چهارشنبه 3 دی 1399 / 08:06|کد خبر : 4065|گروه : اجتماعی

رییس شبکه دامپزشکی بیجار عنوان کرد:

واکسیناسیون بیش از ۵۵۴ هزار نوبت راس دام بر علیه بیماریهای مشترک و واگیردار /کشف و ضبط بیش از ۹ تن فرآورده های خام دامی غیرقابل مصرف

واکسیناسیون بیش از ۵۵۴  هزار نوبت راس دام بر علیه بیماریهای مشترک و واگیردار /کشف و ضبط بیش از ۹ تن فرآورده های خام دامی غیرقابل مصرف

رییس شبکه دامپزشکی بیجار از واکسیناسیون بیش از 554 هزار نوبت راس دام بر علیه بیماری های مشترک و واگیر دار در طی 9 ماه گذشته در شهرستان بیجار خبر داد.

هادی اسکندری در گفتگو با خبرنگار بیجار بام ایران با اشاره به اهداف و وظایف دامپزشکی گفت: مجموعه دامپزشکی و کارکنان زحمتکش آن با هدف استقرار امنیت غذایی و تامین سلامت انسان، سلامت دام و تامین استانداردهای بهداشتی در حول دو محور،حفظ سرمایه دامی و ارتقاء سطح بهداشت عمومی به وظایف خود عمل می نمایند.

 

 

وی افزود: دامپزشکی در راستای حراست از سرمایه دامی به پیشگیری، کنترل و مبارزه با بیماریهای مشترک و واگیر دامی اقدام می نماید ودر زمینه حفظ و ارتقاء بهداشت عمومی با پیشگیری و کنترل بیماریهای قابل انتقال به انسان و نظارت و بازرسی ازمراکزتولید، توزیع و عرضه مواد خام دامی موضوع را پیگیری و اجرا می نماید.

 

معدوم سازی بیش از 9 تن فراوردهای دامی غیر قابل مصرف

 

رییس شبکه دامپزشکی بیجارگفت :در راستای بهداشت عمومی و حفاظت از سلامت شهروندان بازدید و نظارت های شبانه روزی از مراکز عرضه فرآورده های خام دامی و رستوران هاصورت پذیرفته به طوری که در نتیجه این اقدامات بیش از ۹ تن فرآوردهای خام دامی غیر قابل مصرف و تاریخ گذشته به جهت سلامت مصرف کنندگان کشف،ضبط و معدوم گردید.

 

صدور 152 اخطاریه برای واحدهای متخلف

 

اسکندی عنوان کرد: از تعداد بیش از۱۰هزار مورد بازدید از مراکز عرضه،فروشگاه ها، غذاخوری ها تعداد ۱۵۲ اخطاریه توسط این شبکه صادر و ۴۶ مورد به تعزیرات حکومتی و مراجع قضایی ارجاع گردید.

 

وی عنوان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون با نظارت بهداشتی و انجام بازرسی بر لاشه های استحصالی با حضور روزانه کارشناس بهداشتی درکشتارگاه دام ۳۹۲۴ راس دام سبک و۵۴۸ راس دام سنگین در کشتارگاه تحت نظارت بهداشتی قرار گرفته و بیش از۴ هزار کیلوگرم لاشه و آلایشات غیرقابل مصرف ضبط و معدوم سازی شده است.

 

انجام بیش از 554 هزار نوبت واکسینه دام سبک و سنگین

 

رییس شبکه دامپزشکی بیجار با اشاره به میزان مایه کوبی و پیشگیری از بیماریهای قابل انتقال بین انسان و دام و بیماری های واگیر دامی افزود:در این زمینه و از ابتدای سال جاری بیش از۵۵۴ هزارنوبت راس دام سبک و سنگین علیه انواع بیماریهای واگیر دامی و مشترک در شهرستان واکسینه شده است.

 

وی تصریح کرد: با پوشش گسترده واحد های اپیدمیولوژیک بیش از ۹۶ هزار نوبت راس دام ماده سبک و سنگین علیه بیماری تب مالت در سطح شهرستان واکسینه گردید.که تاثیر بسزایی در کاهش چشمگیر ابتلا به موارد تب مالت انسانی در طی چندسال گذشته در شهرستان بیجار داشته است.

 

اسکندی اضافه کرد: در سال جاری بیش از ۱۰۴هزار نوبت راس دام سبک علیه بیماری  طاعون نشخوارکنندگان کوچک و همچنین ۱۰۹ هزار نوبت راس دام سبک و سنگین علیه تب برفکی و بیش از۱۳۲ هزار نوبت راس دام سبک علیه بیماری آبله و ۱۱۳ هزار نوبت راس دام سبک و سنگین علیه بیماری سیاه زخم و بیش از هزار قلاده گوشتخوار علیه هاری واکسینه شد.

 

وی از سم پاشی جایگاه و بدن دام در دامداری ها و روستا های هدف در 9 ماه سال جاری خبر داد و بیان داشت: در راستای کنترل و پیشگیری از بیماری طیور بیش از ۱۰۰ هزار قطعه طیور بومی به صورت رایگان علیه بیماری نیوکاسل واکسینه شد.

 

رییس دامپزشکی بیجار تاکید کرد: تمامی خدمات انجام گرفته توسط شبکه دامپزشکی در بخش بهداشت و مبارزه با بیماری ها کاملا رایگان صورت گرفته  است.

 

اسکندی در ادامه با تشریح میزان تست سل و بروسلوز گفت: از ابتدای سال جاری دام های سنگین در زمینه تشخیص بیماری سل مورد تست توبرکولین قرارگرفته و در زمینه تشخیص دامهای آلوده به بیماری بروسلوز نیز دام های سنگین خونگیری وآزمایش شده که خوشبختانه تمامی موارد تست شده منفی بود.

 

هیچ نوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در بیجار نداشتیم

 

وی در خصوص بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان خاطر نشان کرد: که با مراقبت های فعال و اقدامات پیشگیرانه تا کنون هیچ موردی از آنفلوانزای فوق حاد در بیجار مشاهده و گزارش نشده است.

 

رئیس دامپزشکی بیجار در خصوص اقدامات بخش قرنطینه ای نیز افزود :از ابتدای سال جاری ۱۳۱فقره مجوز جوجه ریزی در مرغداری ها به ظرفیت 2 میلیون 500 هزار  قطعه صادر و تعداد ۱۱۲۰فقره مجوز حمل طیور زنده به مقصد کشتارگاه های طیور صادر و تعداد ۱۱۷۱فقره مجوز حمل دام زنده از مبدا این شهرستان به مقصد سایر استانها صادر گردیده است.

 

 انتهای پیام/برچسب ها :

واکسیناسیون دامیبیجاردامپزشکیتب مالتمعدوم سازیفراورده های خامیغیر قابل مصرف

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS In Website

صفحه ها   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
آخرین اخبار   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر   ــــ