پنجشنبه 27 آذر 1399 / 11:33|کد خبر : 4054|گروه : فرهنگی

کارشناس امور خانواده عنوان کرد؛

لزوم حفاظت از کودکان و نوجوانان در برابر اثرات مخرب فضای مجازی/ سواد رسانه ای والدین باید تقویت شود

لزوم حفاظت از کودکان و نوجوانان در برابر اثرات مخرب فضای مجازی/ سواد رسانه ای والدین باید تقویت شود

فاطمه ابراهیم زاده کارشاس امور خانواده با اشاره به گرایش کودکان و نوجوانان به فضای مجازی گفت: ارائه اطلاعات مناسب در زمینه اثرات مخرب برخی مطالب و محتویات نامتناسب فضای مجازی، راهکار مناسبی است که می تواند قدرت خود کنترل گری نوجوانان را فعال کند.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران ، فضای مجازی و فناوری اطلاعات می توانند یک روش عالی برای والدین و نوجوانان باشند تا در کنار یکدیگر تفریح کنند و همدیگر را بهتر بشناسند، فضای مجازی امروز بخشی از زندگی همه شده است.

 

هر فناوری با فراهم آوردن یکسری فرصت ها، چالش هایd را نیز پیش روی دارد که با توسعه فعالیت های فرهنگی و پیشگیری از وقوع ناهنجاری های فرهنگی و اجتماعی می توان مضرات آن را به حداقل رساند.

 

اینترنت و فضای مجازی مثل تلویزیون می تواند زمان لازم برای مطالعه، بازی، فعالیت های اجتماعی و بودن در دنیای واقعی کودکان را کاهش دهد، لذا والدین باید ساعت ورود کودکان به اینترنت را کنترل کنند و اجازه ندهند کودکشان ساعت های طولانی در محیط مجازی باشند.

 

کار طولانی مدت با کامپیوتر قطعا صدمات بدنی زیادی برای کودکان و نوجوانان دارد، در کنار این صدمات بدنی، منزوی کردن کاربر و اعتیاد اینترنتی را نباید نادیده گرفت که این امر تبعات جبران ناپذیری بر روی رفتار و عملکرد فرزندان دارد.

 

 

پایین بودن سطح سواد رسانه ای موجب غفلت والدین از فرزندان در فضای مجازی است

 

فاطمه ابراهیم زاده کارشناس امور خانواده در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: این روزها در پی شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مدارس و کشیدن آموزش به فضای مجازی موجب استفاده بیش از حد دانش آموزان از گوشی های هوشمند شده است.

 

وی افزود: والدین باید مراقب کودکان در کار با گوش های هوشمند و رایانه ها باشند و والدین به جای اینکه اینترنت را برای فرزندان خود ممنوع کنند باید روش استفاده صحیح از اینترنت را به آنها بیاموزند.

 

کارشناس امور خانواده گفت: در کشور ما به دلیل اینکه برخی از والدین از نظر اطلاعات اینترنت و فضای مجازی در سطح پایین تری قرار دارند، موجب شده نتوانند نظارتی دقیق بر عملکرد فرزندان خود داشته باشند.

 

ابراهیم زاده تصریح کرد: والدین باید فرزندان خود را تشویق کنند تا همواره هر آنچه که در اینترنت برایشان اتفاق می افتد را با آنها بگویند و به این وسیله ارتباط صمیمانه بگیرند.

 

وی عنوان کرد: عد ه ای از خانواده ها نداشتن وقت کافی برای فرزندان را بهانه قرار می دهند و بدون آگاه کردن کودک درباره محیط مجازی به او اجازه می دهند تا ساعت زیادی را در این فضا بگذراند.

 

 

تقویت ارتباط والدین با نوجوانان موجب مدیریت وی در فضای مجازی می شود

 

وی ادامه داد: آموزش مجازی و آنلاین بهانه ای شد تا نوجوانان پیش از آنکه خودشان تصور کنند به فضای مجازی وارد شوند و همین موجب بروز مشکلاتی در طول این مدت برای بیساری از نوجوانان و خانواده های آنها شده است.

 

کارشناس امور خانواده عنوان کرد: استفاده از اینترنت و فضای مجازی از جلوه های دنیای مدرن است و گستردگی آن در جامعه به حدی رسیده که با زندگی افراد گره خورده است و در حقیقت زندگی دومی را برای مردم پدید آورده است.

 

ابراهیم زاده تصریح کرد: ورود زود هنگام کودکان و نوجوانان به زندگی دوم، در کنار محاسن احتمالی، آسیب ها و تهدیدهای حتمی را برای آنها به همراه دارد؛ تاثیر منفی بر عقاید، افکار، و نگرش ها، کاهش روابط اجتماعی، ایجاد فاصله با والدین، تعیین سبک زندگی نادرست، و مخصوصا رویارویی با مطالب و محتویات نادرست و اعتیاد به اینترنت از جمله آسیب های مهم این فضا برای نوجوانان است که بعنوان هشداری مهم، توجه والدین و متولیان فرهنگ را می طلبد.

 

وی با تاکید بر اینکه نظارت والدین و ایجاد محدویت در استفاده از فضای مجازی و ورود به شبکه های اجتماعی متعدد، ضرورتی غیرقابل انکار است، گفت: والدین باید بیش از اعمال هر محدویت، رابطه با فرزندان خود را تقویت و اعتماد آنها را جلب نمایند و با دقت فراوان برای مدیریت رفتارهای وی در فضای مجازی تلاش نمایند.

 

کارشناس امور خانواده اضافه کرد: تعیین چارچوب و ضوابط استفاده از اینترنت و فضای مجازی باید دوستانه و با استفاده از تکنیک گفت و گو برای نوجوان مشخص شود.

 

ابراهیم زاده خاطر نشان کرد: ارائه اطلاعات مناسب در زمینه اثرات مخرب برخی مطالب و محتویات نامتناسب فضای مجازی، راهکار مناسبی است که می تواند قدرت خود کنترل گری و پلیس درونی نوجوان را فعال کند و سپر ایمنی او در عبور از گذرگاه های پر خطر و آسیب زا باشد.

 

انتهای پیام/برچسب ها :

فضای مجازیحضور کودکان و نوجوانانکنترل والدیندنیای دومافزایش سواد رسانه ای

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
آخرین اخبار   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ