سه شنبه 2 دی 1399 / 06:25|کد خبر : 4062|گروه : اقتصادی

عدم درک صحیح مسؤولان از میراثی به نام صنایع دستی؛

فرشبافانی که دیگر تمایلی به خلق زیبایی ندارند/ چتر بیمه واژه ای بیگانه با صنایع دستی

فرشبافانی که دیگر تمایلی به خلق زیبایی ندارند/ چتر بیمه واژه ای بیگانه با صنایع دستی

استان کردستان یکی از برترین استان های کشور در حوزه صنعت فرش بافی است که امروزه مورد بی مهری مسوُولان قرار گرفته و فرشبافان بعنوان مهره اصلی رشد این صنعت نیازمند توجه جدی جهت قرار گرفتن زیر چتر بیمه تامین اجتماعی هستند.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران ، هویت بخشی به جایگاه اصلی برخی هنرها من جمله فرش بافی نیازمند توجه ویژه مسوُولان است ، چرا که برخی هنرها نه تنها ارزش هنری دارد بلکه در جهت تولیدی و بازار صنعت و رونق اقتصادی کشور می تواند بسیار موثر واقع شود.

 

یکی از هنرهای که شاید این روزها به صنعت آن کمتر توجه می شود و موردگلایه خیلی از شاغلان این صنعت قرار گرفته صنعت فرش بافی است ، این در حالی است که تعدادی زیادی از شهروندان خطه کردستان از قدیم الایام در این صنعت مشغول کار بوده اند و منبع درآمد خیلی از خانواده است.

 

صنعت قالی بافی در استان کردستان به ویژه شهرستان بیجار به هزاره های قبل از میلاد بر می گردد و فرش بافی با طرح های ماهی درهم، گل فرنگ، سمن بر، مستوفی، شاه عباس، دار گل ، و خاتم شیرازی با رنگ های سیر و زنده نماد بارز این هنر است که برخی آثار بر جای مانده هنوز هم زیبایی خاص خودش را دارد.

 

 

 

نبود بیمه قالی بافی معضلی که گریبانگیر فرش بافان کردستان است

 

نرگس کلهری بانوی فرشباف کردستانی در گفتگو با خبرنگار ما مشکل عمده صنعت فرش بافی را نبود بیمه نام برد و اظهار داشت: عدم حمایت مسوُولان در این راستا موجب دلسردی فعالان قالی بافی شده و گرایش جوانان را به این رشته کم کرده است.

 

وی با بیان اینکه فرشبافی صنعتی است که در کنار کار هنر می تواند اقتصاد خانواده را رونق دهد و به مدیریت امور خانواده کمک کند، افزود: مشکل اصلی صنعت فرش بافی در استان کردستان فقدان پوشش بیمه ای است.

 

بانوی فرشباف ادامه داد: توجه به مشاغل خانگی موجب کسب رزق حلال و اشتغالزایی می شود و مسوولان در این راستا باید تلاش بیشتری کنند و از لاک شعار دادن بیرون بیاییند و به وعده های خود عمل کنند.

 

کلهری عنوان کرد: امروز قالی کردستان بیشترین شهرت خود را مدیون بافندگان سنندجی و بیجاری که دارای سابقه طولانی تری در قالی بافی و گلیم بافی هستند می باشد ، اما متاسفانه مسوُولان به فرشبافان که مهره اصلی پیشرفت صنعت فرش بافی است هیچ توجهی ندارند و فرش یافان از چتر پوشش بیمه تامین اجتماعی محروم هستند.

 

 

 

بعلت نداشتن کارگاه و پشتوانه مالی جوابگوی سفارشات داخلی و خارجی نیستم

 

زهرا گشکی یکی از بانوان فرش باف بیجاری است که با بافت گلیمچه های زیبا منبع درآمد یک خانواده 4 نفره است.وی در گفتگو با خبرنگار کردتودی اظهار داشت: در سه رشته ریاضی، کامپیوتر و فرش بافی دیپلم دارم و در حال حاضر در منزل خودم بعنوان کارگاه کوچک مشغول گلیم بافی هستم و دارای دو فرزند هستم و از این طریق زندگیمان را اداره میکنم.

 

این بانوی فرش باف بیجاری ادامه داد : از سن 16 سالگی به فرش بافی علاقه پیدا کردم و آن موقع برای سرگرمی و علاقه ای که داشتم گلیم و فرش می بافتم ، اما از ده سال پیش زمانی که بیماری همسرم شدت گرفت و نتوانست کار کند، این سرگرمی تبدیل به فرصتی برای رفع نیازهای اقتصادی شد.

 

وی ادامه داد: قالی و گلیم بافی در بیجاری پیشینه ای دراز دارد و متعلق به هزاره های قبل از میلاد است و با طرح های «ماهی درهم،سمن بر، مستوفی، شاه عباسی، دار گل، شکارگاه، گل فرنگ و خاتم شیرازی با رنگهای سیر و زنده تولید شده است که برخی از این آثار به جای مانده هنوز هم زیبایی خاصی دارند.

 

این بانوی هنرمند بیجاری با تاکید بر اینکه در حال حاضر بعلت استقبال مردم سفارش های خیلی زیادی دارم تصریح کرد: متاسفانه بعلت نداشتن توان مالی قادر به راه انداری یک کارگاه کوچک نیستم چون سفارشات زیاد هست و به تنهایی نمیتوانم از پس آن برآیم.

 

گشگی عنوان کرد: با حمایت های موسسه رایحه نمونه کارهایم در خارج از کشور نیز معرفی شده و اگر بتوانم یک کارگاه کوچک راه اندازی کنم هم چند نفر بانوی بافنده مشغول به کار می شوند و هم به راحتی میتوانیم سفارشات خارج از کشور را هم قبول کنیم.

 

بانوی فرش باف بیجاری مشکل صنعت فرش در بیجار را فقدان پوشش بیمه ای ذکر کرده و گفت: عدم حمایت ها باعث دلسردی فعالان قالی بافی شده و گرایش به این رشته را در بین جوانان کاهش داده است.

 

این بانوی هنرمند بیجاری با بیان اینکه بیمه فرش بافی فقط یکسال انجام شد، عنوان کرد: در سال ۹۰ برای بیمه فرش بافی اقدام کردم، یک دوره را دو روز دیرتر پرداخت کردم و همین موجب شد که بیمه ام را قطع کنند و از مسوولان میخواهیم با توجه به اینکه مشاغل خانگی موجب کسب رزق و روزی حلال و اشتغالزایی می شود در این راستا برای حمایت از فرش بافان بیشتر همت داشته باشند.

 

 

 

 60 هزار بافنده فرش در کردستان فعالیت دارند

 

مسؤول سازمان اداره فرش دست بافت صنعت، تجارت و معدن کردستان گفت: در حال حاضر 36 کارگاه قالی بافی متمرکز و 124 کارگاه غیر متمرکز با 60 هزار بافنده در استان کردستان فعالیت دارد که به صورت میانگین سالانه 160 هزار فرش در کردستان تولید می کنند.

 

 وی افزود: در حال حاضر 15 هزار نفر از مزایای قالیبافی استفاده می کنند، بیمه 13 هزار نفر هم قطع شده است و این در حالی است که قریب به 35 هزار نفر دیگر در انتظار بیمه قالی بافی به سر می برند و این بدین معنا است که شاید بعلت کمبود مالی نمی تواند تمام قالیبافان را تحت پوشش قرار دهد.

 

 فعالیت بیش از 40 هزار هنرمند کردستانی در حوزه صنایع‌دستی

 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان از فعالیت بیش از چهل هزار هنرمند در حوزه صنایع‌دستی استان خبر داد. کردستان استانی غنی در بحث تامین مواد اولیه حوزه صنایع‌دستی است و با توجه به این پتانسیل بیش از 40 هزار هنرمند استان در نزدیک به ۵۰ رشته صنایع‌دستی فعالیت دارند.

 

وی افزود: هم اکنون ۲۱ رشته‌ بومی فعال در حوزه صنایع دستی در استان کردستان موجود است.

 

گویلیان به تاثیرگذاری سبک زندگی و فرهنگ بومی ساکنین این منطقه در ساخت و تولید انواع صنایع‌دستی اشاره کرد و بیان داشت: «چهارده هزار و ۵۰۰ نفر از این تعداد در سامانه معاونت میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دارای شناسه فعالیت هستند که از این تعداد، سه هزار و ۶۰۰ نفر بیمه تامین اجتماعی دارند.

 

او با تاکید بر لزوم توسعه زیرساخت‌ها در حوزه صادرات، افزود: «بحث مطالعات ظرفيت سنجي صادرات صنايع دستي استان و شناسايي كشورهاي هدف را در دستور كار قرار داده‌ايم تا بتوانيم بيش از پيش در بحث توسعه صادرات صنايع‌دستي اقدام نماییم.

 

 

 

سخن آخر؛

 

استان کردستان یکی از برترین استان های کشور در حوزه صنعت فرش بافی است که امروزه مورد بی مهری مسؤولان قرار گرفته و فرشبافان بعنوان مهره اصلی رشد این صنعت نیازمند توجه جدی جهت قرار گرفتن زیر چتر بیمه تامین اجتماعی هستند.

 

انتهای پیام/برچسب ها :

فرش بافیفرشبافانکردستانبیمه تامین اجتماعیگلایهفرشکردستان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
آخرین اخبار   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ