویت شبکه های اجتماعی توصیه شده از سوی همسالان خود در آیند.

 

ابراهیم زاده تصریح کرد: یکی از شبکه های اجتماعی غیر اخلاقی که این روزها از اینستاگرام شبقت گرفته است ، شبکه اجتماعی لایکی است که طرفداران ویژه ای دارد و در ماه های اخیر و در سایه غفلت مسوولان فرهنگی و البته خانواده ها به یکی از شبکه های اجتماعی پر مخاطب کودکان و نوجوانان کشورمان مبدل شده است.

 

ابراهیم زاده گفت: کاربران در این شبکه اجتماعی پس از عضویت در این شبکه می توانند با استفاده از خدمات رایگان و اختصاصی آن ویدئوهای تولیدی خود را در صفحه اختصاصی به نمایش بگذارند.

 

این کارشناس امور خانواده عنوان کرد: متاسفانه در حال حاضر این شبکه اجتماعی غیر اخلاقی در بین طیف دانش آموزان رواج خاصی دارد و بیشتر مضامین آن جنسی و غیر اخلاقی است.

 

وی بر نظارت بیشتر والدین در این ایام کرونا که فرزندانشان بیشترین استفاده را از گوشی های هوشمند و تبلت دارند تاکید کرد و بیان داشت: توصیه می شود والدین به طور کامل اپلکشین های که فرزندان خود بر روی گوشی های هوشمند و تبلت خود نصب کرده اند بررسی کنند تا موجب بروز مشکلاتی برای خانواده نشود.

 

ابراهیم زاده خاطر نشان کرد: کودکان و نوجوانان معتاد به اینترنت مانند رانندگانی هستند که بی اعتنا به علایم راهنمایی و رانندگی ، اتومبیل اسقاطی خود را در جاده های خاکی به هر سو می رانند تا آنکه بالاخره وارد تونل افسردگی می شوند که آن موقع موجب بروز مشکلات زیادی برای فرد و خانواده می گردد.

 

کارشناس امور خانواده بر جایگزین کردن بازی های دست جمعی و بومی که زاییده فرهنگ و سنت ما است در این ایام توسط والدین جهت گرایش کمتر فرزندان به گوشی های هوشمند تاکید کرد.

 

انتهای پیام/برچسب ها :

شبکه های اجتماعیغیر اخلاقیلایکیغفلتکودکان و نوجوانان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
آخرین اخبار   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ